آخرین خبرها:
شناسه خبر: 46105

کاربران بی‌گناهی که با بازی همستر تحقیر می‌شوند

همستر ثمره سیستم بیمار و رانتی اقتصاد ایران

کاربران بازی همستر گناهی جز تلاش برای کسب درآمد ندارند و اگر به سوی این نوع بازی ها می‌روند، انتخابشان نیست، بلکه این امر، دستپخت سیستم بیمار و رانتی اقتصاد ایران است وبس.

همستر ثمره سیستم بیمار و رانتی اقتصاد ایران

به گزارش اخبار سبز کشاورزی؛ این روزها ودرحالی که در شبکه اجتماعی فیلتر شده تلگرام در حال گشت و گذار و مرور پیام ها هستید، با تعجب مشاهده می کنید که تعداد کاربرانی که قبلا در این شبکه حضور نداشتند به یکباره و به سرعت درحال افزایش است و افراد زیادی به اصطلاح به این شبکه جوین یا متصل می‌شوند.

اطلاعات نوشت: علت این علاقه وافر وانفجاری به تلگرام رشد محبوبیت آن نیست، بلکه بازی تازه متولد شده "همستر" است که بر بستر این شبکه اجتماعی شکل گرفته؛ موشی کارتونی و کراواتی که می‌گوید از طریق کلیک کردن مداومش از طریق مکانیزم تاپ تو ارن (ضربه بزن و کسب کن)، می‌توان نوعی رمز ارز استخراج کرد و از طریق فروختنش به سرعت پولدار شد.

ماهیت این بازی، رمز ارزش و قیمت این رمز ارز به درستی مشخص نیست؛ تا جایی که حتی برخی کارشناسان در انتساب این بازی به شبکه اجتماعی تلگرام هم تردید دارند.

اما بر اساس آنچه روشن شده، ظاهرا بازی همستر در ادامه رمز ارز پیشنهادی تلگرام به عنوان «نات کوین» است که مدتی قبل توسط این شبکه اجتماعی عرضه شد.

نات کوین، درواقع یک مینی اپلیکیشن یا نوعی ربات تلگرامی است که ابتدا به کاربران اجازه می‌داد با لمس یا کلیک روی یک آیکون سکه، ارز دیجیتالی با عنوان Notcoinیا NOTرا استخراج (ماین) کنند.

نات کوین ابتدا به‌عنوان یک دارایی درون بازی در اختیار کاربران قرار می‌گرفت و امکان فروش مستقیم یا واریز و برداشت آن وجود نداشت.

 با این حال، توسعه‌دهندگان این بازی اخیراً توکن( امتیاز) NOTرا روی بلاکچین(شبکه ذخیره دارایی های دیجیتال) به نام « تون» عرضه کرده‌اند و خرید و فروش ارز نات کوین از روز پنجشنبه ۲۷ اردیبهشت 1403در صرافی‌ها آغاز شده است.

حال آنچه برخی کارشناسان می گویند این است که بازی همستر هم دقیقا براساس مکانیسم نات کوین فعالیت می‌کند و در ادامه آن است؛ یعنی همستر یک بازی تلگرامی نوپا به‌حساب می‌آید که در این بازی هم، کاربر با تاچ کردن یا لمس کردن و ضربه زدن به صفحه نمایش گوشی یا تبلت خود، توکن یا امتیاز کسب می‌کند و کاربران امیدوارند که این توکن ها در آینده سرنوشتی مثل نات کوین پیدا کرده و با معامله در صرافی های معتبر صاحب قیمت شده و از این طریق برای صاحبش ثروت به ارمغان بیاورد.

بازی همستر از چند بخش جزیی و ساده تشکیل شده است. بخش اول صرافی است که کاربر باید با انتخاب صرافی، امتیاز یا همان توکن‌هایی که به بازیکن تعلق می‌گیرد را نزد صرافی ذخیره کند .

 بخش دوم نیز حالتی است که کاربر با خرید کارت‌های ویژه امکان استخراج توکن برای خودش را فعال می‌کند.

بخش سوم هم دعوت از دوستان و آشنایان است تا با این کار فرصت کسب توکن‌های بیشتر وجود داشته باشد و نهایتا بخش درآمدزایی که با انجام فعالیت‌های مورد علاقه تیم پشتیبانی همستر می‌شود به فکر کسب توکن‌ها بیشتری بود؛ کار‌هایی مثل دنبال کردن کانال تلگرام و حساب توییتری بازی همستر.

ابهامات همستر

بااین وجود، بازی همستر ابهامات زیادی دارد که هنوز از سوی مدیریت شبکه اجتماعی تلگرام و تیم پشتیبانی این شبه رمز ارز شفاف سازی نشده است.

یکی از مهمترین این ابهامات مدل و نحوه محاسبه توکن یا امتیاز است. به عبارت دقیق‌تر معلوم نیست توکن‌ها دقیقا معادل همان امتیازی که به بازیکن تعلق گرفته، حساب می‌شود یا بنای تیم پشتیبانی معادل‌سازی توکن همستر با چیز دیگریا مدل دیگری است.

دراین راستا، کارشناسان با یادآوری تفاوت سروشکل سکه‌های استخراج شده با فرم و قیافه توکن همستر در بازی، بحث معادل‌سازی را جدی گرفته و اعتقاد دارند کسب میلیون‌ها سکه در بازی، لزوما به معنی دریافت همان تعداد توکن نخواهد بود.

ابهام مهم دوم هم نامشخص بودن قیمت هر توکن یا امتیاز بازی همستر است. با وجود پیوستن میلیون‌ها کابر به بازی همستر بهای امتیازهای کسب شده در آن همچنان مشخص نیست و تا زمانی که صرافی‌های معتبر رمز ارز به این میدان وارد نشوند، صحبت کردن از قیمت همستر بیهوده است.

بدین ترتیب کاربرانی که به کسب درآمدهای بزرگ و آنچنانی از طریق این موش کراواتی دلبسته‌اند، فعلا در استرس نتیجه نهایی کلیک‌هایشان قرار دارند و البته امیدوارند این رمز ارز پای در راه همتایش نات کوین بگذارد که بعد از فهرست شدن در صرافی‌های بزرگ، ظرف یک هفته رشد ۳۰۰ برابری را تجربه کرد و الان حجم ۴.۵ میلیارد دلاری معاملات روزانه را به‌ثبت رسانده است.

البته این نظر کاربران است وکارشناسان بازار رمز ارز از دیدگاهی منتقدانه به بازی همستر ونات کوین می نگرند.

هیچ‌گاه نمی‌توان مبتنی بر چنین ابزاری درآمدزایی کرد

مازیار نوربخش، رئیس کمیسیون تحول، نوآوری و بهره‌وری اتاق بازرگانی تهران در این باره می گوید: به یقین نات ‌کوین و اکنون همستر، قابل اعتماد نیستند و هیچ‌گاه نمی‌توان مبتنی بر چنین ابزاری درآمدزایی کرد.

وی می افزاید: در پس این گونه پدیده‌ها سوءاستفاده‌هایی نهفته است که بعدها ظهور و بروز پیدا می‌کند، بنابراین این مسیر برای دستیابی به ارزهای دیجیتال به هیچ وجه توصیه نمی‌شود.

نوربخش ادامه می دهد: ارزهای دیجیتال پدیده‌های معتبری هستند که امکان معامله و استخراج دارند اما نات ‌کوین وهمستر روش دستیابی و معامله ارزهای دیجیتال نیست و ثمره‌ای جز کلاهبرداری و اتلاف زمان کاربر ندارد و تا کنون یک نمونه موفق در دنیا برای دستیابی به ثروت از این مسیر دیده نشده است.

رضا قربانی، نائب رئیس کمیسیون تحول، نوآوری و بهره‌وری اتاق بازرگانی تهران هم دراین باره می گوید: در نات‌کوین وهمستر با موضوع توزیع توکن روبه‌رو هستیم و در مورد توکن‌ها این پرسش مطرح است که تا چه اندازه ارزشمند هستند و البته ارزشمند بودن آنها به این معنا نیست که چه قیمتی دارند زیرا آدم‌ها یک کالا یا خدمت بی‌ارزش را هم با قیمت بالا هم معامله می‌کنند، اما این فعل بر ارزش کالای بی‌ارزش نمی‌افزاید.

وی می افزاید: نات‌ کوین  و همستر مبتنی بر بازی شکل گرفته، با این حال تنها یک بازی در جایگاه ابزار سرگرمی نیست بلکه با کلیک بر یک گزینه ،حس استخراج را به کاربر منتقل می‌کند، در نتیجه نات کوین وهمستر بازی های خوبی است اما به عنوان یک رمزارز تا زمانی که ارزش افزوده شفافی نداشته باشند، پروژه‌ای بی‌ارزش به شمار می‌رود.

همستر نماد افزایش فقر

به زعم بسیاری از کارشناسان، بازی هایی چون نات کوین یا همستر بیشتر درکشورهای توسعه نیافته ودرحال توسعه نظیر ایران رونق می گیرند؛ کشورهایی که شهروندانش به خاطر بیمار و معیوب بودن نظام اقتصادی نمی‌توانند با کار وفعالیت معمول اقتصادی درآمد مکفی برای گذران یک زندگی نرمال کسب کنند و به صورت های مختلف در وضعیت فقر درحال افزایش به سر می برند.

شهروندان این جوامع همچنین شاهد کسب سودهای باد آورده ویک شبه از محل رانت ها، انحصارها،آقازاده بازی ها وفخر فروشی وثروت نمایی ها از محل آن هستند و بدیهی است مقایسه آن درآمدهای نامشروع ودلال گونه آنچنانی که به شکاف عدالت اجتماعی دامن می زند، خیلی هارا ترغیب می کند که از هر فرصتی برای یکشبه پولدارشدن استفاده نمایند. لذا نگاه به افزایش اقبال به بازی هایی چون نات کوین یا همستر از این زاویه، افزایش فقر درجامعه ایران را نشان داده وبه کاربران حق می دهد که از هر وسیله ای برای دستیابی به درآمدی که حقشان است اما سیستم اقتصادی از تقدیم آن ناتوان است، استفاده کنند.

به عبارت صریح تر اگر کارشناسانی هستند که اقبال به این بازی ها را یک جانبه نکوهش می کنند، باید سیستم اقتصادی کشور ومدیران مسئول آن را نکوهش کنند که راه های عادی ومتداول درهمه کشورها برای کسب درآمد کافی برای گذران زندگی ودستیابی به آرزوهای جوانان را درکشورمسدود کرده یا بهای رسیدن به آن را با انواع انحصارها؛ تا حد غیرممکن افزایش داده اند.

لذا کاربران بازی همستر گناهی جز تلاش برای کسب درآمد ندارند واگر به سوی این نوع بازی ها می روند، انتخابشان نیست بلکه این امر، دستپخت سیستم بیمار ورانتی اقتصاد ایران است وبس.

دیدگاه تان را بنویسید

چندرسانه‌ای