چه کسی از حال بازنشستگان خبر دارد؟

0
مزرعه سبز: مرحوم دکتر نوربخش، رئیس اسبق بانک مرکزی، تعریف می‌کرد که در یکی از سفرهایش به ژاپن، از بانک مرکزی در توکیو دیدار کردم. تمام قسمت‌های بانک مرکزی با هیات همراه بازدید شد و اصرار داشتم که بدانم و پول‌ها و سرمایه‌های نقدی و غیرنقدی ژاپن در کجا نگهداری می‌شود.
برای همین به همراه روسای بانک مرکزی ژاپن سوار آسانسور شده و دکمه آسانسور را که زدند، متوجه شدم که در حال بالا رفتن به طبقه آخر هستیم و در همین حین با خود فکر می‌کردم که این ژاپنی‌ها عجب اعجوبه‌هایی هستند؛ چراکه سرمایه‌های خود را در طبقه آخر ساختمان بانک مرکزی قرار می‌دهند؛ در صورتی که ما نه تنها بانک مرکزی بلکه در تمامی بانک‌های کشور، پول و دیگر سرمایه‌های نقدی و غیرنقدی و شمش‌های نفیس را در زيرزمين ساختمان قرار می‌دهیم.

سرمایه‌های انسانی مهم‌تر از پول

وقتی به طبقه آخر بانک رسیدیم، با کمال تعجب دیدم که افراد مسن از خانم‌ها و آقایون با لباس راحتی هر کدام به کار شخصی مشغول هستند و خانم‌های مسن را مشاهده کردم که یا در حال صحبت با یکدیگر بودند و یا در حال خواندن روزنامه، مطالعه یا در حال بافتنی و غیره بودند که بعضی از همان خانم‌ها روی ویلچر نشسته بودند که به علت کهولت سنشان بود.
پیرمردانی را دیدم که آنان نیز بعضی‌ها در حال صحبت با یکدیگر و بازی شطرنج و مطالعه کتاب با خواندن روزنامه و غیره بودند.
وقتی با این صحنه مواجه شدم به مسئولین بانک مرکزی ژاپن گفتم که انگار گویا طبقه را اشتباه آمدیم؟! و آنان در مقابل جواب من گفتند سرمایه‌های اصلی ما بازنشستگان هستند که بعد از بازنشستگی آنان را در روز براساس تمایل خود و با در اختیار گذاشتن امکانات رفاهی و تفریحی این‌جا آورده تا از تجربیاتشان در موقع نیاز استفاده کنیم و آنان در این مورد از نظر فکری و تجربی بسیار کمک حالمان بوده و هستند.
سوال این‌جاست آیا در کشور ما مسئولین کشوری و لشکری و خدماتی از حال بازنشستگان خبر ندارند؟؟
مقاله قبلیگاوها، متان و تغییرات اقلیمی
مقاله بعدیایران سرو 4 هزار ساله

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید