آتش جنگ در خرمن گندم

0
آتش جنگ در خرمن گندم
روسیه برای چهارمین شب متوالی انبارهای غله در بندر اودسا را زیر حملات موشکی قرار داد
اخبار سبز کشاورزی؛ روسیه دیروز جمعه کارزار آشکار خود را برای ناتوان کردن اوکراین در حمل مواد غذایی گسترش داد و برای چهارمین شب متوالی به انبارهای غله در شهر بندری اودسا حمله کرد؛ ساعاتی قبل از اینکه شورای امنیت درباره تهدید عرضه جهانی غذا بحث کند. به گفته اولگ کیپر، رئیس اداره نظامی منطقه‌ای، حمله موشکی سحرگاهی به اودسا، محل شلوغ‌ترین بنادر اوکراین، دو نفر را مجروح و ۱۰۰تن نخود و ۲۰تن جو را نابود کرد.
هفته گذشته، اوکراین گفت ۶۰هزار تن غله در انتظار بارگیری در کشتی‌ها در یک حمله از بین رفته است. این میزان طبق برنامه جهانی غذا برای یک سال غذای بیش از ۲۷۰هزار نفر کافی است.

از بین رفتن آشکار توافق

«ویکتوریا کیم» در گزارش ۲۱ژوئیه در نیویورک‌تایمز نوشت، اودسا- بخش کلیدی یک توافق چندملیتی که به غلات اوکراینی اجازه می‌دهد از طریق دریای سیاه به بازارهای جهانی برسد- از روز دوشنبه یعنی زمانی که روسیه اعلام کرد که از توافق خارج می‌شود، بارها بمباران شده است.
با از بین رفتن آشکار توافق، قیمت جهانی گندم افزایش یافته است. شورای امنیت صبح دیروز جمعه با گسترش پیامدهای محاصره مجدد روسیه تشکیل جلسه داد.

تخریب زیرساخت‌های غیرنظامی

به گفته سخنگوی سازمان ملل، آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل، حملات به بنادر را محکوم کرد و گفت که تخریب زیرساخت‌های غیرنظامی می‌تواند قوانین بشردوستانه بین‌المللی را نقض کند. مسکو حملات هفته گذشته را به شهرهای بندری اوکراین و زیرساخت‌های صادرات غلاتش متمرکز کرده است و هشدار داد که هر کشتی که به این بنادر سفر کند به‌طور بالقوه «خصم» تلقی خواهد شد.
اوکراین روز پنج‌شنبه در واکنش به این موضوع گفت که کشتی‌هایی را که عازم بنادر روسیه یا سرزمین‌های تحت اشغال روسیه هستند، حامل محموله‌های نظامی می‌داند که تنش‌ها را در اطراف دریا بیشتر می‌کند. «موسسه مطالعات جنگ»، یک گروه تحقیقاتی در واشنگتن، روز پنج‌شنبه در گزارشی گفت که کرملین احتمالا توافق بر سر غلات را یکی از معدود راه‌ها برای گرفتن امتیاز درباره تحریم‌ها می‌داند.
در این گزارش آمده است ازآنجاکه بیشتر غلات اوکراین در ماه‌های ژوئیه و اوت برداشت می‌شود، حملات روسیه به بنادر و تاسیسات کشاورزی «می‌تواند توانایی اوکراین را برای آزاد کردن فضا برای غلات تازه برداشت‌شده پیچیده‌تر کند.»
کاخ سفید روز پنج‌شنبه هشدار داد که مسکو ممکن است برای توجیه حملات علیه کشتی‌های غیرنظامی در دریای سیاه و به‌طور بالقوه اوکراین در حال آماده‌سازی عملیاتی با پرچم دروغین باشد. ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین روز پنج‌شنبه در سخنرانی شبانه خود گفت که روسیه از روز دوشنبه نزدیک به ۷۰موشک و ۹۰پهپاد را به سمت اوکراین پرتاب کرده که بیشتر آنها در شهرهای جنوبی اودسا و میکولایف بود.
حمله روز پنج‌شنبه همچنین باعث انفجاری در نزدیکی کنسولگری چین در اودسا شد. وزارت خارجه چین روز پنج‌شنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که موج انفجار به دیوارها و شیشه‌های پنجره آسیب رساند؛ اما هیچ کارمندی در آن حضور نداشت.
«مائو نینگ»، سخنگوی این وزارت‌خانه روز جمعه گفت: «چین به برقراری ارتباط با طرف‌های مربوطه ادامه خواهد داد و تمام اقدامات لازم را برای حفظ امنیت نهادها و پرسنل چینی در اوکراین انجام خواهد داد.» همچنین پوتین دیروز جمعه اعلام کرد: نیروهای مسلح اوکراین متحمل تلفات سنگینی شدند و ده‌ها هزار تن جان باختند.
به گزارش اسپوتنیک، این گفته‌ها از سوی پوتین، در حالی مطرح شده که کی‌یف برای تقویت خط مقدم خود به‌شدت در تلاش و تکاپو است. پوتین در دیداری با اعضای برجسته شورای امنیت روسیه گفت: در نتیجه حملات انتحاری، نیروهای مسلح اوکراین متحمل تلفات سنگینی شده‌اند. این تلفات شامل ده‌ها هزار مورد است. وی گفت، همچنان می‌شود تسلیحات غربی به اوکراین داد و آن را وارد صحنه نبرد کرد؛ اما فقط باعث تداوم جنگ می‌شود. نه منابع عظیمی که به رژیم کی‌یف تزریق شده و نه تدارکات تسلیحات، تانک‌ها، توپخانه، خودروهای زرهی و موشک‌های غربی به این کشور کمکی نمی‌کند.

دنیای‌اقتصاد

مطلب قبلیموضوع حجاب در ترازوی ناتراز
مطلب بعدیقیمت انواع مرغ در ۳۱ تیر ۱۴۰۲

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید