ساداتی‌نژاد عادل، زعفران ما را پس بده

0
مزرعه سبز: تعدادی از پرسنل سازمان تعاون روستایی طی تماسی با مزرعه سبز و ارسال کپی نامه‌ای، از دکتر ساداتی‌نژاد وزیر جهاد کشاورزی درخواست کردند 500 کیلو زعفران بیت‌المال را که به صورت امانی به شرکتی سپرده شده، پس بگیرد؛ زیرا همه نگاه‌ها به سمت وزیر است و باید پاسخگوی عملکرد معاون خود باشد که شخصاً برای وی حکم صادر کرده است.
سوال آن‌ها این است که مگر می‌شود 500 کیلوگرم زعفران، معادل 15میلیارد تومان و آن هم کالای مصرفی که می‌تواند یا این احتمال را دارد خدایی نکرده با زعفران نامرغوب یا مشابه صنعتی جا به جا شود، به شرکتی به صورت امانی سپرده شود؛ یعنی قابل عودت!!
سوال دیگر آن‌ها این است که آیا برای تهیه بچ نیمه صنعتی یا تست فرآوری زنجیره ارزش حوزه زعفران واقعاً 500 کیلو زعفران باید از انبار بیت‌المال خارج شود (آن هم بدون پرداخت هیچ وجهی) یا اینکه تست و تولید بچ نیمه صنعتی با 50 گرم ، 150گرم و نهایتاً 500 گرم هم ممکن است، نه اینکه 500 هزار گرم. ضمن اینکه شرکتی که برای تولید بچ نیمه صنعتی توان تامین 150 گرم زعفران ندارد، چگونه می توان به آن اطمینان کرد و 500 کیلو زعفران بیت المال را به وی سپرد و همچنین چگونه ممکن است زنجیره فرآوری ارزش حوزه زعفران را مدیریت کند.
علاوه‌بر این در پاراگراف آخر نامه فوق‌الذکر که دستور خروج زعفران به صورت امانی داده شده، قید گردیده «تضامین لازم و مکفی برای این منظور از متقاضی توسط امور مالی سازمان مرکزی گرفته شود».
اما مشخص نیست که آیا واقعاً حدود 15 میلیارد تومان ضمانت نامه نقدی بانکی به امور مالی سازمان مرکزی سپرده شده یا این مبلغ نقداً در صندوق سازمان، امانی گذاشته شده است و ابهام مهم‌تر اینکه به واقع اگر زعفران مثلا سوپر نگین کیلویی 26 ـ 27 میلیون تومانی بیت‌المال به شرکت به صورت امانی تحویل شده و شرکت در تولید بچ نیمه صنعتی همه آن را مصرف کرده باشد و حالا موظف به بازگرداندن آن باشد و سوپرنگین در بازار یافت نشود و شرکت مذکور زعفران شبه نگینی کیلویی 22 میلیون تومانی تهیه کند و عودت دهد، مگر شاهدی وجود دارد مگر اینکه سه الی چهار خبره متخصص بیرون از سازمان و مورد تأیید انجمن‌های غیردولتی، زمان خروج زعفران، نوع و کیفیت آن را کتباً تضمین کرده باشند.
امید می‌رود سازمان مرکزی تعاون روستایی برای روشن شدن اذهان عمومی و رسانه‌ها اصل موضوع را اعلام نماید تا خطای ذهنی یا فکری رسانه‌ها اصلاح شود و چنانچه نامه جعلی است و تعاون روستایی استان خراسان آن را تحویل داده، مسائل مترتب حقوقی پیگیری شود.

مقاله قبلیکارگاه آموزشی کشت بافت گیاهی؛ بهمن 1400
مقاله بعدیخبر دروغ حذف ارز ترجیحی نهاده‌ها را گران کرد

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید