تدبیر موقتی کاهش ۱۰درصدی سه محصول لبنی

0

آرامش در حضور معترضان

۱۶ مهر۱۴۰۰ سخنگوی انجمن صنایع فرآورده‌‌های لبنی با اعلام کاهش ۱۰درصدی قیمت ماست‌ساده برای بسته‌بندی‌های ۵/۲ کیلوگرمی(به دلیل داشتن کمترین مصرف) و شیر ساده ۹۰۰ گرمی کیسه‌ای و پنیر یو، اف ۴۰۰ گرمی، گفت: طی یک هفته(تا ۲۳ مهر) کاهش سراسری قیمت‌ها اعمال خواهد شد!

ساداتی‌نژاد، وزیر جهادکشاورزی بارها اعلام کرده اقتصاد دستوری و قیمت‌گذاری دستوری، نتیجه‌بخش نیست، در این‌باره توضیحی ارائه ننموده است. چنانچه کاهش ۱۰درصدی سه قلم محصول لبنی از بین بیش از ۱۰۰ قلم کالای لبنیاتی(‌که طی یک سال گذشته همگی آنها افزایش ۱۰۰ درصدی داشته‌اند) آیا دستوری و موقتی است تا تولیدکنندگان با طیب‌ خاطر برای آینده خود برنامه‌ریزی و اقدام‌کنند یا نه؟!

با این‌همه، خبر خوب کاهش ۱۰درصدی حتی موقتی (به‌قول سخنگوی انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی) می‌تواند قشر عظیمی را به‌طرح مطالبات عودت دادن ۱۰درصد اضافی تشویق نماید تا کارخانه‌داران حداقل این مبالغ دریافت شده اضافی را بازگردانند؛ که به‌دلیل امکان‌پذیر نبودن، باید ساز و کار دیگری را در نظر گرفت.

سوال دیگر اینکه آیا می‌توان این احتمال را داد که برخی از کارخانجات چند درصد از ماده خشک محصولات ۱۰درصد ارزان‌تر ارائه شده، بکاهند و بر آب آن بیفزایند(کیفیت محصولات پایین بیاید) یا اینکه چند درصد از حجم محصول را کم کنند یا هردو را با هم انجام دهند؟! در این صورت در بازار بلبشویی که هر فروشنده، تامین‌کننده و حتی تولیدکننده، ساز خود را کوک می‌کند، چگونه نظارت‌بر کار تولیدکننده صورت خواهدگرفت؟

یا چنان که هر کارخانه، درصد بسیار کمی از محصولات سه‌گانه را روانه بازار کند و مشتری در هر طرح تقاضا از مغازه‌ها، سوپرها و هایپرها، برای خرید شیر ارزان‌تر با جوابِ «نداریم» یا «تمام شدة» فروشنده روبرو بشود! چه خواهد شد و چگونه میلیون‌ها مغازه، سوپرمارکت و … را زیر نگاه ذره‌بینی خواهند گذاشت؟!

از آنجا که انجمن یاد شده این کاهش ۱۰درصدی را از بین بیش از ۱۰۰ محصول لبنی را مشروط‌به ثابت ماندن قیمت شیرخام، افزایش نیافتن قیمت موادپلیمر، پتروشیمی و چندین بهانه دیگر مربوط کرده‌اند، امید می‌رود سازمان‌های نظارتی، بر روند پایداری این قیمت‌ها و تسری آن به سایر کالاهای لبنیاتی، نظارت جدی داشته باشند. البته موجبات عادی کردن تحویل نهاده‌های یارانه‌ای را نیز به گاوداران فراهم نمایند.

 

مقاله قبلیکینوا خاویار گیاهی
مقاله بعدیباغی برای توسعه ایران

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید