نخستین کنفرانس خبری رئیسی و رفع بدعت‌های نادرست

0
برای نخستین‌بار از زمان تشکیل دولت، قرار است صبح امروز سیدابراهیم رئیسی در جمع خبرنگاران حاضر شود و به سوالات نمایندگان رسانه‌ها پاسخ دهد.
به گزارش اخبار سبز کشاورزی، تاکنون رئیس‌جمهور فقط در مقابل دوربین صدا و سیما نشسته و با مردم سخن گفته است.
سوال‌هایی که در این گفتگوی تلویزیونی از سیدابراهیم رئیسی پرسیده شده، آنقدر تشریفاتی و از پیش تعیین شده بوده که مخاطب تصور می‌کرد کارمندان رئیس‌جمهور در مقابل او نشسته‌اند و رئیس‌جمهور گزارش فعالیت‌هایش را برای کارمندانش تشریح می‌کند.
به همان میزان که گفتگوهای مذکور هیچ چالشی دربرنداشت و رئیس‌جمهور هیچ دشواری برای پاسخ دادن نداشت، همان اندازه هم هیچ ابهامی را پاسخ نمی‌داد و تنها به ارائه برخی اطلاعات و گزارش عملکرد ماه‌های اخیر بسنده می‌کرد.
اما حالا قرار است در محیط آزاد روزنامه‌نگاران سوالات مدنظر خود را بپرسند و درمورد رفتار و رویکردهای دولت ابهام‌زدایی کنند.
این ابهام‌زدایی قرار است به ابهام‌زایی هم منجر شود؛ چه اگر به‌جای توزیع مناسب طرح پرسش برای همه حاضران فقط به خبرنگاران رسانه‌های حامی دولت اجازه و فرصت طرح پرسش داده شود، روشن است که همان تجربه گذشته تکرار می‌شود و روزنامه‌نگاران به‌جای به چالش کشاندن و پاسخگو کردن رئیس جمهور سیدابراهیم رئیسی را به تکرار مکرارت تشویق می‌کنند.
در نتیجه درباره گزارش کارهایی که چندبار در گذشته بیان شده و باز هم بیان می‌شود و سوال‌های که دولتمران معمولا به آن بی‌توجهی و یا از آن فرار می‌کنند، بدون پاسخ می‌ماند.
البته سوال‌های پیچیده و دشواری وجود دارد که شهروندان ایرانی مایل هستند جواب آن را بشنوند. سوال‌های از این دست که موضوع احیای برجام و رفع تحریم‌های چه سرانجامی خواهد داشت و احتمالا این مذاکرات پیچیده و دشوار چه نتیجه‌ای دربر خواهد داشت؟ یا اینکه با وجود قدرت خرید پایین شهروندان ایرانی تولیدکنندگان در ایران چقدر و چرا باید امیدوار باشند که محصولاتشان به خوبی در داخل به فروش برسد و اگر این محصولات در داخل فروش خوبی نداشت با توجه به محدودیت بازارهای صادراتی ایران به خاطر فشار تحریم ها و… تولیدکننده ایرانی چگونه با محصولات به فروش نرفته و روسوب کرده رفتار کند؟
این سوال هم مطرح است که ایران نتوانسته سطح و حجم همکاری‌های خود را با کشورهای اورآسیا، همسایگان و کشورهای خاورمیانه با تاکید بر کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس گسترش دهد، از این بابت مقامات دولت سیزدهم چگونه می‌خواهند روسیه و متحدانش در کشورهای بلوک شرق سابق را جایگرین کشورهای اروپایی و آمریکای شمالی نمایند.
از این دست سوال‌ها در حوزه اجتماعی، اقتصادی، صنعتی و سیاسی باز هم می‌توان مطرح کرد که افکار عمومی ایرن، آماده و مشتاق شنیدن پاسخ‌هایش از زبان بالاترین مقام اجرایی کشور است.
پاسخ‌هایی که تاکنون داده نشده و گمان می‌رود که مجموعه مقامات دولت سیزدهم از دادن پاسخ قانع کننده به این سوال‌ها طفره رفته و یا فرار کرده‌اند.
به هر حال، امروز اولین کنفرانس خبری سیدابراهیم رئیسی به‌عنوان رئیس جمهور برگزار می‌شود. در دوره ریاست جمهوری‌های قبلی گاهی رسانه‌ها و نشریات جناح رقیب مورد بی‌مهری قرار گرفتند و فرصت طرح سوال‌ها به ایشان داده نمی‌شد؛ اما دولت سیزدهم قرار است سنت‌های نادرست را لغو و رفتارهای مناسب را جایگزین سازد. از این بابت انتظار می‌رود در این نخستین کنفرانس خبری رئیسی، فرصت بیشتری به رسانه‌های متعدد و به سوال‌های چالش برانگیز پاسخ‌های قانع‌کننده داده شود.

نادر کریمی جونی

مقاله قبلیبرداشت زودهنگام مرکبات و دلزدگی مصرف کنندگان
مقاله بعدینگاهی به عملکرد و راهبردهای جهاد کشاورزی استان تهران

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید