جولان دلالان در بازار پنبه

0
نرخ پایین خرید تضمینی پنبه سبب شد تا دلالان پر جنب و جوش تر از گذشته جولان دهند و اگر چه بهای تعیین شده توسط دلالان بالاتر از سالهای قبل است اما باز هم جوابگوی دسترنج کشاورزان نیست.
به گزارش مزرعه سبز به نقل از مهر؛ گروه استان ها: خراسان جنوبی با داشتن بیش۶ هزار هکتار سطح زیر کشت طلای سفید یکی از قطب های تولید پنبه در کشور محسوب می شود اما آنچه در این سال های بی آبی آتش به وش های پنبه می زند واسطه های بازار و چرخه ناقص فراوری این محصول است که سبب می شود ارزش افزوده نصیب سایر استان ها شود.
گفته های بهره برداران پنبه کار حکایت می کند که نرخ پایین خرید تضمینی، گرانی سم برای مبارزه با آفات، کم آبی و افزایش چشمگیر هزینه های برداشت محصول، جولان دلالان در بازار و تلاش برای پایین نگه داشتن قیمت محصول برداشت شده در روزهای برداشت و بازار فروش، نبود واحد ریسندگی در استان، گرانی بیش از حد برداشت مکانیزه محصول و … از جمه مشکلاتی است که با آن دست و پنجه نرم می کنند.
دسترنج کشاورزان توسط واسطه ها با نازلترین قیمت خریداری می شود و تولید این محصول با توجه به شرایط بازار و ضعف فراوری و آب بر بودن، گرانی تجهیزات برداشت و … درحال رنگ باختن است. کاهش محصول تولیدی هم سبب شده است تا بسیاری از واحدهای پنبه پاک کنی غیر فعال شوند.

مافیای پنبه

کم آبی و خشکسالی تیغی بر بیخ گلوی کشاورزی گذاشته و آفت های بسیاری به دامانش انداخته است. کاهش تولیدات محصولات باغی و زراعی به ویژه محصولاتی با ارزش چون پنبه و زعفران و … عرصه را بر بسیاری از فعالان این میدان تنگ کرده است.
برداشت محصول یا به صورت خروج وش پنبه و دستچین یا همراه با غوزه و به طرز سنتی انجام می شود.
دستگاه های مکانیزه برداشت محصول پنبه کار برداشت را با غوزه انجام می دهند و در واحد های پنبه پاک کنی جداسازی وش از غوزه یا همان کالک پوست ها انجام می شود.
کشاورز بشرویه ای که اهل قطب تولید پنبه استان است می داند با کم آبی و گرانی های به وجود آمده و هزاران مشکل دیگر بر سر راه دیگر کاشت، داشت و برداشت محصولی چون پنبه نه تنها برایش سود آور نیست بلکه ضررهایی هم دارد اما باز هم ناامید نیست.
صفری از مافیای پنبه و جولان دلالان در بازار برای اینکه پنبه تولید شده را از دست کشاورزان با نازلترین قیمت رها کنند گلایه کرد و گفت: بار دیگر دل طبیعت و زمین را زیر و رو کرده ام تا رزقی حلال داشته باشم. وی تصریح کرد:‌نرخ خرید تضمینی بسیار پایین بود و از این رو کشاورزان تمایل به فروش پنبه خود با این نرخ ها را نداشتند.

کاهش تولید

وی بیان داشت: قیمت بازار اگر چه جوابگوی دسترنج کشاورزان پنبه کار نیست اما بهتر از سال های قبل است. به اظهار وی هر کیلو پنبه به نرخ های ۲۸ و ۲۹هزار تومان توسط واسطه های بازار خریداری می شود و البته مافیای پنبه و دلالان مانند همیشه بیکار نمی نشینند و برای آنکه به نفع خود بازار را پیش ببرند سعی بر پایین نگه داشتن قیمت ها دارند.
این کشاورز بشرویه ای با بیان اینکه به سبب گرما و خشکسالی کاهش تولید داشته ایم، تصریح کرد: وش های پنبه در مقایسه با سالی که آب بیشتر بود کاهش یافته است.
وی ادامه داد: اگر چه کارخانه های پنبه پاک کنی و جدا کردن وش از کالک در شهرستان فعال است اما نداشتن واحد ریسندگی در استان ضربه زیادی به بهره برداران محصول پنبه وارد می کند و ارزش افزوده فراوری را نصیب دیگر نقاط می کند.

جولان دلالان

پنبه کار اهل خوسف هم از جولان دلالان در روزهای برداشت گفت و افزود: در منطقه و روستاهای اطراف ما چند نفر به طور انحصاری خرید پنبه با کالک را از کشاورزان در اختیار دارند.
اکبری ادامه داد: در یک روستا هر مَن پنبه با کالک را بین نرخ های ۲۸ تا ۳۰ هزار تومان خریداری می کنند.
وی با بیان اینکه قیمت ها در مقایسه با سال های قبل بالاتر است اما به همان اندازه از سال قبل تاکنون هزینه های تولید محصول هم بالارفته و کم آبی و گرما هم سبب خسارت به محصول شده است، گفت: در شرایطی که روز به روز قیمت برخی محصولات کشاورزی و غیر کشاورزی روندی افزایشی دارد نرخ پنبه که توسط مافیای بازار و دلالان اعلام می شود جوابگوی هزینه های تولید نیست و افزون بر این، کاهش شارژ چاه های کشاورزی هم روز به روز سطح زیر کشت این محصول را در استان کاهش می دهد.
این کشاورز پنبه کار خوسفی با اشاره به اینکه نیمه های اردیبشهت درگیر کاشت و داشت این محصول هستیم و محصول را در آبان و آذر برداشت می کنیم، عنوان کرد: با وجود زحمت و صرف هزینه های زیاد برای اقداماتی مانند تسطیح و صاف کردن زمین، خرید بذر پنبه و کود، هزینه های کارگری و…. هنگام برداشت و فروش محصول، این هزینه ها به سختی جبران می شود.

سطح زیر کشت پنبه

معاون زراعت سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی هم با اشاره به اینکه سطح زیر کشت پنبه در استان به بیش از ۶ هزار و ۸۰۰ هکتار می رسد از کاهش تولید این محصو ل به سبب کاهش بارندگی ها خبر داد.
حسینی افزود: بیشتر کشت محصولات به سمت و سوی محصولات کم آب بر و علوفه سوق یافته است.
وی با بیان اینکه بیشترین سطح کشت پنبه در استان با سه هزار و ۵۰۰ هکتار به شهرستان بشرویه اختصاص دارد، ادامه داد:‌برای اعلام نهایی میزان پنبه برداشت شده باید تا روزهای پایان برداشت محصول صبر کرد.
به گفته وی برداشت پنبه در خراسان جنوبی با توجه به شرایط آب و هوایی از ۱۵ مهر آغاز می‌شود و تا پایان آذر ادامه دارد.
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی هم گفت: به سبب کاهش منابع آبی و خشکسالی شاهد کاهش تولیدات پنبه هستیم.
عبدالرضا اکبری با بیان اینکه خرداد، ورامین، خورشیدی و ساجدی از ارقام پنبه کشت شده در خراسان جنوبی است، تصریح کرد: خراسان جنوبی از استان‌های برتر در تولید پنبه در کشور است.
اما مدت هاست افزایش قیمت نهاده هایی مانند سم و هزینه های سنگین برداشت و نبود توجیه اقتصادی، روزگار پنبه را ناخوش کرده است و در این بین کارخانه های پنبه پاک کنی استان هم چرخشان نمی چرخد.
در بحث فراوری طلای سفید در استان هفت واحد پنبه پاک کنی در استان وجود دارد که سه واحد به دلیل کاهش سطح زیر کشت در برخی مناطق و وجود دلالان و خرید پنبه و ارسال آن به دیگر نقاط و… غیر فعال و چهار واحد فراوری و تولید وش پنبه در شهرستان های بشرویه، سرایان و فردوس فعال است.

انتهای پیام/

مقاله قبلیلابی‌های پنج‌گانه موسسه‌های تحقیقاتی
مقاله بعدیتمرکز دولت بر تامین امنیت غذایی پایدار

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید