حضور بازرگانان خارجی و خشکسالی عامل گرانی آجیل

0
رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار تهران گفت: گرانی آجیل، ناشی از تقاضاهای شب یلدا نیست، گرانی آجیل شب یلدا مربوط به دو عامل حضور بازرگانان خارجی و خشکسالی است که از چند ماه گذشته وجود داشته است.
به گزارش مزرعه سبز به نقل از صدا و سیما، مصطفی احمدی افزود: امسال به علت خشکسالی در ماه‌های مرداد و شهریور، ۵۰ تا ۶۰ درصد افت تولید داشتیم، اما با این وجود بازرگانان خارجی از کشورهایی مانند عراق و افغانستان، محصولات خشکبار و آجیل را از کشاورزان سر زمین خریدند و اخیرا هم بازرگانانی از کشورهای پاکستان و امارات به ایران آمدند و به روال سال‌های گذشته آجیل را از ایران خریدند.
وی اضافه کرد: گرانی آجیل شب یلدا مربوط به دو عامل حضور بازرگانان خارجی و خشکسالی است که از چند ماه گذشته وجود داشته است، اما اکنون مردم به علت افزایش مصرف متوجه این گرانی شده‌اند.

کاهش ۶۰ درصدی تولید تخمه ژاپنی در مشهد

احمدی به قیمت آجیل شب یلدا هم اشاره کرد و گفت: آجیل با باسلوق ۱۵۰ تا ۲۵۰ هزار تومان و آجیل بدون باسلوق ۱۸۰ تا ۲۷۵ هزار تومان باید توسط آجیل فروشان عرضه شود.
وی همچنین کاهش ۶۰ درصدی تولید تخمه ژاپنی در مشهد و سبزوار را علت گرانی صد در صدی آن دانست و اضافه کرد: بازرگانان عراقی این محصول را به صورت فله‌ای خرید و به عراق منتقل می‌کنند یعنی به جای اینکه کشاورز و کارگر ایرانی از مزایای ارزش افزوده آن برخوردار شوند مزیت آن نصیب کشورهای دیگر می‌شود.

انتهای پیام/

مقاله قبلیآینده کشاورزی قراردادی، بدون زیرساخت
مقاله بعدیبررسی واگذاری مدیریت منابع آبی به‌ بخش کشاورزی

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید