بی‌رغبتی دلالان برای خرید گندم

0

مطالبات گندمکاران وصول شد

مدیرعامل بنیاد ملی گندمکاران ایران گفت: نظارت‌های امنیتی برای تجمیع گندم از سوی دولت، افزایش پیدا کرده است از این‌رو در سال جاری با توجه به تدابیر اندیشیده شده، نگرانی در زمینه سرازیر شدن گندم‌ها به انبارهای دلال‌ها و واسطه‌گران وجود ندارد.
به گزارش مزرعه سبز به نقل از ایلنا، علیقلی ایمانی با اشاره به استقبال کشاورزان از فروش گندم به دولت، گفت: در سال جاری دولت نرخ خرید تضمینی گندم را کیلویی 11 هزار و 500 تومان اعلام کرد که این مسئله باعث شد انگیزه کشاورزان برای فروش گندم به دولت دو چندان شود.
وی ادامه داد: برداشت گندم در برخی استان‌ها از جمله هرمزگان، فارس، سیستان و بلوچستان، بوشهر، کرمان آغاز و کشاورزان گندم برداشت شده را تحویل دولت داده‌اند باید بگویم که پرداخت‌ها از طریق بانک کشاورزی به گندمکاران آغاز شده است.

بازار کشش افزایش نرخ را ندارد

دبیر خانه کشاورز گلستان با بیان اینکه بازار کشش افزایش نرخ را ندارد، گفت: نرخی که دولت برای خرید تضمینی گندم در نظر گرفته باعث شده است دلالان نتوانند بالاتر از این نرخی به کشاورزان پیشنهاد بدهند از این‌رو احتمال تجمع گندم در دست دولت تقویت شده است.
ایمانی با اشاره به تقویت نظارت‌های امنیتی برای تجمیع گندم از سوی دولت، افزود: در سال جاری باتوجه به تدابیر اندیشیده شده نگرانی در زمینه سرازیر شدن گندم‌ها به انبارهای دلالان و واسطه‌گران وجود ندارد.
مدیرعامل بنیاد ملی گندمکاران ایران با بیان اینکه میزان کشت گندم در استان‌های کشور متفاوت است، تصریح کرد: میزان برداشت گندم نسبت به مشابه سال گذشته افزایشی بوده است.

تقاضا برای خرید گندم در بازارهای جهانی دوچندان شده است

وی با بیان اینکه اوکراین 30 درصد گندم وغلات دنیا را تامین می‌کرد، گفت: وقوع جنگ باعث اختلال در شبکه ریلی، هوایی و زمینی این کشور شده است در نتیجه میزان عرضه این محصولات در بازارهای جهانی کاهش پیدا کرده است این در حالیست که تقاضا برای خرید گندم در بازارهای جهانی دوچندان شده است از این‌رو نرخ گندم و سایر غلات دو برابر داشته است.
دبیر خانه کشاورز گلستان ادامه داد: خبرها حاکی از این است که چین 60 درصد گندم و غلات جهان را خریداری و ذخیره‌ سازی کرده است.

امیدواریم میزان برداشت گندم در سال جاری به 10 میلیون تن برسد

وی تصریح کرد: امیدواریم میزان برداشت گندم در سال جاری به حدود 10 میلیون تن برسد. سالانه حدود 11.5 میلیون تن گندم در کشور مصرف می‌‌شود بنا به اخباری که به‌دست ما رسیده است دولت برای تامین این کسری ثبت سفارش‌ها را انجام داده است از این‌رو در سال جاری نگرانی در بحث تامین گندم نخواهیم داشت.
ایمانی در پایان بیان کرد: باید دولت از این زمان منابع لازم برای خرید گندم را فراهم کند تا زمانی‌که به اوج برداشت گندم می‌رسیم مشکلی در زمینه تامین منابع برای دولت ایجاد نشود و کشاورزان در زمان مشخص هزینه فروش گندم را از دولت دریافت کنند تا مجبور نباشند زیر نرخ بازار گندم را به دلالان بفروش برسانند اقدامی که در سال‌های گذشته بارها شاهد آن بودیم.
مقاله قبلیافزایش قیمت کالاها بدون مصوبه ستاد تنظیم بازار غیرقانونی است
مقاله بعدیمصرف روغن در کشور باید مدیریت شود

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید