آمر قتل باغ نگارستان که بود؟

0
تیر و طایفه قاجار کلا به باغ و کاخ علاقه زیادی داشت. هر جایی در تهران امروز را هم که نگاه کنید کاخی یا باغی اگر مانده، این خاندان ساخته؛ به‌ویژه ناصرالدین‌شاه که کاری نداشت «رعیت پدرسوخته!» چیزی برای خوردن دارد یا نه.
به گزارش اخبار سبز کشاورزی به نقل از همشهری آنلاین؛ باغ نگارستان را اما فتحعلی‌شاه ساخت در محدوده‌ای که الان جنوب تهران نامیده می‌شود؛ بنای تاریخی بی‌نظیری در شمال میدان بهارستان با وسعت بسیار زیاد که اقامتگاه تابستانی و ییلاقی شاه بود تا روزهایی که از دارالخلافه خسته می‌شود به آنجا برود و نفس تازه کند. آن زمان البته باغ نگارستان خارج از پایتخت بود و خوش آب وهوا.

آمر قتل باغ نگارستان که بود؟

وزیر لایق نیامد

باغ نگارستان به دلیل وجود عمارت‌ها، آثار و ابنیه بسیار مهم که روایت‌کننده بخشی از تاریخ ایران و تهران در ٢٠٠ سال پیش است مهم است، اما مهم‌تر از آن قتلی است که در این باغ رخ داده، آن هم قتل قائم‌مقام فراهانی، وزیر لایق فتحعلی‌شاه.
قائم‌مقام در به سلطنت رسیدن محمدشاه، بعد از شاه درگذشته، نقش زیادی داشت و صدارت او همزمان بود با رقابت ٢ دولت روس و انگلیس برای نفوذ در ایران آن زمان. در گزارش وزیر مختار انگلیس به وزارت متبوع کشورش آمده : «یک نفر در ایران هست که با پول نمی‌شود خریدش».
«از میان برداشتن» چاره کنار زدن این وزیر لایق است که باید انجام بشود و شد. قائم‌مقام به باغ نگارستان شرفیاب می‌شود در روزی که برخی از دارالخلافه‌نشینان نیز اتفاقا برای دادن عریضه به قائم‌مقام به باغ آمده بودند.
در کتاب‌های تاریخی آمده است: «گماشتگان به آنها می‌گویند : صبر کنید تا قائم‌مقام از باغ بازگردد…  وزیر لایق ایران را به زیرزمین باغ رضوان می‌برند و خفه‌اش می‌کنند…»
تا سال‌ها بعد از آن تهرانی‌های قدیم برای انتظار کشیدن‌های طولانی از این مثل استفاده می‌کردند: «در انتظار باشید تا قائم‌مقام از باغ بیرون آید».
مقاله قبلیدر روز‌های برفی چه بخوریم؟
مقاله بعدی«سرپل تجریش» یادگار دورهمی تهرانی‌ها+عکس

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید