آخرین خبرها:
شناسه خبر: 20536

معافیت‌های وارداتی دولت عراق لغو می‌شود

معافیت‌های کمرگی که دولت عراق برای واردات محصولات غذایی و دارویی اعمال کرده بود، به جهت حمایت از تولیدکنندگان داخلی این کشور لغو می‌شود. به گزارش اخبار سبز

معافیت‌های وارداتی دولت عراق لغو می‌شود
معافیت‌های کمرگی که دولت عراق برای واردات محصولات غذایی و دارویی اعمال کرده بود، به جهت حمایت از تولیدکنندگان داخلی این کشور لغو می‌شود.
به گزارش اخبار سبز کشاورزی به نقل از بازار، بعد از وقوع بحران افزایش قیمت محصولات در پی جنگ روسیه و اوکراین، دولت عراق به جهت کنترل بازار و جلوگیری از افزایش قیمت کالاهای اساسی، واردات این کالاها را آزاد و آن‌ها را در فهرست کالاهایی با معافیت گمرکی قرار داد.
این تصمیم که چند ماهی از آن می‌گذرد، مورد اعتراض تولیدکنندگان داخلی عراق قرار گرفت و بر این اساس دولت عراق تصمیم گرفت که این معافیت‌ها از تاریخ 2022/۹/30 تمدید نگردد و شرایط واردات در عراق به قبل از بحران و جنگ روسیه و اوکراین بازگردد.
این اقلام (۲۱۰ قلم کالای اساسی) در حال حاضر از کشورهای همسایه به ویژه از ج. ا. ایران وارد خاک عراق می‌شود، به همین علت لازم است صادرکنندگان این محصولات به عراق، از تصمیم دولت این کشور آگاه شوند و برای ادامه صادرات بعد از تاریخ 2022/۹/30 مجددا برنامه ریزی کنند.
هم اکنون مجددا «واردات ۶ محصول کشاورزی شامل پیاز، سیب زمینی، بادمجان، گوجه، خیار، هندوانه و خربزه ممنوع شده است» و برای یک مقطع کوتاه نیز ورود مرغ و تخم مرغ ممنوع و سپس با اعمال تعرفه بازرگانی واردات آن‌ها به عراق آزاد شد.

لغو ممنوعیت‌های وارداتی به عراق فرصتی مناسب برای صادرکنندگان ایرانی بود

در هرحال، لغو ممنوعیت‌های وارداتی به عراق فرصتی مناسب برای صادرکنندگان ایرانی بوده است و اگرچه یک ماه و ۲۰ روز از لغو ممنوعیت‌های مذکور بیشتر نمانده است، بحث‌هایی در خصوص تمدید و یا عدم تمدید آزادسازی واردات اقلام مذکور وجود دارد، ولی این فرصت همچنان در اختیار صادرکنندگان کشور وجود دارد.
البته نباید فراموش کرد که مصرف موادغذایی در ماه‌های محرم و صفر و بویژه ورود زوار در مراسم اربعین حسینی در عراق بسیار بالاست و میتوان گفت از این جهت هم فرصت مضاعفی برای صادرات محصولات ایرانی بوجود می‌آورد که لازم است مورد توجه صادرکنندگان محترم قرار گیرد.
دیدگاه تان را بنویسید

چندرسانه‌ای