نمایندگان کار امروز را به فردا وانگذارند

0
مزرعه سبز: همان طور که انتظار می‌رفت سیدجواد ساداتی‌نژاد، وزیر جهاد کشاورزی، به سکوت خویش در مورد تخلف احتمالی صورت گرفته در جریان خرید میوه شب عید ادامه داد و اگرچه پنج‌شنبه و دیروز (شنبه) فرصت داشت تا به این موضوع ورود و براساس دستورالعمل رئیس جمهور، با تخلف احتمالی برخورد کند؛ اما در این چند روز هیچ واکنشی مناسب و امیدوار کننده‌ای از جانب آقای وزیر مشاهده نشد.
البته آقای وزیر ممکن است به سلامت حرکت انجام شده معتقد باشد و به خاطر همین در قبال همه انتقادهای مطرح شده سکوت کرده باشد؛ اما ساداتی‌نژاد به جای آن که به میدان بیاید و در مورد رفتار مدیر خویش توضیح دهد و رسما اعلام کند که آیا تخلفی صورت گرفته یا خیر، سکوت کرد و تنها به رسانه‌هایی که خبر معامله سیب و پرتقال شب عید را با قیمت گزاف منتشر کرده بودند، حمله نمود.
قادری‌فر، مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی، هم اسناد وعده داده شده درباره معامله سیب و پرتقال شب عید را تاکنون منتشر نکرده و معلوم نیست که این اسناد را چه زمان منتشر سازد.
او هم مانند رئیس خود ترجیح داده به جای شفاف‌سازی به رسانه‌ها حمله کند و رسانه‌های به اصلاح فیک را عامل ایجاد ابهام و شبهه در موضوع مذکور بداند.
نکته جالب آن است که مطابق ضرب المثل ایرانی «تا نباشد چیزکی/ مردم نگویند چیزها» اگر در موضوع خرید مذکور مساله مهمی وجود نداشت، نه فقط مشکل تا امروز ادامه پیدا نمی‌کرد، بلکه هر که دروغ پراکنی می‌نمود رسوا می‌شد.
جای تعجب است که ابراهیم رئیسی که خود دستور توجه به گزارش رسانه‌ها را صادر و به همکارانش تاکید کرده که گزارش‌های رسانه‌ای در مورد وقوع تخلف‌های احتمالی را بررسی کنند، وارد ماجرا نشده و به ابهام‌های مطرح شده در مورد این خرید و حواشی آن بی‌توجه بوده است.
اگر باور کنیم که رسانه‌های مکتوب و غیرمکتوب همگی دروغین، فیک و مغرض هستند، آیا رسانه ملی هم جعلی و مغرض است؟ پس چگونه ابراهیم رئیسی به گزارش‌های متعدد و پخش شده از شبکه‌های صدا و سیما بی‌توجه بوده و اقدامی درباره آن انجام نداده است؟
جای خوشحالی دارد که نمایندگان مجلس شورای اسلامی برخلاف دولت، این ابهام‌ها را جدی گرفته و در صدد ورود به این موضوع هستند. نمایندگان مردم در خانه ملت می‌خواهند این موضوع را امروز و در کمیسیون تخصصی بررسی کرده و در صورت احراز تخلف با متخلف برخورد کنند.
مشکل بزرگ در این خصوص آمدن لایحه بودجه سالانه به صحن علنی است که همه نمایندگان را به طور دو شیفت کاری درگیر می‌سازد و ممکن است نمایندگان به خاطر این مشغله مهم و پردردسر حوصله بررسی و پیگیری موضوعی نظیر احتمال وقوع تخلف در خرید میوه شب عید را نداشته باشند.
نمایندگان مجلس شورای اسلامی می‌دانند که مساله نظارت بر دستگاه‌های دولتی تا چه حد اهمیت دارد و چگونه این نظارت‌ها بار اصلاح رویه‌های دولت و جلوگیری از فساد و رانت‌خواری تاثیر می‌گذارد. از این بابت حتماً اهمیت دارد و ضروری است که همین امروز نمایندگان و اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس به وظایف نظارتی خویش عمل و از وقوع تخلف جلوگیری کنند.

نادر کریمی جونی ـ کارشناس اقتصاد کشاورزی

مقاله قبلیچالش‌های هجوم ملخ‌های صحرایی
مقاله بعدیگاومیش داری خوزستان در مسیر نابودی

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید