معافیت تولیدکنندگان کمپوست از پرداخت مالیات

0
نمایندگان در نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی گزارش کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست در مورد طرح استفساریه ماده 81 قانون مالیات‌های مستقیم با 134 رأی موافق، 38رأی مخالف و دو رأی ممتنع از مجموع 174نماینده حاضر در صحن، با معافیت تولیدکنندگان کمپوست از پرداخت مالیات موافقت کردند.
در همین ارتباط رئیس هیئت‌مدیره انجمن تولیدکنندگان بستر رویش قارچ (کمپوست) گفت: خوش‌بختانه بعد از تلاش‌های فراوان و با کمک وزیر جهاد کشاورزی و تشکل‌ها و علی‌رغم عدم موافقت دولت طی 10سال گذشته، تولیدکنندگان کمپوست از پرداخت مالیات معاف شدند.
به‌گزارش مزرعه سبز به نقل از روستانیوز، مهدی رجبی با اشاره به دلایل سازمان امور مالیاتی برای اخذ مالیات از واحدهای تولیدکننده کمپوست بیان کرد: متأسفانه سازمان امور مالیاتی در راستای تولید درآمد برای خود و جلب منفعت برای دولت و از جهتی چون تولید کمپوست برای بستر رویش قارچ را مغایر فعالیت کشاورزی می‌دانست، اقدام به اخذ مالیات از برخی واحدها کرده بود که این امر منجر به تعطیلی بسیاری از واحدهای تولیدکننده شد.

رجبی افزود: امکان این‌که بتوان مواد اولیه کمپوست شامل کلش، کود مرغی، بذر و سنگ گچ را به‌صورت منظم و منسجم از کشاورزان گرفت و فاکتور آن را به سازمان امور مالیاتی تحویل داد، وجود ندارد. همچنین برخلاف اصناف دیگر در تولید کمپوست مواد اولیه و خروجی آن مشخص نیست و در این شرایط سخت تولید و با درآمد اندک و ریسک بالای تولیدات در بخش کشاورزی با پیگیری‌های شدید سازمان امور مالیاتی برای دریافت مالیات مواجه بودیم.

وی اضافه کرد: بعد از جمع‌آوری مواد اولیه ضایعاتی از کشاورزان و بهره‌برداران کار فاکتورسازی و ارائه آن به سازمان امور مالیاتی هم بسیار دشوار بود.
رجبی گفت: از طرفی چون قارچ به‌عنوان یک محصول پروتئینی سالم و گیاهی می‌تواند جایگزین خوبی برای پروتئین‌گوشت باشد، نیاز به تولید کمپوست با سرمایه کم‌تر داشتیم و دریافت مالیات شرایط را برای ما سخت می‌کرد.
وی با تأکید بر صنف تولید قارچ و کمپوست به‌عنوان صنفی اشتغال‌زا در کشور و ضرورت حمایت از آن ادامه داد: بخش کشاورزی علی‌رغم استراتژیک بودن و ایجاد امنیت غذایی در کشور ما محروم و ضعیف است و مسئولان باید به هر طریق ممکن از آن حمایت کنند.
رجبی در پاسخ به این‌که چه تعداد واحد تولید کمپوست در کشور فعالیت می‌کنند، عنوان کرد: در مجموع حدود 70واحد تولیدکننده کمپوست داریم که 50واحد تولیدکننده کمپوست به‌صورت فصلی کار می‌کنند و 20واحد کاملاً فعال داریم که از این تعداد 12واحد به‌صورت کاملاً مدرن و مابقی سنتی کار می‌کنند.
وی ادامه داد: همچنین بالغ‌بر دو‌هزار و 500نفر مستقیم و بیش از 9هزار نفر به‌صورت غیرمستقیم در این واحدهای تولیدی کار می‌کنند.
رجبی در رابطه با اهمیت تشکل‌ها در پیگیری حق و حقوق بهره‌برداران اظهار داشت: تشکل‌های بخش کشاورزی می‌توانند با تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی‌مناسب تأثیرات فراوانی در پیگیری امور و احقاق حق بهره‌برداران داشته باشند و صنف ما نیز نشان داد که می‌توان این تأثیرگذاری را بر تصمیم‌گیران کشور داشت.
مقاله قبلیافزایش ۱۵۰ درصدی هسته‌های بذری گندم و جو دیم
مقاله بعدیروش پرداخت یارانه در کشور غلط است

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید