کیفیت و سلامت محصولات کشاورزی سیاسی نشود

0
اخبار سبز کشاورزی: ۶ ماه پیش روسیه طی درخواستی رسمی به سازمان حفظ نباتات کشورمان اعلام کرده بود ضروری است استانداردهای خرید و واردات میوه این کشور توسط صادر کنندگان ایران و البته سایر کشورها رعایت شود و در غیر این صورت ورود محصولات کشاورزی از هر کشوری که استانداردها را رعایت نکند، ممنوع خواهد شد.
این عدم رعایت و سهل انگاری و ماندگاری نامه در کشوها در ایران نیز حادثه آفرید و رئیس سازمان حفظ نباتات را خانه نشین کرد؛ اما دیگرانی بودند که از کار ننشستند، از جمله انجمن واردکنندگان سموم دفع آفات که شبکه های خارجی منوتو(MANOTO)، بی بی سی (BBC) و ایران اینترنشنال (IRAN INTERNATIONAL) به نقل از رئیس آن و با قیاس مع الفارق اعلام کرد: آفتکش های داخلی بی کیفیت موجبات باقی ماندن سموم در فلفل های دلمه ای و عودت یا توقف صادرات آن شده است.
در حالی که صرفا به دلیل سرآمدن مهلت اعلام شده از سوی روسیه و حتی بدون باز کردن درب کانتینرها و سنجش سلامت محصول توسط طرف روسی، عودت داده شده بود. کانال های خارجی بدون توجه به اینکه سال هاست بیش از ۹۰ درصد آفتکش های مورد مصرف در کشاورزی ایران در داخل تامین می شود و همین محصولات تولید داخل به بیش از ۵۰ کشور در دنیا صادر شده و به طور معمول نه باقیمانده غیرمجاز سموم داشته و نه فلزات سنگین، (سبزی، صیفی، انواع میوه، تره بار، خشکبار، محصولات فرآوری شده صنایع تبدیلی و…) یعنی نمی توان به یکباره و بدون پالایش و سنجش محصولی آن هم به این گستردگی آن را آلوده اعلام نمود.
اما سخن این جاست که طی ۲ سال گذشته شعار ملی و سال کشور مبنی بر حمایت از تولید داخل و همچنین رفع موانع تولید موجب شده بود تا صادرات محصولات کشاورزی به رقم ۶ میلیارد دلار نزدیک شده و جایگزین بخشی از صادرات نفت گردد که در شرایط تحریم راه تنفس اقتصادی بیشتری برای کشورها گشوده شده است.
در همان برنامه، به نقل از انجمن واردکنندگان اعلام شده بود تمام نیاز کشور به سموم دفع آفات قابل واردات است، یعنی که تولید تعطیل اما موضع گیری منابع مستقل و اخبار منتشره حتی مصاحبه های معاونت های باغبانی، سازمان حفظ نباتات، انجمن گلخانه داران، اتحادیه صادرکنندگان محصولات کشاورزی و… نشان داد اصولا باقیمانده سم مجاز در محصولات صادراتی علت عودت دادن محصول از جمله فلف دلمه ای نبوده است.
این در حالی است که انجمن تولیدکنندگان سم با حدود ۵۲ عضو رسمی و ظرفیت اسمی حدود ۲۵۰ هزار تن تولید انواع آفتکش ها همواره مطابق استانداردهای FAO و قابل سنجش و پیگیری توسط سازمان حفظ نباتات به تولید سموم (پس از ثبت آن اقدام می کنند، به نحوی که علاوه بر تامین نیاز داخلی صادرات سموم با کیفیت را نیز در دستور کار دارند و اگر نبود بی تدبیری مسئولان وقت سازمان حفظ نباتات سالانه میلیون ها دلار ارزآوری از این طریق ممکن می شد.
مقاله قبلیواردات برنج تا یک میلیون تن پیش رفت
مقاله بعدیتغذیه سالم؛ راه نجات از آلودگی هوا

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید