امنیت غذایی گروگان امنیت آب

0
مهندس اکبری، معاونت امور آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی معتقد است که امنیت غذایی در جهان به امنیت آبی و سلامت خاک گره خورده است.
علی‌مراد اکبری در هفدهمین کنگره علوم خاک ایران و چهارمین همایش ملی مدیریت آب و مزرعه با اشاره به مطرح بودن امنیت غذایی کشور اظهار کرد: امروز در ادبیات مسئولان بحثی به عنوان امنیت غذایی مطرح است و در اسناد بالادستی هم به این موضوع توجه می‌کنند.
او امنیت غذایی را دسترسی فیزیکی و اقتصادی آحاد جامعه به غذای کافی و مغذی دانست و افزود: البته این امر بدان معنا نیست که مواد غذایی کامل در داخل تولید شوند، اما اعتقاد بنده بر آن است که امنیت غذایی در هر جای دنیا به امنیت آبی و سلامت خاک گره خورده است، چنانچه امنیت آبی را فراموش کنیم به امنیت غذایی نمی‌رسیم.
اکبری با تاکید بر بهره‌وری منابع پایه بیان کرد: صیانت از منابع آب و خاک به ویژه سلامت خاک می‌تواند امنیت غذایی را تضمین کند. معاونت امور اب و خاک وزارت جهاد با اشاره به اینکه اراضی آبی کشور ۴۷ درصد سطح اراضی کشاورزی را شامل می‌شود، بیان کرد: در دنیا اراضی آبی ۱۶ درصد از اراضی کشاورزی را شامل می‌شود، همچنین در ایران ۹۲ درصد از منابع آبی و ۸ درصد دیم تامین می‌شود. به گفته معاون وزیر جهاد کشاورزی ناامنی در امنیت غذایی در آسیا ۲۲ درصد و در ایران 7/39 درصد است.
او افت کمی و کیفی منابع آب به ویژه آبخوان‌ها، تخریب خاک و سیاست‌های جمعیتی و پراکنش جمعیت را از جمله تهدیدات امنیت غذایی در کشور اعلام کرد و افزود: در فلات مرکزی و مرکز ایران از نظر تعداد و پراکنش شرایط خوبی نداریم. اکبری ادامه داد: در حال حاضر متوسط عملکرد گندم در هکتار ۴ تن است، هر چند رکورد ۱۳ تن در هکتار هم داریم که این امر بدان معناست که می‌توان ۷ تا ۸ تن هم عملکرد در هکتار داشت که با این وجود بهره وری و عملکرد در هکتار یکی از معضلات جدی در کشور است.
این مقام مسئول با اشاره به اینکه آب کالای اقتصادی در کشور نیست، به باشگاه خبرنگاران جوان گفت: ارتقای بهره‌وری با صیانت از منابع آب و خاک امکان‌پذیر است، بنابر مطالعات دنیا یک سوم بهره‌وری یا اجرای عملیات بهره‌وری در مسائل به زراعی و مدیریت مزرعه اتفاق می‌افتد.
به گفته او، کشور ما تاب‌آوری توسعه افقی را ندارد که با این وجود راهی جز توسعه دیم یا بهره‌وری در کشور نیست.
مقاله قبلینزدیک به 50 درصد باغ‌های کشور فرسوده است
مقاله بعدیهزاران هکتار از باغ‌های پسته کرمان در خطر نابودی

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید