قاچاق عامل اخلال در بازار نهاده‌های دامی

0
در حالی گرانی نهاده‌های دامی فعالان این حوزه را با مشکلات بسیاری مواجه کرده که به گفته عبدالمجید اجتهادی، مدیرکل پیشگیری و نظارت بر قاچاق کالا و ارز سازمان تعزیرات حکومتی، قانون مبارزه با قاچاق در مورد نهاده‌های دامی اجرا نشده است. وی با بیان اینکه بعضی از نهاده‌های دامی کالای مجاز مشروط و بعضی دیگر کالای یارانه‌ای محسوب می‌شوند، گفت: قانون‌گذار مقررات و پیش‌بینی‌های خاصی را در خصوص فرآیند تجارت در نهاده‌های دامی در نظر گرفته است؛ زیرا این کالاها همانند بسیاری دیگر از کالاها ضروری هستند.
وی ضمن اشاره به این که از معدود مواردی که ارز ۴۲۰۰ تومانی تخصیص داده می‌شود، نهاده‌های دامی هستند، اظهار کرد: کالایی که از نهاده‌های دامی تولید می‌شود کالاهای اساسی هستند که مورد نیاز سفره مردم است.
مدیرکل پیشگیری و نظارت بر قاچاق کالا و ارز سازمان تعزیرات حکومتی با تصریح بر اینکه قانون مبارزه با قاچاق در خصوص نهاده‌های دامی اجرا نشده است، بیان کرد: تدابیری که قانون گذار در سال ۱۳۹۲ اتخاذ کرده است و حاصل مطالعات مجلس با همکاری دستگاه های دیگر بوده است در حوزه اجرا به درستی انجام نشده است.

قانون مبارزه با قاچاق درباره نهاده‌های دامی اجرا نشده است

وی یادآور شد: در هنگام اجرایی شدن قانون مبارزه با قاچاق دولت یازدهم روی کار آمد و از آن زمان اجرای قانون به درستی اجرا نشد و حتی برخی افراد که مسئول این بخش ها بودند با مکاتباتی، مخالفت صریح خودشان را اعلام کردند. به عنوان نمونه وزیر صنعت، معدن و تجارت وقت، رئیس اتاق بازرگانی و وزیر راه و شهرسازی از همان ابتدا اعلام کردند اراده‌ای برای اجرای قانون مذکور ندارند.
اجتهادی به سامانه‌هایی که قانون‌گذار برای تسهیل جلوگیری از قاچاق کالا در قانون آورده بود اشاره کرد و افزود: در ماده پنج قانون مبارزه با قاچاق، موضوع سامانه شناسایی کالا پیش‌بینی شده بود. این سامانه فرآیند تجارت را رصد می‌کند.
مدیرکل پیشگیری و نظارت بر قاچاق کالا و ارز سازمان تعزیرات حکومتی به رادیو گفت‌وگو گفت: بر اساس قانون دولت مکلف بود به منظور پیشگیری از ارتکاب قاچاق و شناسایی نظام‌مند آن سامانه الکترونیکی و هوشمند جدید مورد نیاز جهت نظارت بر فرآیند واردات، صادرات، حمل، نگهداری و مبادله کالا را ایجاد کند.
گفتنی است، نابه‌سامانی در بازار نهاده‌های دامی و توزیع این نهاده‌ها در دو سال اخیر فعالان این بخش را مشکلات بسیاری مواجه کرده؛ به نحوی که تولیدکنندگان به ناچار برای تامین نیاز خود مجبور به خرید نهاده از بازار می‌شدند، بسیاری از کارشناسان عدم نظارت بر بازار توزیع و قاچاق نهاده‌ها را از دلایل این نابه‌سامانی می‌دانند.
مقاله قبلیالزام زنبورداران به رعایت فاصله زنبورستان‌ها
مقاله بعدیاستمرار ارز 4200 تومانی، پرهزینه و بدون فایده

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید