بازار راکد مرغ در روزهای اول ماه رمضان

0

تولید روزانه 8 هزار تن مرغ گوشتی در کشور

مدیر عامل اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی، با اشاره به بازار راکد مرغ گفت: روزانه بیش از 8 هزار تن مرغ گوشتی در کشور تولید می‌شود که در شرایط فعلی این میزان تقاضا برای خرید مرغ گوشتی وجود ندارد.
به گزارش اخبار سبز کشاورزی به نقل از ایلنا، حبیب اسدالله‌نژاد گفت: تولیدکنندگان از نحوه توزیع نهاده‌های دامی گله‌مند هستند، عده‌ای خریداری کردند و هنوز موفق به دریافت نهاده نشده‌اند و عده‌ای هنوز در نوبت خرید هستند به عبارت دیگر سامانه به‌درستی شارژ نمی‌شود.

نیازی به توزیع مرغ دولتی برای تنظیم بازار وجود ندارد

وی با اشاره به مازاد تولید گوشت مرغ، افزود: در حال حاضر مرغ با نرخ مصوب عرضه می‌شود و نیازی به توزیع مرغ دولتی برای تنظیم بازار وجود ندارد.
مدیر عامل اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی روند اعطای نهاده به تولیدکنندگان را کند دانست و افزود: تولیدکنندگان از نحوه توزیع نهاده‌های دامی گله‌مند هستند، عده‌ای خریداری کردند و هنوز موفق به دریافت نهاده نشده‌اند و عده‌ای هنوز در نوبت خرید هستند به عبارت دیگر سامانه به‌درستی شارژ نمی‌شود.

مرغ با نرخ مصوب کیلویی 31 هزار تومان عرضه می‌شود

همچنین در این رابطه مهدی یوسف خانی، رییس اتحادیه فروشندگان مرغ و ماهی در پاسخ به این پرسش که گزارش‌هایی از فروش مرغ بالای نرخ مصوب داده شده است آیا خبر فروش مرغ کیلویی 40 هزار تومان را تایید می‌کنید؟ گفت: در حال حاضر بیش از نیاز مرغ تولید می‌شود و مرغ با نرخ مصوب کیلویی 31 هزار تومان عرضه می‌شود.
وی با اشاره به نحوه فروش عمده مرغ به واحدهای صنفی، تصریح کرد: واحدهای صنفی مرغ مورد نیاز واحد خود را یا از میدان بهمن و یا از کشتارگاه‌ها تهیه می‌کنند، ممکن است واحد صنفی ازمبدا مرغ را گران خریداری کرده باشد و ناچار به گران فروشی شود. اما باید بگویم که در هر دو صورت مرتکب تخلف شده است.
یوسف‌خانی تصریح کرد: نرخ عمده مرغ گرم حداکثر کیلویی 29 هزار تومان است و باید کیلویی 31 هزار تومان بفروش برسانند.
این فعال اقتصادی میزان مصرف مرغ در تهران را روزانه حدود 1300 تن دانست و افزود: در روزهای نخست رمضان شاهد رکود در بازار هستیم و حتی برخی واحدهای صنفی زیر نرخ مصوب اقدام به عرضه مرغ گوشتی کردند.

کاهش قیمت تخم‌مرغ در ماه رمضان

همچنین ناصر نبی‌پور رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار با اشاره به کاهش قیمت تخم‌‌مرغ در ماه رمضان، گفت: میزان مصرف تخم‌مرغ در رمضان نسبت به دیگر ماه‌های سال کاهش پیدا می‌کند و مردم به جای تخم‌مرغ بیشتر از گوشت مرغ در این ماه استفاده می‌کنند چراکه می‌خواهند مواد غذایی با میزان پروتئین بالاتر مصرف کنند.
وی با اشاره به کاهش هزار تومانی نرخ تخم‌مرغ، افزود: میامگین یک کیلو تخم‌مرغ با نرخ آزاد کیلویی 19 هزار و 700 تومان است این در حالیست که در هفته گذشته قیمت تخم‌مرغ کیلویی 21 هزار تومان بود.
این فعال اقتصادی توزیع نهاده‌ها را نامناسب دانست و افزود: سامانه بازارگاه ساعتی باز می‌شود و ظرف این ساعت 1800 واحد تولیدکننده قادر به ثبت‌نام نیستند.
نبی‌پور تصریح کرد: ارز ترجیحی تا پایان ماه رمضان به واردات نهاده تخصیص داده می‌شود و تا به امروز خبری مبنی بر حذف این ارز به ما نداده‌اند اما مصوبات در کشور ما یک شبه تصویب و رد می‌شود، از این‌رو تولیدکنندگان سردرگم هستند و هنوز تکلیف آنها مشخص نشده است.
مقاله قبلیسدهای کشور همچنان تشنه‌اند
مقاله بعدیمسیر را اشتباه نرویم

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید