تخم گذاری مرغها در پاییز و زمستان

0
با کاهش ساعت های روشنایی روز در پاییز، تخمگذاری در مرغ ها متوقف می شود. با این حال، اگر محل نگهداری مرغ ها  کمی نور و گرما داشته باشد که آنها راحت باشند، با تخم مرغ بیشتر از شما تشکر می کنند.
در طول پاییز و زمستان، بسیاری از مرغ ها یا تخم نمی گذارند و یا اینکه تعداد آن کم می شود. نور کم روز و دمای خنک تر، به بدن آنها استراحت می دهد.
جسی لیونز، متخصص مرغ های ترویجی در دانشگاه میسوری می گوید اگر می خواهید مرغ های خود را تشویق به تخمگذاری کنید، با تابش نور به طول روز بیافزایید.
لیونز می گوید: ” این پرندگان برای اینکه به تخم گذاری تحریک شوند، به 12 ساعت تابش نور روز نیاز دارند. در تابستان طول روز تقریبا حدود 16 تا 17 ساعت می باشد، همین میزان طول روز باعث تحریک پرندگان به تخم گذاری می شود.”
وی می گوید که زمان تابش نور باید ثابت باشد، مثلا در 14 ساعت نور، تولید تخمک کم می شود و اگر نیم ساعت دیگر به آن اضافه کنید، مرغ فکر می کند که بهار در راه است.

نوع نورپردازی مورد استفاده خیلی مهم نیست و نیاز چندانی هم به سیستم خاصی ندارد.

لیونز می گوید: “می توانید از برخی انواع چراغ های فلورسنت استفاده کنید، اما  توجه داشته باشید که بعضی از این چراغ ها در محیط های سرد روشن نمی شوند. اگر این چراغ ها در محیط خیلی سرد باشد، روشن نمی شود. بسیاری از مرغداری ها از لامپ های رشته ای نسبتاً ارزان استفاده می کنند. یک لامپ باعث می شود 15 یا 20 مرغ، اطرافشان را ببینند، خوشحال باشد و به اطراف راه بروند و غذا بخورند و توسط نور تحریک شوند.
یک رژیم غذایی مناسب بهمراه پروتئین و کلسیم برای آنها فراهم کنید. ممکن است خوراک بیشتری لازم باشد تا انرژی اضافی مورد نیاز برای حفظ گرمای بدن و تخمگذاری فراهم شود.همچنین می توانید چند ساعتی از یک لامپ حرارتی مادون قرمز استفاده کنید تا گرم شود.
لیونز می گوید که البته در روزهای واقعا سرد، برخی از گله ها تولید تخم مرغ را کاهش می دهند. اما وقتی یک یا دو روز هوا گرمتر می شود، دوباره تخم های بیشتری خواهید دید.

 

منبع: کشاورزی موفق

نویسنده: گروه کشاورزی موفق

مترجم: معصومه صالحی وزیری

مقاله قبلیمدیریت اطلاعات زنجیره مواد غذایی
مقاله بعدیحضور بزرگان واردات درعرصه کشت و کار

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید