جنجال جوهای دولتی در چابهار

0
سبز شدن محموله های جوی مانده در بندر چابهار، کاهش قیمت مرغ به زیر نرخ مصوب و کمبود کشتارگاه و سردخانه از جمله مهم ترین اخبار حوزه کشاورزی در هفته جاری بود.
به گزارش مزرعه سبز به نقل از مهر، سبز شدن محموله‌های جوی مانده در بندر چابهار، کاهش قیمت مرغ به زیر نرخ مصوب و کمبود کشتارگاه و سردخانه از جمله مهم‌ترین اخبار حوزه کشاورزی در هفته جاری بود.
براین اساس انتشار تصاویری از محموله‌های جوی دپو شده و بارگیری نشده در گمرک چابهار که با آب باران سبز شده و هدر رفته بود، جنجال زیادی بر پا کرد. منابع آگاه درباره محموله‌های جوی دپو شده و بارگیری نشده در گمرک چابهار که با آب باران سبز شده است، اظهار داشتند که این محموله متعلق به بخش خصوصی نیست و بر اساس اعلام گمرک مربوط به شرکت پشتیبانی امور دام است.
ظاهراً صاحبان این کالاها محموله‌ها را نگه داشته‌اند تا قیمت آن در بازار آزاد افزایش یابد و بعد این محموله‌ها را وارد بازار کنند.
گمرک چندین بار به صورت کتبی و شفاهی به شرکت پشتیبانی امور دام تذکر داد!
در همین راستا، سید روح الله لطیفی، سخنگوی گمرک ایران گفته است مجموع واردات صورت گرفته حدود ۱۳۵ هزار تن جو بوده که نزدیک به ۱۲۰ هزار تن آن از محل مصوبه ترخیص ۹۰ درصدی، ترخیص شده است ولی از ۱۵ هزار تن باقی مانده یعنی حدود ۱۳ هزار و ۵۰۰ تن، همان ۱۰ درصدهای باقی مانده است که باید با صدور کد رهگیری بانک ترخیص شود. اما با گذشت دوماه هنوز هیچ اقدامی از سوی شرکت پشتیبانی امور دام برای ارائه به گمرک و ترخیص باقی مانده انجام نشده است.

کاهش قیمت مرغ به زیر نرخ مصوب

کاهش قیمت مرغ به زیر نرخ مصوب و ورود دولت به بازار این محصول و جمع آوری مرغ مازاد تولیدکنندگان از دیگر اخبار مهم حوزه کشاورزی در هفته جاری بود. براین اساس حبیب اسدالله نژاد، مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی از کاهش قیمت مرغ به زیر نرخ مصوب در بازار خبر داد و گفت: قیمت هر کیلوگرم مرغ هم اکنون در بازار خرده فروشی بین ۲۷ تا ۳۱ هزار تومان است و بسیاری از مرغداران از حاشیه سود خارج شده و زیان می‌کنند.
وی با بیان اینکه در حال حاضر توزیع اینترنتی مرغ منجمد ادامه دارد، افزود: واردات تخم مرغ نطفه دار به کشور نیز در حال انجام است.
اسدالله نژاد تاکید کرد که اگر این روند ادامه یابد با انباشت مرغ در بازار داخل مواجه می‌شویم و مسئولان باید این مساله را مدیریت کنند.
وی اضافه کرد: حدود ۱۵ روز است که شرکت پشتیبانی امور دام به بازار مرغ ورود کرده و مرغ‌های مازاد تولیدکنندگان را جمع آوری می‌کند.

سیل بخشی از گندمزارهای کرمان را از بین برد

خسارت سیل به گندمزارهای استان کرمان از دیگر اخبار مهم حوزه کشاورزی در هفته جاری بود. در این راستا علیقلی ایمانی، مدیرعامل بنیاد ملی گندمکاران ایران با بیان اینکه تا قبل از بارندگی‌های اخیر میزان کشت دیم گندم به حدود ۳.۸ میلیون هکتار و کشت آبی آن به حدود ۱.۸ میلیون هکتار رسیده بود، گفت: به دنبال بارندگی‌های اخیر کشت در برخی دیگر از مناطق کشور نیز آغاز شده است.
ایمانی با بیان اینکه در برخی از استان‌های کشور همچنان با خشکسالی شدید مواجه هستیم، گفت: این استان‌ها وضعیت خوبی ندارند به عنوان مثال امسال در استان گلستان حدود ۱۰۰ هزار هکتار کشت دیم انجام شده اما به دلیل عدم بارندگی این مزارع سبز نشده است.
وی اضافه کرد: اگر بارندگی اتفاق بیفتد احتمال دارد این مزارع سبز شوند در غیر این صورت کشت انجام شده در آنجا، از بین خواهد رفت. ایمانی تصریح کرد: علاوه بر این سیلی که در کرمان اتفاق افتاد بخشی از اراضی کشت گندم را از بین برده است.

کمبود کشتارگاه و سردخانه برای کشتار مرغ‌های تخم گذار

همچنین ناصر نبی‌پور، رئیس هیأت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران از تخصیص سهمیه دی ماه نهاده‌های دامی به مرغداران خبر داد و اظهار داشت: دولت اعلام کرده به مرغ‌های با سن بالای ٩٠ هفته نهاده دولتی تعلق نمی‌گیرد که این برای تولیدکنندگان چالش زیادی ایجاد کرده است.
وی اضافه کرد: جمعیت مرغ‌های با سن بالای ٩٠ هفته بین ١٨ تا ١٩ میلیون قطعه است و تولیدکنندگان یا باید آنها را به کشتارگاه بفرستند یا برای این گله‌ها، نهاده مورد نیاز را از بازار آزاد تأمین کنند.
این فعال صنفی با بیان اینکه با کمبود شدید کشتارگاه و سردخانه در سراسر کشور مواجه هستیم، گفت: شرکت پشتیبانی امور دام کشتارگاه‌ها و سردخانه‌ها را برای کشتار مرغ‌های گوشتی و ذخیره سازی آنها برای شب عید در اختیار گرفته و بخش خصوصی بیش از ١٠ روز است که به دنبال سردخانه می‌گردد اما تاکنون در این زمینه موفقیتی نداشته است.
مقاله قبلی۳۰ درصد، فاصله قیمتی کالاها از تولید تا مصرف‌
مقاله بعدیقاچاق رسمی پرندگان ایرانی با مجوز محیط‌زیست

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید