حواستان به مصرف آب پنهان باشد

2
آب یکی از حیاتی‌ترین عناصر برای حفظ بقا و تعادل محیط زیست است. درباره اهمیت آب و رعایت درست و اصولی از این مایه ارزشمند بسیار صحبت شده؛ اما متاسفانه در چند دهه اخیر و گرم شدن تدریجی کره زمین افزایش جمعیت و مصرف بی‌رویه منجر به بحران کم آبی و حتی بی‌آبی و خشکسالی شده است.
مزرعه سبز: در کالیفرنیا که یکی از سرسبزترین و زیباترین ایالت های امریکاست، دانشمندان از 5 سال پیش خطر خشکسالی را پیش بینی کرده اند.
همه نهادها احساس خطر کردند، کارواش ها و استخرها دستور داده شده اند که از دستگاه های تصفیه آب استفاده کنند تا از همان آب مصرفی دوباره استفاده کنند.
شهرداری استاندارد شیرهای دستشویی‌ها و حمام‌ها را عوض کرد و همه ساختمان ها موظف شدند از شیرآلاتی استفاده کنند که حجم کمتری از آب را از خود بیرون می کنند.
آب آپارتمان‌ها محاسبه هزینه‌اش بر اساس تعداد نفر شد، خانه‌هایی که اتومبیل یا چمن زیاد آب می‌دهند جریمه‌های سنگین می‌شدند.
همه دانشگاه‌ها و ادارات دولتی موظف شدند تا سه سال آینده از چشم‌های الکترونیک برای شیر دستشویی‌های خود استفاده کنند و حتی استانداردهای حجم سیفون توالت‌ها هم تغییر کرد.
شرکت‌های تحقیقاتی روی شیوه جدید آبیاری کشاورزی کار کردند و میزان آب مصرفی کشاورزی 41 درصد کمتر شد.

خلاصه همه چیز در جهت صرفه جویی آب

امروز گفته می‌شود خطر کم آبی در کالیفرنیا نسبت به دیگر ایالت‌ها 7 سال عقب‌تر می‌افتد.
اما اصل ماجرا، شاهکار کالیفرنیایی‌ها روی پدیده‌ای بود به اسم Embodied water، یا آبی که به چشم نمی‌آید. داستان چیست؟
شما حجم زیادی برگه در پرینترتان دارید یا چرک‌نویس‌های روزانه.
آیا می‌دانید برای تولید هر برگه A4 تا رسیدن به شما، یک لیتر آب مصرف می‌شود؟
آیا می‌دانید برای تولید هر کفش چرم زنانه یا مردانه‌تان 811 لیتر آب مصرف شده؟
آیا می‌دانید برای تولید یک عدد نان سنگگ که هر روز خانواده می‌خورند 201 لیتر آب صرف شده؟
و آیا می‌دانید هر شلوار لی که هر یک از ما می‌پوشیم برای تولیدش 1000 هزار لیتر آب صرف شده است؟ این‌ها آب پنهان در زندگی ما هستند.
مصرف آب پنهان ما انسان‌ها، 91 درصد مصرف آبی است که هر روز مصرف می کنیم و بخش زیادی از آن مربوط به محصولات خوراکی و پوشش و لوازم زندگی می‌شوند.
وقتی یک کشور می‌گوید با خطر خشکسالی روبروست، معنی‌اش این است که تاثیرش پشت همه این خوراکی ها و لباس ها و حتی مانیتور و کتاب و یک لیوان شیر روی میز شماست، اگر تمام شود، این محصولات هم کم کم دیگر تولید نمی شوند. این یک بحران است به آن توجه کنید.
دفعه بعد که یک کیلو سیب زمینی خریدید، حواس‌تان باشد در مصرفش دقت کنید، برای تولید آن یک کیلو 111 لیتر آب از آب ایران کم شده است و آن 111 لیتر به سختی جایگزین می‌شود!
دوستان عزيز با توجه به نقشه‌هاي هواشناسي تا سه ماه آينده فقط سه الي چهار روز بارندگي در برخی استان‌ها و احتمالا كل كشور خواهيم داشت، با توجه به فقط 20ميلي‌متر باران تا اين لحظه بايد شاهد شديدترين خشكسالي سال‌هاي اخير باشيم كه خود اين موضوع اوضاع امنيتي را صد چندان به مخاطره خواهد انداخت، عدم رعايت مصرف بهينه آب همه ما را به منجلابي سخت خواهد انداخت.

ﺍﯾﺮﺍﻥ ﺗﺸﻨﻪ ﺍﺳﺖ

ﻓﻘﻂ ﯾﮏ ﻟﯿﻮﺍﻥ ﺁﺏ ﮐﻤﺘﺮ ﻣﺼﺮﻑ ﮐﻨﯿﻢ ﺗﺎ ﺭﻭﺯﯼ 17000000 ﻟﯿﺘﺮ آﺏ، ﺫﺧﯿﺮﻩ ﺷﻮﺩ.
ﻭﺭﻭﺩ ﺍﯾﺮﺍﻥ ﺑﻪ ﻫﺸﺘﻤﻴﻦ ﺳﺎﻝ ﺧﺸﮑﺴﺎﻟﻰ (ﻣﺨﺼﻮﺻﺎ ﺑﻮﺷﻬﺮ ﻭ استان های ﻫﻤﺠﻮﺍﺭ ﺍﺳﺘﺎﻥ ﺑﻮﺷﻬﺮ ﻭ ﻧﻮﺍﺣﻰ ﺟﻨﻮﺏ ﺷﺮﻕ ﻭ ﺷﺮﻕ ﮐﺸﻮﺭ) ﻃﺒﻖ ﮔﻔﺘﻪ‌ﻫﺎﻯ ﻧﺎﺳﺎ ﺍﻳﺮﺍﻥ ﺍﺯ 8 ﺳﺎﻝ ﭘﻴﺶ ﻭﺍﺭﺩ ﺩﻭﺭﻩ30ﺳﺎﻝ ﺧﺸﮑﺴﺎﻟﻰ ﺷﺪﻩ ﺍﺳﺖ… و ﺍﮔﺮ ﻣﻦ ﻭ ﺗﻮ ﻭ ﮐﻞ ﺟﺎﻣﻌﻪ ﻭ ﺩﻭﻟﺖ ﺑﻪ ﻓﮑﺮ ﻧﺒﺎﺷﯿﻢ، ﺗﺎ ۱۰ﺳﺎﻝ ﺁﺗﯽ ﺍﯾﺮﺍﻥ، ﮐﺎﻣﻼ ﺑﯿﺎﺑﺎﻥ ﺧﻮﺍﻫﺪ ﺷﺪ!
ﻃﺒﻖ ﮔﺰﺍﺭﺵ ﻧﺎﺳﺎ، ﺷﺪﺕ ﺧﺸﮑﺴﺎﻟﯽ ﺩﺭ ﺍﯾﺮﺍﻥ ﺑﻪ ﺣﺪﯼ اﺴﺖ ﮐﻪ ﮐﺸﺎﻭﺭﺯﯼ ﺍﯾﺮﺍﻥ ﺑﻪ ﮐﻞ ﻧﺎﺑﻮﺩ ﻭ ﺍﯾﺮﺍﻥ ﺗﺒﺪﯾﻞ ﺑﻪ ﻭﺍﺭﺩ ﮐﻨﻨﺪﻩ ﻣﺤﺾ ﻣﺤﺼﻮﻻﺕ ﺯﺭﺍﻋﯽ ﺧﻮﺍﻫﺪ ﺷﺪ.
ﺍﮔﺮ ﺗﺪﺍﺑﯿﺮ ﺟﺪﯼ ﮔﺮﻓﺘﻪ ﻧﺸﻮﺩ ﺍﯾﺮﺍﻥ ﺍﺯ ﮐﺸﻮﺭ ﻧﯿﻤﻪ ﺧﺸﮏ ﺑﻪ ﯾﮏ ﮐﺸﻮﺭ ﺧﺸﮏ ﺗﺒﺪﯾﻞ ﺧﻮﺍﻫﺪ ﺷﺪ!
ﺟﺎﻟﺐ ﺍﯾﻨﮑﻪ ﻓﻘﻂ ﺑﺎ ﺍﻧﺠﺎﻡ ۲۵ درصد ﺻﺮﻓﻪ ﺟﻮﯾﯽ، ﺍﺯ ﺍﯾﻦ ﺑﺤﺮﺍﻥ ﻋﺒﻮﺭ می کنیم.
مقاله قبلیجام جهانی قطر فرصتی برای پذیرایی از گردشگران
مقاله بعدیاعضای کمیسیون کشاورزی مجلس بر سر سفره وزیر جهادکشاورزی

2 نظرات

 1. یه «مردم دوست» پیدا بشه و جلوی سد ساختن روی رودخانه ها رو بگیره. روش آبیاری جدید رو ترویج کنه. این همه کشورها دارن از شیوه های جدید استفاده می کنن چرا نباید به اونا توجه کرد و اینجا آموزش داد؟
  این به اصطلاح مدیرها جوری رفتار می کنن انگار آینده ای وجود نداره

  • با سلام
   آرمان عزیر متاسفانه نان سدسازی آنقدر چرب و چیلی است که دوازده دولت گذشته همه آن را انکار می کردند اما به ساخت سدهای جوراجور اقدام می کردند شوربختانه از سد خاکی تا سد طبقاتی با دریچه های الکترونیک و خلاصه کلکسیونی از سدها متنوع در کشور ساخته که تنها هنر آنها تغییرات منفی اقلیمی و یا شور کردن اراضی و یا کوچاندن مردم را باعث شده است.
   خواهشمند است در این زمینه با نظر و تجربیات خود مقاله، گزارش و تحلیلی بنویسید تا در این خبرگزاری منعکس شود. خاطرنشان می شود در صورت صلاح دید با نام خودتان یا اینکه با نام مستعار و امضای محفوظ منتشر خواهد شد

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید