آخرین خبرها:
شناسه خبر: 11958

استقبال از ورود خودروسازان به تولید ماشین‌آلات کشاورزی

10 روز پس از یادداشت خبری پایگاه خبری مزرعه سبز، خبر مبارک همکاری سایپا و تراکتورسازی تبریز برای تولید ماشین آلات کشاورزی در سوریه منتشر شد

استقبال از ورود خودروسازان به تولید ماشین‌آلات کشاورزی
مزرعه سبز : 10 روز پس از یادداشت خبری پایگاه خبری مزرعه سبز، خبر مبارک همکاری سایپا و تراکتورسازی تبریز برای تولید ماشین آلات کشاورزی در سوریه منتشر شد. در آن یادداشت نگارنده با توجه به زیرساخت‌ها و امکانات شرکت‌ها و گروه‌های خودروسازی که در رأس آن‌ها ایران خودرو و سایپا قرار دارد، پیشنهاد کرده بود که در زمان بیکاری کارگاه از این امکانات برای تولید ماشین آلات کشاورزی استفاده شود.
در این پیشنهاد تاکید شده بود که این امر هم به نفع کارخانه‌های خودروسازی است و بهره‌وری از امکانات و سرمایه را افزایش داده و سود خوبی نصیب این کارخانه‌های خودروسازی می‌کند و هم مشکلات قابل توجهی از کشاورزان رفع می‌کند.
10 روز پس از این پیشنهاد خبر توافق سایپا و تراکتورسازی تبریز برای همکاری در زمینه تولید ماشین آلات کشاورزی البته در سوریه منتشر شد. در این خبر که از سوی خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران انتشار یافته، تصریح شده که از جمله مفاد این قرارداد و انتقال تکنولوژی، تولید و فروش محصولات تراکتورسازی ایران به طور انحصاری در کشور سوریه با استفاده از امکانات و زیرساخت‌های شرکت سایپا است.
علاوه‌بر این، خبر می‌رسد که ایران خودرو و گروه سرمایه‌گذاری شاهد نیز در صدد امضای تفاهم‌نامه مشابهی با گروه صنعتی تراکتورسازی ایران هستند. این خبر تایید می‌کند که هم اکنون ایران خودرو و شاهد در حال مذاکره برای تحقق این هدف هستند.
البته پایگاه خبری مزرعه سبز در صدد مصادره این خبر به نفع خود نیست و اصراری ندارد که بگوید سرچشمه این ایده و سرآغاز این طرح برای تحقق هدف ورود خودروسازان به تولید ماشین آلات کشاورزی، یادداشت این پایگاه خبری بوده است؛ ولی در عین حال نمی‌توان از این نکته که پیشنهاد مطرح شده در مزرعه سبز قابلیت اجرا داشته و سرانجام اجرا شده است ابراز خوشحالی نکرد.
البته درست است که مزرعه سبز انجام همین کار را برای داخل کشور پیشنهاد کرده و کاهش مشکلات کشاورزان ایرانی را هدف گرفته بود و تفاهم نامه سایپا و آنچه احتمالا ایران خودرو به تولیدش سرمایه گذاری خواهد کرد در کشور سوریه و یا کشورهای دیگر خواهد بود؛ اما همین گام هم غنیمت و قابل استقبال است؛ چراکه این اقدام از یک سو ظرفیت‌های خالی مانده خودروسازان را عملیاتی می‌کند و از این بابت منافع اقتصادی قابل توجهی را عاید ایشان خواهد کرد و از سوی دیگر بالاخره یک گروه خودروساز را وادار می کند تا در حوزه‌ای جدید ورود کند و شانس خود را برای موفقیت بیازماید.
روشن است که این ورود تجربه‌های ذی قیمتی را نصیب خودروسازان می‌نماید و آنها را وارد بازارهای جدید با مشتریان جدید می‌نماید.
البته پیشنهاد پایگاه خبری مزرعه سبز برای اینکه همین تصمیم در ایران اجرا شود و کشاورز ایرانی را منتفع کند به قوت خود باقی است.
پایگاه خبری مزرعه سبز بر این باور ایت که تولید ماشین آلات کشاورزی از سوی گروه‌های خودروساز از آن جا که منافع و تجارب خوبی عاید گروه‌های صنعتی کشورمان می‌کند و چشم انداز جدیدی پیش روی ایشان می‌گشاید فی نفسه اقدامی قابل تقدیر و قابل استقبال است؛ اما نگارنده معتقد است که علاوه بر حضور در بازارهای بین‌المللی و منطقه‌ای این تجربه را می‌توان در ایران اجرا کرد تا منافع فنی و تکنولوژیک آن عاید کشاورزان و فعالان عرصه تولید محصولات کشاورزی ایران گردد. در واقع چراغی که به خانه رواست به مسجد حرام است.
اما نگارنده حرمتی برای روا بودن چراغ تکنولوژی برای کشورهای دیگر قائل نیست و اضافه می‌کند خوب است این چراغ، راه کشاورزان و زارعان ایرانی را هم روشن و خانه‌شان را نورانی کند.
ممکن است در اجرای این هدف و بهره‎‌مند ساختن کشاورزان ایرانی از تولید ماشین‌آلات کشاورزی تولید شده از سوی خودروسازان موانع فنی، اجرایی و اداری وجود داشته باشد، در این صورت اگر وزارتخانه‌های صمت و جهاد کشاورزی به رفع مشکلات ایرانیان متعهد هستند، می‌باید به موضوع ورود کرده و موانع پیش‌رو را برطرف و مرتفع سازند.
نادر کریمی جونی ـ کارشناس اقتصاد کشاورزی
دیدگاه تان را بنویسید

چندرسانه‌ای