ایران توان تولید مواد غذایی برای ۳۰۰ میلیون نفر را دارد

2
توان تولید محصولات کشاورزی

امنیت ملی با امنیت غذایی گره خورده است

رییس کمیسیون کشاورزی اتاق تعاون گفت: ایران قابلیت تولید مواد غذایی برای بیش از 300 میلیون نفر را دارد که با برنامه‌ریزی در این حوزه می‌توانیم میزان ارزآوری محصولات کشاورزی را افزایش بدهیم.
به گزارش اخبار سبز کشاوری به نقل از ایلنا، ارسلان قاسمی با بیان اینکه امنیت ملی با امنیت غذایی گره خورده است، گفت: اگر با این دیدگاه وارد بحث سیاست‌گذاری شویم بدون تردید باید به مسائل و مشکلاتی که پیشروی توسعه بخش کشاورزی است بیشتر توجه کنیم.
وی با اشاره به تجدید نظر در حوزه سیاست‌گذاری‌ها و تصمیم‌گیری‌ها در حوزه بخش کشاورزی، گفت: در سال 1401 باید به صورت جدی به حوزه فرآوری و صنایع تبدیلی پرداخته تا از این طریق میزان ارزآوری قابل توجهی نصیب تولیدکنندگان و کشاورزان شود.

ایران رتبه نخست را در زمینه ضایعات محصولات کشاورزی دارد

به گفته این فعال اقتصادی، بر اساس آمار فائو ایران رتبه نخست را در زمینه ضایعات محصولات کشاورزی دارد. 35 درصد محصولات کشاورزی از مزرعه تا سفره به ضایعات تبدیل می‌شود از این‌رو برای کاهش این ضایعات باید فکر اساسی صورت بگیرد.
قاسمی با بیان اینکه ایران قابلیت تولید مواد غذایی برای 300 میلیون نفر را دارد، گفت: بسیاری از کشورهای پیرامونی امکانات تولید ما را ندارند از این‌رو مواد غذایی و محصولات کشاورزی از ایران یا به‌صورت رسمی و یا به صورت غیررسمی صادر می‌شود.
رییس کمیسیون کشاورزی اتاق تعاون با اشاره به لزوم هدفمند کردن صادرات در کشورهای پیرامونی، خاطر نشان کرد: با وضع قوانین یک شبه نباید مانع روند صادرات شویم در واقع با قوانین یک شبه به قاچاق محصولات کشاورزی دامن زده‌ایم.

حذف ارز ترجیحی جراحی بزرگ در اقتصاد کشاورزی ایران

وی حذف ارز ترجیحی را جراحی بزرگ در اقتصاد کشاورزی ایران دانست و افزود: حذف این ارز برای کشاورزان چالش‌های زیادی ایجاد خواهد کرد اما ما معتقد هستیم که باید دولت اقداماتی انجام دهد که تبعات این حذف برای کشاورزان به حداقل برسد و با برنامه باید مانع آسیب‌های جدی به این بخش شویم.
قاسمی ادامه داد: بخش قابل توجهی از نهاده‌ها مورد نیاز دام و طیور با ارز دولتی وارد می‌شود. با حذف ارز ترجیحی واردات نهاده، سرمایه در گردش واحدهای تولیدی 3 تا 4 برابر افزایش پیدا می‌کند از این‌رو دولت باید از این بخش حمایت ویژه کند تا سرمایه در گردش با سهولت بیشتری انجام شود در غیر این صورت در سال 1401 در بحث تامین پروتئین کشور با چالش‌های جدی مواجه خواهیم شد.
وی صادرات غیرنفتی در سال 1400 را بیش 40 میلیارد دلار عنوان کرد و افزود: از این میزان حدود 7 میلیارد آن به بخش کشاورزی مربوط است. باید بگویم که دولت در صادرات محصولات کشاورزی نقش چندانی ایفا نکرده است پس بخش خصوصی نیازمند حمایت است تا میزان صادرات محصولات کشاورزی افزایش پیدا کند.
قاسمی با بیان اینکه بخش کشاورزی موتور توسعه حرکت صنعتی محسوب می‌شود، گفت: 98 درصد محصولات کشاورزی از سوی بخش خصوصی تولید می‌شود این در حالیست که 100 درصد از تصمیم‌گیری‌های این بخش از سوی دولت گرفته می‌شود.
مطلب قبلیگیاهان خانگی خود را با مواد طبیعی تقویت کنید
مطلب بعدیتعطیلی واحدهای مرغداری خرد پس از حذف ارز ترجیحی

2 دیدگاه‌ها

  1. سادات آل آقای عزیز
    سلام متاسفانه برخی از مدیران و دولت ها بسیار ساده انگارانه به تولید مسئله فکر می کنند. واقعیت این است که 300 میلیون نفر بیش از 400 میلیون تن محصولات کشاورزی و مواد غذایی در سال مصرف می کنند و گوینده این مطلب تنها با هدف جوسازی و این که می تواند جمعیت اطراف ایران را نیز تغذیه نماید چنین گنده گویی کرده است.
    اما به واقع سیستم های جدید کشت و کار ، کشت طبقاتی، کاهش مصرف چند برابری آب برای تولید ماده خشک و استفاده از دانش فنی در اجرای طرح های بزرگ کشاورزی و مگاپروژه ها آب استقرار زنجیره های تامین و ارزش افزوده می تواند در اراضی پهناور ایران برای 300 میلیون نفر غذا تولید کند اما نه با این مدیران و نه با این سیاست زدگی و نه باند بازی و قوم خویش سالاری.
    خواهشمند است در این زمینه با نظر و تجربیات خود مقاله، گزارش و تحلیلی بنویسید تا در این خبرگزاری منعکس شود. خاطرنشان می شود در صورت صلاح دید با نام خودتان یا اینکه با نام مستعار و امضای محفوظ منتشر خواهد شد

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید