چگونه میکرو سبز بکاریم؟

0

فقط در عرض چند هفته از دانه به محصول برسید.

منوی یک رستوران خوب یا بخش محصولات یک فروشگاه مواد غذایی ویژه را بررسی کنید، احتمالاً میکروسبزها را در آن می یابید؛ سبزیجاتی ریز و ظریف که به عنوان تزیین یا ماده غذایی به انواع غذاها رنگ، بافت و عطر و طعم می بخشد.
بخاطر مواد مغذی و عطر و طعمی که این سبزیجات دارند، گران هستند. اما می توان آنها را در خانه، در فضایی کوچک، با وسایل ساده و با هزینه کم نیز تولید کرد. کنار پنجره آفتابی، در ظرفی کم عمق، همراه مقداری مخلوط خاک گلدان و بذر مناسب، اینها تمام موارد ضروری برای پرورش میکروسبزها در خانه است. این یک محصول عالی برای باغبانان شهری است که امکاناتشان فقط طاقچه پنجره، بالکن یا پله فرار است.

میکروسبز چیست؟

میکروسبزها که به “شیرینی سبز” نیز معروف هستند، گاهی اوقات با جوانه ها اشتباه گرفته می شوند. آنها بذرهای جوانه زده ای هستند که ریشه، دانه و ساقه نیز دارند.
میکروسبزها انواع سبزیجات نارس خوراکی هستند که با قیچی در کمتر از یک ماه پس از جوانه زنی، زمانی که گیاهان تا 2 اینچ قد دارد، قابل برداشت می باشند. ساقه، لپه (یا برگ دانه) و اولین مجموعه برگ واقعی همه خوراکی هستند.

مزایای رشد میکروسبزها

1- رشد سریع: از بذر تا برداشت، فقط یک تا سه هفته، بسته به نوعی که شما انتخاب کرده اید، زمان می برد.

2- نسبت عملکرد به فضا: شما می توانید تعداد باورنکردنی گیاهان را در یک فضای کوچک پرورش دهید.

3- با حداقل هزینه، زمان و تلاش می توانید سبزیجات ارگانیک “فست فود” سالمی را برداشت کنید.

4- یک راه حل عالی برای زندگی شهری و افرادی که اتاق و شرایط باغ را ندارند.

5- نیازهای ساده: شما فقط به دسترسی به نور مناسب (به عنوان مثال یک نیمکت کاملاً روشن در فضای داخلی)، یک سینی / ظرف کم عمق مناسب، آب و یک محیط برای رشد نیاز دارید.

6- مناسب برای هر نوع آب و هوایی: در گرمای تابستان یا سرمای زمستان می توانید از سبزیجات زنده تازه برای سالادها، ساندویچ ها، سوپ ها و تزیینات استفاده کنید.

7- باغ خوراکی داخل خانه: می توانید داخل منزل و روی طاقچه آفتابی یا نیمکت آشپزخانه میکروسبزها را پرورش دهید. آنها همچنین مناسب یک گلخانه کوچک، یا فضای باز در بالکن، ایوان سرپوشیده یا حیاطی سایه دار و بدون نیاز به باغ هستند.

8- غذایی غنی از مواد مغذی: ریز سبزها حاوی ویتامین ها، مواد معدنی و مواد مغذی گیاهی قابل هضم هستند که طیف گسترده ای از فواید سلامتی تغذیه ای را فراهم می کنند. آنها با طعم ، رنگ ، بافت ، آنزیم های زنده و مواد مغذی بسته بندی شده اند.

فواید میکروسبزها برای سلامتی

بر اساس یک مطالعه تحقیقاتی که در سال 2012 در مجله Chemistry of Agricultural and Food Chemistry به چاپ رسید، به طور کلی، میکروسبزها حاوی غلظت قابل توجه بالاتری از ویتامین ها و کاروتنوئیدها نسبت به گیاهان بالغ خود هستند، البته تغییرات زیادی در بین 25 گونه آزمایش شده وجود دارد. در مقایسه با غلظت های تغذیه ای در برگهای بالغ، برگهای لپه میکروسبز دارای تراکم غذایی بیشتری هستند.

9- بالابودن ارزش مواد مغذی: هنگامی که میکروسبزهای خود را درست قبل از سرو برداشت می کنید، این مواد مغذی در بالاترین میزان خود هستند.

10- انواع طعم ها / بافت ها: میکروسبزها دارای بافتی ترد و ظریف هستند و می توانند به عنوان تزیینات برای افزودن طعم و رنگ مورد استفاده قرار گیرند.

11- ارزش خارق العاده: بسیاری از گونه ها دو یا چند بار رشد کرده و محصول آن چندین بار قابل برداشت است.

کدام دانه ها بهتر رشد می کنند؟

سبزیجات سالاد، سبزیجات برگ دار، گیاهان و حتی گلهای خوراکی را می توان به عنوان میکروسبز پرورش داد، البته برخی از انواع گیاهان از بقیه مناسب ترند.
افراد مبتدی می توانند این کار رابا پرورش یک نوع بذر مانند کلم بروکلی، گل کلم، کلم، خردل، چیا، گل آفتابگردان یا گندم سیاه- در یک ظرف شروع کنند. به راحتی می توانید بذرهای مختلف را در چندین ظرف بکارید و میکروسبزهای خود را پس از برداشت مخلوط کنید.
همچنین می توانید دانه هایی که برای مخلوط های سالاد و سایر مخلوط های میکروسبز مناسب است را انتخاب کنید بطوریکه سرعت رشد آنها بایکدیگر مشابه باشد، طعم های سازگار داشته باشد و دارای رنگ آمیزی زیبایی از جمله قرمز، بنفش و سبز باشند.
اگر آب و هوای محیط شما مناسب است، می توان سبزیجات ریز را نیز در فضای بیرون از باغ، زیر سایه پرورش دهید.مانند همه نهال ها شکننده هستند، باید از آنها در برابر شرایط جوی و باد خشک کننده و آفات گرسنه باغ محافظت کنید.

از کجا شروع کنم؟

با یک جلوپنجره گرم و آفتابی (نور مستقیم خورشید از یک پنجره رو به جنوب ایده آل است) و یک ظرف تمیز و کوچک شروع کنید.ظروف پلاستیکی و بشقاب های یکبار مصرف و جعبه های میوه یا سالاد شفاف، ظروف خوبی برای این کار هستند.اگر ظرف انتخابی شما زهکشی داخلی ندارد، چند سوراخ کوچک برای زهکشی آن در ته ظرف ایجاد کنید. سپس، برای کاشت آماده شوید:

مراحل کاشت:

1- بسته بذر را بخوانید تا ببینید آیا دستورالعمل خاصی دارد یا خیر.
2- کف ظرف را با یک یا دو اینچ خاک گلدان مرطوب بپوشانید. آن را با دست یا یک تکه مقوا صاف و یکدست کنید و مراقب باشید خاک زیاد فشرده نشود.
3- بذرها را به طور مساوی روی خاک بپاشید. با استفاده از دست یا مقوا آنها را به آرامی در خاک فرو کنید.
4- بذرها را با یک لایه نازک از خاک بپوشانید. سطح خاک را مرطوب کنید. می توانید از این مرحله صرف نظر کنید و در عوض ظرف را با درپوش شفاف یا پلاستیک بپوشانید تا دانه ها جوانه بزنند.
5- همانطور که منتظر ظهور جوانه ها هستید، معمولاً طی سه تا هفت روز، یک یا دو بار در روز، با استفاده از اسپری آب پاش خاک را مرطوب نگهدارید، دقت کنید که خیس نشود.
6- پس از جوانه زدن بذرها پوشش را بردارید(اگر از آن استفاده کرده اید) و یک یا دو بار در روز با آب پاش، آن را مرطوب نگهدارید.
میکروسبزها برای رشد تقریباً چهار ساعت در روز به نور مستقیم خورشید احتیاج دارند. در ماه های زمستان، بعضی از گیاهان ممکن است حتی بیشتر از این به نور نیاز داشته باشند. رنگ سبز کم رنگ، نشانه کمبود نور خورشید است. با استفاده از نور لامپ های مخصوص رشد نیز می توان نیاز نوری گیاه را تامین کرد.

چه موقع برداشت کنیم؟

بسته به نوع بذرهایی که انتخاب کرده اید، میکروسبزهای شما تقریباً دو تا سه هفته پس از کاشت آماده برداشت خواهند بود. وقتی که گیاه حدود دو تا سه اینچ رشد کرد، با قیچی می توانید سبزه ها را دقیقا از روی سطح خاک بچینید.
برای سرو، میکروسبزها را با آب بشویید و با حوله های کاغذی یا چرخنده سالاد خشک کنید. آنها را بلافاصله با تازه ترین طعم برداشت کرده و سرو کنید و به سوپ ها، سالادها، ساندویچ ها یا غذاهای اصلی اضافه کنید. می توانید میکروسبزهای خرد شده باقیمانده را در یک کیسه پلاستیکی در یخچال نگهداری کنید.

 

منبع: گاردنر و میکروگاردنر

نویسنده: امی دیهل

مترجم: معصومه صالحی وزیری

مقاله قبلیجلبک آزولا چیست؟
مقاله بعدیکاربردهای آزولا چیست؟

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید