آخرین خبرها:
شناسه خبر: 12450

احداث 225 هکتار گلخانه در استان تهران

سرپرست معاونت بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان تهران گفت:هم اکنون سطح زیرکشت محصولات گلخانه ای استان چهار هزار و ۴۴۹ هکتار است

احداث 225 هکتار گلخانه در استان تهران
سرپرست معاونت بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان تهران با بیان اینکه هم اکنون سطح زیرکشت محصولات گلخانه ای استان چهار هزار و ۴۴۹ هکتار است گفت: از ابتدای سال جاری ۲۲۵ هکتار گلخانه در استان تهران احداث شده است.
به گزارش مزرعه سبز به نقل از ایرنا، محمد حسین تاجیک عملکرد تولید محصولات اساسی تولیدات گلخانه ای را ۲۷۹ تُن در هکتار خواند و اظهار داشت: این تولیدات شامل گل شاخه بریده‌ خیار، قارچ خوراکی و دیگر محصولات است.
وی گفت: میانگین عملکرد تولید گل شاخه بریده در گلخانه های استان ۱.۱ میلیون در هکتار است که ۶۱ درصد تولید کشوری را شامل می شود. وی همچنین میانگین عملکرد تولید قارچ خوراکی را ۹۸۶ تن در هکتار دانست و ادمه داد: ۲۴ درصد سهم کشوری قارچ خوراکی‌ در استان تهران تولید می شود.
به گفته وی، استان تهران امسال با داشتن ۲۸ هزار و ۲۹۴ هکتار سطح زیر کشت ذرت علوفه ای، عملکرد ۵۴ تُن و تولید یک میلیون و ۵۳۸ هزار تُن را در این محصول رقم زده است.
تاجیک با بیان اینکه‌ حدود ۷۰ درصد میزان تولید سبزی و صیفی جات استان‌ قابلیت صادرات دارند، بیان داشت: تهران با ۲۷ درصد تولید‌ سبزی و صیفی جات رتبه یک کشور را دارد.
به گفته سرپرست معاونت بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی، استان تهران قابلیت احداث سالانه ۶۰۰ هکتار گلخانه را دارد. وی با تاکید بر انتقال کشت در فضای باز به فضای بسته، اضافه کرد: در زمان حاضر سه شهرک گلخانه ای در شهرستان های ورامین، ری و پاکدشت در دست احداث است.
وی ابراز امیدواری کرد : باتوجه به پهنه بندی که در شهرستان ها انجام شده بتوان به افراد جدید با هدف خدمات دهی بهتر به بخش کشاورزی مجوز داد از این رو متقاضیان نیز می توانند در این راستا با مراجعه به مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان‌ ها و طی روال قانونی نسبت به اخذ پروانه فعالیت اقدام کنند.
تاجیک همچنین از برگزاری کلاس ها و جلسات آموزشی با تولیدکنندگان و کشاورزان در جهت افزایش محصولات گلخانه ای با هدف صرفه جویی در مصرف آب و افزایش تولید خبر داد.
سرپرست معاونت بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان تهران، با تاکید بر توجه به اهمیت آب و شرایط اقلیمی استان، از ادارات خدمات رسان خواست تا‌ همکاری لازم را با کشاورزان و تولیدکنندگان داشته باشند.
در‌ سال های اخیر با توجه به خشکسالی و‌ بالا بودن مصرف آب در کشاورزی سنتی، توسعه کشت محصولات با نیاز کمتر به آب بسیار مورد تاکید کارشناسان است؛ از این رو یکی از بهترین کشت هایی که در این شرایط از سوی متخصصان امور کشاورزی برای صرفه جویی در مصرف آب توصیه می شود، کشت گلخانه ای است.
دیدگاه تان را بنویسید

چندرسانه‌ای