آخرین خبرها:
شناسه خبر: 40152

نقش مهم تسهیلات بانک کشاورزی در تامین امنیت غذایی

روند رو به رشد ارائه تسهیلات در بانک کشاورزی

بانک کشاورزی به عنوان تخصصی‌ترین بانک حامی تولید در بخش کشاورزی و زیرمجموعه‌های آن تاکید زیادی بر توسعه پایدار، بهینه سازی مصرف منابع آب، خاک و انرژی، استفاده از روش‌ها و فناوری‌های نوین و دانش بنیان و ارتقای کمی و کیفی تولیدات بخش کشاورزی دارد و در پرداخت تسهیلات حمایتی و مشارکت در احداث و راه اندازی واحد‌های تولیدی بخش کشاورزی و صنایع وابسته، این اصول را مد نظر قرار می‌دهد.

روند رو به رشد ارائه تسهیلات در بانک کشاورزی

اخبار سبز کشاورزی؛ کشاورزی از بخش‌های اقتصادی مهم ایران است و رشد آن برای امنیت غذایی اهمیت دارد. در این میان شناسایی عوامل تعیین کننده و مهم در بخش کشاورزی ضروری است. یکی از این عوامل تسهیلات بانکی است که فرصت سرمایه‌گذاری را برای کارآفرینان و فعالان بخش کشاورزی فراهم می‌کند.

ظرفیت‌های فراوان بخش کشاورزی و نقش آن در توسعه اقتصادی کشور‌ها منجر به ارتقاء جایگاه این بخش در برنامه‌های توسعه اقتصادی کشور‌ها شده است.

کمک به تامین امنیت غذایی پایدار با استفاده از تسهیلات بانک تخصصی کشاورزی

در این بین، بانک کشاورزی به عنوان تنها بانک تخصصی فعال در بخش کشاورزی، در کنار سازمان‌های متولی ازجمله وزارت جهاد کشاورزی نیز همواره تلاش کرده است علاوه بر اجرای رسالت مهم خود که کمک به تامین امنیت غذایی پایدار برای کشور است، رعایت اصول و شاخص‌های توسعه پایدار با هدف حفظ منابع پایه، به ویژه منابع آبی کشور برای استفاده نسل‌های آتی را به عنوان مهم‌ترین رکن در سیاست‌ها و دستورالعمل‌های پرداخت تسهیلات خود در نظر گیرد.

پرداخت بیش از ۳۰۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات توسط بانک کشاورزی در دولت سیزدهم

بانک کشاورزی در دولت سیزدهم بالغ بر ۳۰۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات برای حمایت از تولید، اشتغال و تحکیم پایه‌های امنیت غذایی کشور پرداخت کرده است.

۳۴۳ هزار میلیارد تومان تسهیلات توسط بانک کشاورزی پرداخت شد

به گزارش روابط عمومی بانک کشاورزی، این بانک در راستای تامین مالی بخش کشاورزی و تحقق سیاست‌های دولت در زمینه افزایش تولید و اشتغالزایی در کشور، از ابتدای سال ۱۴۰۰ تا کنون بالغ بر ۳۴۳ هزار میلیارد تومان تسهیلات به بیش از ۲ میلیون و ۴۲ هزار نفر پرداخت کرده است.

۲۹۵ هزار میلیارد تومان تسهیلات بانک کشاورزی برای تقویت بخش کشاورزی و صنایع وابسته پرداخت شد

از این میزان تسهیلات ۸۶ درصد آن، معادل ۲۹۵ هزار میلیارد تومان، به صورت تخصصی برای تقویت بخش کشاورزی و صنایع و خدمات وابسته به آن پرداخت شده و الباقی عمدتا در قالب تسهیلات قرض الحسنه و یا در راستای تجهیز منابع و تقویت توان حمایتی بانک از بخش کشاورزی بوده است.

رشد ۷۴ درصدی تسهیلات بانک کشاورزی در سال ۱۴۰۱ نسبت به سال قبل

بر اساس این گزارش، پرداخت تسهیلات در شعب بانک کشاورزی سراسر کشور در دولت سیزدهم، روندی مثبت و روبه رشد داشته به طوری که تسهیلات پرداختی این بانک در پایان سال ۱۴۰۱ با ۱۵۷ درصد تحقق برنامه، در مقایسه با سال ۱۴۰۰ بیش از ۷۴ درصد رشد داشته که این موفقیت، با حمایت و همراهی دولت، اعتماد و لطف ملت و تلاش و تعهد مدیران وکارکنان این بانک میسر شده است.

این گزارش می‌افزاید: بانک کشاورزی در مسیر آبادانی و خودکفایی کشور، تاکید زیادی بر توسعه پایدار، بهینه سازی مصرف منابع آب، خاک و انرژی، استفاده از روش‌ها و فناوری‌های نوین و دانش بنیان و ارتقای کمی و کیفی تولیدات بخش کشاورزی دارد و در پرداخت تسهیلات حمایتی و مشارکت در احداث و راه اندازی واحد‌های تولیدی بخش کشاورزی و صنایع وابسته، این اصول را مد نظر قرار می‌دهد.

همچنین بانک کشاورزی برای بالابردن سهولت، سرعت، دقت و امنیت انجام عملیات اعتباری و جلب رضایت مشتریان، با ارائه خدمات بانکی غیرحضوری نظیر احراز هویت، افتتاح حساب، پرداخت تسهیلات، بازپرداخت اقساط، صدور سفته الکترونیکی و از طریق سامانه‌های «باران»، «آسان»، «سامانه بازارگاه محصولات کشاورزی»، «سامانه نظارت بر مصرف تسهیلات» و می‌کوشد در مسیر رسالت پشتیبانی از زنجیره ارزش محصولات کشاورزی و حفظ پویایی چرخه اقتصادی این بخش، از تولیدکنندگان، توزیع کنندگان و مصرف کنندگان بخش کشاورزی حمایت کند.

نقش بخش کشاورزی در توسعه بخش‌های صنعتی کشور

نتایج بررسی روند توسعه‌یافتگی کشور‌هایی که امروزه به عنوان کشور‌های توسعه‌یافته شناخته می‌شوند، گواه آن است در این کشورها، بخش کشاورزی و زیربخش‌های آن، علاوه بر آنکه با تولید محصولات نهایی، امنیت غذایی جامعه را تامین کرده‌اند، با تامین نهاده‌های لازم به منظور استفاده در سایر بخش‌ها به ویژه بخش‌های صنعتی کشور و متقابلا مصرف تولیدات این صنایع مانند کود، سم و … به رشد آن‌ها و بالطبع، توسعه کشور‌ها کمک بسزایی کرده است. از این‌رو، در این کشور‌ها به عنوان زیربنای توسعه اقتصادی شناخته می‌شود.

تسهیلات مناسب بانک کشاورزی برای توسعه کشت گلخانه‌ای و مکانیزاسیون کشاورزی

براساس این گزارش یکی از راهکار‌های بانک کشاورزی در سال‌های اخیر در این زمینه، طرح حمایت از توسعه کشت گلخانه‌ای با هدف افزایش راندمان کشاورزی بوده است.

یکی دیگر از رویکرد‌های این بانک نیز در تخصیص اعتبارات با رویکرد حفاظت از منابع پایه با درنظر گرفتن ملاحظات زیست‌محیطی، بحث حمایت از توسعه مکانیزاسیون کشاورزی با هدف افزایش راندمان است.

نقش بانک کشاورزی در تامین سرمایه در گردش فعالان و دست‌اندرکاران بخش کشاورزی و دام و طیور

در فرآیند تأمین اعتبار بخش کشاورزی در ایران، بانک کشاورزی اهمیت ویژه‌ای داشته و بخش عمده تسهیلات و سرمایه در گردش فعالان و دست‌اندرکاران بخش کشاورزی و دام و طیور کشور توسط این بانک کاملاً تخصصی تأمین می‌شود. این در حالی است که همواره اعطای اعتبارات بانک کشاورزی در کوتاه مدت بر اشتغال و در دراز مدت بر سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی کشور، تأثیر مثبت داشته است.

بانک کشاورزی در راستای وظیفه اصلی حمایت از تولیدکنندگان در بخش کشاورزی، هرساله تسهیلات قابل توجهی را برای حمایت از تولید محصولات اساسی و استراتژیک زراعی پرداخت می‌کند که علاوه بر تامین امنیت غذایی پایدار به رشد و توسعه پایدار در کشور منجر خواهد شد.

دیدگاه تان را بنویسید

چندرسانه‌ای