قاچاقچیان بازار ماهی جنوب را خالی کردند

0
این روزها بازار ماهی جنوب توسط قاچاقچیان خالی و در شهرهای ساحلی ماهی گران و کمیاب شده است و به گفته شاهدان دلیل این گرانی صادرات ماهی به بازارهای دبی و صادرات میگو به چین است. ماهی‌های جنوب در فروشگاه‌های آنلاین بسیار کم شده شده است و بررسی‌ها نشان می‌دهد هر کیلو ماهی سرخو با قیمت ۲۸۱ هزار تومان فروخته می‌شود. میگو ۵۰۰ گرمی هم ۲۲۴ هزار تومان قیمت دارد.
همچنین ماهی قزل آلای شکم خالی بسته‌بندی یک کیلوگرمی قیمتی بین ۱۱۶ هزار تومان تا ۱۴۵ هزار تومان دارد. قیمت یک عدد ماهی حلوای سفید ۴۸۰ هزار تا ۸۰۰ هزار تومان است.

ماهی گران و کمیاب شده است

علاوه بر شهرهای ساحلی، در تهران هم ماهی گران و کمیاب شده است. رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان آبزیان هرمزگان با اشاره به وضعیت بازار ماهی توضیح داد: صادرات ماهی تازه به دلیل حفظ نیاز داخل ممنوع شده و ماهی به شکل گسترده قاچاق می‌شود و بازار ماهی جنوب توسط قاچاقچیان خالی شده است.
مهرداد بازرگان در این باره گفت: در شهر بندرعباس هم به دلیل قاچاق، ماهی کمیاب شده است. علاوه بر آن در این شهر به دلیل توریست تعداد رستوران‌های دریایی زیاد شده و تقاضای داخل هم افزایش پیدا کرده و همین دو عامل باعث گرانی ماهی شده است.
او به همشهری گفت: برخی افراد برای ماهی گواهی‌های تقلبی صادر و ماهی زنده را به شکل کانتینری از بندر لنگه قاچاقی خارج می‌کنند. در بندرعباس قیمت ماهی سرخو ۱۵۰ هزار تومان است و فیله ماهی با قیمت ۲۰۰ هزار تومان فروخته می‌شود. در بندرعباس هم مصرف ماهی زیاد است و مردم این منطقه چندان گوشت و مرغ مصرف نمی‌کنند و بلکه ماهی جزو خوراک اصلی آنهاست.
یکی از خبرگزاری‌ها نیز به تازگی از قیمت عجیب در مزایده بازار ماهی‌فروشان نوشت. فیلمی به تازگی در شبکه‌های اجتماعی از بازار ماهی‌فروشان منتشر شده که ظاهرا یک ماهی آزاد چهار و نیم کیلویی در آنجا به قیمت شش میلیون و صد هزار تومان فروخته می‌شود.
همچنین نبی اله خون میرزایی، رئیس سازمان شیلات کشور نیز پیش از این گفته بود که علت افزایش قیمت ماهی در بازار از یک‌سو افزایش قیمت نهاده‌ها و هزینه‌های تولید و از سوی دیگر نبود شبکه توزیع و دلال بازی است.
گفتنی است، با توجه به صادرات گسترده ماهی از بازار شهرهای جنوبی این انتظار می‌رود که مسئولان برای تنظیم بازار جلوی قاچاق گسترده ماهی را بگیرند.
مقاله قبلیوابستگی‌های سببی نباید شایستگی‌ها را به چالش بکشد
مقاله بعدیتوسعه گلخانه‌ها راهکار رفع بحران خشکسالی

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید