تشکیل اتاق مشترک بازرگانی ایران و روسیه برای رفع مشکلات تجاری

0
جلسه کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه طبق اطلاع‌رسانی قبلی در محل اتاق بازرگانی ایران ایران تشکیل شد.
به گزارش خبرنگار اخبار سبز کشاورزی، روشن یکتا، رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق مشترک بازرگانی ایران و روسیه گفت: این نشست با دستور گفت‌وگو درخصوص اهداف سفر رئیس جمهوری به روسیه؛ تشریح کامل شناسنامه دار شدن محصولات کشاورزی صادراتی توسط نماینده سازمان نظام مهندسی کشاورزی و رسیدگی به مشکل کامیون های ایرانی بلاتکلیف صادرکنندگان ایرانی در مرز روسیه به اکراین برگزار گردید.
یکتا توضیح داد: این جلسه بصورت حضوری و آنلاین اسکایپی با حضور آقای ژیگانشین و هیئت همراه نمایندگان بازرگانی روسیه در ایران، رئیس سازمان حفظ نباتات کشور، رئیس سازمان جهادکشاورزی جنوب کرمان، رئیس سازمان اصناف کشاورزی ایران و هیئت همراه، معاون سازمان نظام مهندسی کشاورزی ایران و هیئت همراه، کارشناس میز روسیه و اوراسیای گمرک ایران، کارشناس میز روسیه سازمان توسعه تجارت و تنی چند از اعضای اتاق ایران راس ساعت 10 صبح یکشنبه مورخ 7/ 12/ 1400 با بررسی موضوعات برگزار گردید.

بلاتکلیفی کامیون های حامل کالاهای صادراتی ایرانی در مرز روسیه

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق مشترک بازرگانی ایران و روسیه توضیح داد: در این جلسه پس از بررسی ابعاد اهداف حضور رئیس جمهور در روسیه و چشم انداز آینده همکاری ایران و روسیه در بخش تبادل تجاری، برای رفع نیازهای طرفین بحث و مذاکره گردید.
یکتا افزود: همچنین موضوع بلاتکلیفی کامیون های حامل کالاهای صادراتی ایرانی در مرز روسیه به اوکراین با آقای ژیگانشین و علی‌پناه کارشناس گمرک ایران پیگیری و برای رفع مشکل و تعیین تکلیف این کالاهای صادراتی ایرانی که اکثر آنها فاسد شدنی هستند رایزنی صورت گرفت و مقررگردید آقای ژیگانشین به کمک سفارت ایران در روسیه و سازمان توسعه تجارت به همراه نمایندگان گمرکات دو طرف، همکاری نمایند تا شرایط برای ورود قانونی این کالاها با تعویض اسناد صادراتی در بازارهای روسیه فراهم گردد که این موضوع می تواند یک کار تیمی با الگوی مناسب از سوی دو کشور برای رفع مشکلات سر راه تجار و بازرگانان در آینده نیز تلقی گردد.
وی همچنین گفت: موضوع بعدی رونمایی از شناسنامه دار شدن کالاهای کشاورزی توسط نماینده سازمان نظام مهندسی کشاورزی به صورت آنلاین و ویدیو کنفرانس با حضور مدعوین برگزار بود که بسیار مورد توجه حضار و بخصوص نمایندگان اقتصادی روسیه قرار گرفت و مقرر گردید تا این فناوری بصورت یک شناسه QR در اختیار مصرف کننده نهایی کالاهای کشاورزی بخصوص صادرکنندگان قرارگیرد.
یکتا افزود: بهره‌گیری از این فناوری، نوید استفاده از کالای کشاورزی با کیفیت مناسب را به مصرف کننده داخلی و صادرکنندگان می دهد.
در ادامه بسیاری از مسئولین حاضر به ارائه نظرات در مورد فعالیت سازمان‌ها و تشکل‌های خود برای ارتقاء نظارت بر کیفیت کالاهای تولیدات کشاورزی و غذایی پرداختند.

حسین کاظمی ـ روزنامه نگار و کارشناس کشاورزی 

مقاله قبلیصادرات ایران متاثر از بحران اوکراین
مقاله بعدیسموم تولیدی بر اساس استانداردهای فائو است

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید