اختصاص تسهیلات برای مدیریت پساب کارخانه های روغن کشی زیتون

0
میرعرب رضی، مجری طرح زیتون وزارت جهاد کشاورزی از اختصاص تسهیلات ۵۰ میلیارد تومانی برای احداث و مدیریت سیستم تصفیه پساب کارخانه های روغن کشی خبر داد.
به گزارش مزرعه سبز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، جواد میرعرب رضی گفت: بر اساس توافقی که انجام داده ایم، این تسهیلات از محل صندوق ملی محیط زیست به احداث سیستم تصفیه پساب کارخانه های روغن کشی در حوزه زیتون اختصاص می یابد.
وی افزود: این تسهیلات با کارمزد ۱۰ تا ۱۵ درصد و دوره بازگشت پنج ساله در اختیار کارخانجات روغن کشی در حوزه روغن قرار می گیرد.
میرعرب رضی با بیان این که ظرف دو ماه از انجام این توافق مبلغ ۵ میلیارد تومان آن جذب شده است، اظهار داشت: محدودیتی برای دریافت تسهیلات از صندوق ملی محیط زیست برای راه اندازی سیستم تصفیه پساب کارخانجات روغن کشی نیست و پیش بینی می کنیم بیش از ۵۰ میلیارد تومان تا پایان امسال جذب شود.
وی گفت: پساب تصفیه شده کارخانجات روغن کشی می تواند مورد استفاده برای آبیاری باغات زیتون قرار گیرد.
وی افزود: برای بازسازی و تبدیل به احسن کردن خطوط تولید از محل مکانیزاسیون نیز تسهیلات ارزان قیمت به کارخانجات روغنی کشی اختصاص می یابد.
مجری طرح زیتون اذعان داشت: زنجیره ارزش در حوزه زیتون در حال تکمیل شدن است و در حال حاضر بخشی از حلقه های این زنجیره در زمینه تولید، فرآوری و کارخانجات روغن کشی ایجاد شده است.
وی در مورد کیفیت روغن زیتون نیز تصریح کرد: در حال حاضر ۴۶ کارخانه روغن کشی در کشور فعال است و همه آنها روغن با کیفیت تولید می کنند.
میرعرب رضی با اشاره به فعالیت پنج آزمایشگاه ارزیابی حسی روغن زیتون در کشور گفت: دو مورد از این آزمایشگاه ها در سال جاری راه اندازی شده است.
وی اضافه کرد: این آزمایشگاه ها به کیفیت سنجی و تولید استاندارد روغن زیتون کمک می کنند.

انتهای پیام/

مقاله قبلی«کیمیا سبزآور» تولیدکننده آفت‌کش‌های زیستی
مقاله بعدی«کشتیار»، یاریگر کشاورزان

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید