دریاچه ارومیه روز به روز در حال کوچکتر شدن

0
دریاچه ارومیه روز به روز در حال کوچکتر شدن و حجم آبی آن روز به روز در حال کاهش است و شرایط نامناسبی دارد و تاکنون مسئولان مربوطه اقدام عملی برای احیای آن انجام نداده‌اند.
به گزارش مزرعه سبز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، بیش از یک دهه است که بحران دریاچه ارومیه آغاز شده و هم اکنون به اوج خود رسیده است و هر روز شاهد کاهش تراز، وسعت و حجم دریاچه ارومیه هستیم.
در سالیان گذشته میزان بارش نزولات جوی در دومین استان پرآب کشور یعنی آذربایجان‌غربی کاهش یافته و حتی برخی شهر‌ها و روستا‌ها از لحاظ تامین آب شرب و کشاورزی با مشکل مواجه هستند.
دریاچه ارومیه نیز که گفته می‌شود به علت کاهش نزولات جوی و مصرف بیش از حد آب در بخش کشاورزی و حفر قنات‌های غیرمجاز خشک شده، شرایط چندان مناسبی ندارد و همه امید‌ها به افزایش بارندگی‌ها و افتتاح برخی پروژه‌های بزرگ احیای دریاچه به ویژه تونل انتقال آب و دو تصفیه‌خانه ارومیه و تبریز است.

حفاری تونل انتقال آب به دریاچه ارومیه به پایان رسیده است

مدیردفتر برنامه‌ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت: هم اکنون دستگاه حفار در حال خارج شدن از تونل و دمونتاژ شدن است و این کار نیز دو ماه به طول می‌انجامد.
مسعود تجریشی می گوید: پروژه تونل انتقال آب به دریاچه ارومیه تا ۹۹.۵ درصد به پایان رسیده است و شاید در سفر آینده رئیس جمهور به استان افتتاح شود.

حجم و وسعت دریاچه ارومیه کاهش یافته است

همچنین معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان‌غربی با اشاره به آخرین وضعیت دریاچه ارومیه و با اشاره به اینکه امروز تراز دریاچه ۱۲۷۰.۶۸ متر است گفت: مشابه سال گذشته تراز آن ۱۲۷۴.۱ متر بوده است.
جواد محمدی از کاهش یک هزار و ۳۷۳ کیلومتر مربعی وسعت دریاچه ارومیه گفت: هم اکنون دریاچه دو هزار و ۱۲۶ مترمربع وسعت دارد در حالی که در مشابه سال گذشته وسعت سه هزار و ۴۹۹ کیلومترمربعی داشته است.
وی همچنین با اشاره به کاهش یک میلیارد و ۹۲ میلیون مترمکعبی حجم دریاچه ارومیه می گوید: هم اکنون دریاچه دو میلیارد و ۸۳ میلیون مترمکعب حجم آبی دارد در حالی که در مشابه سال گذشته چهار میلیارد و ۷۵ میلیون مترمکعب بوده است.

کاهش ۲۵ درصدی حجم مخازن آذربایجان‌غربی

علاوه بر کاهش حجم آبی دریاچه ارومیه، حجم مخازن سد‌های استان آذربایجان‌غربی وضعیت چندان مطلوبی ندارند و امسال در مقایسه با سال گذشته شاهد کاهش ۲۵ درصدی حجم مخازن هستیم.
باید منتظر بود و دید چه موقع پروژه‌های بزرگ دریاچه ارومیه مانند تونل انقال آب که سالانه ۶۰۰ میلیون مترمکعب آب را به دریاچه ارومیه منتقل می‌کند افتتاح می‌شود، چون خشکی دریاچه، تبعات فراوانی برای مردم منطقه دارد و علاوه بر طوفان نمکی و آسیب به زمین‌های کشاورزی، باعث به خطر افتادن سلامتی افراد ساکن در حوضه آبریز می‌شود و این‌ها بخش کوچکی از تبعات خشکی دریاچه ارومیه به شمار می‌رود.
مقاله قبلیآینده ارز ترجیحی همچنان مبهم
مقاله بعدیآسیب‌شناسی مشکلات در ساختار و عملکرد موثر شوراهای هماهنگی

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید