آخرین خبرها:
شناسه خبر: 13252

چرا گوشت قرمز گران شد؟

مشاهدات میدانی در مناطق مختلف شهر تهران، حاکی از تندترشدن شتاب گرانی گوشت در مراکز خرده‌فروشی است

چرا گوشت قرمز گران شد؟
مشاهدات میدانی در مناطق مختلف شهر تهران، حاکی از تندترشدن شتاب گرانی گوشت در مراکز خرده‌فروشی است. رئیس شورای تامین دام کشور می‌گوید: دلال‌ها با ادعای افزایش قیمت گوشت قرمز به ۳۰۰ هزار تومان در پی سناریوی واردات گوشت هستند.
به گزارش مزرعه سبز به نقل از ایمنا، در روزهای اخیر نرخ فروش انواع گوشت قرمز در بازار با کمی افزایش همراه بوده است. فعالان این بازار می‌گویند طی ۴۰ روز گذشته با افزایش قیمت دام سبک روبه‌رو بوده‌ایم و همین موضوع سبب شده حالا قیمت گوشت قرمز نیز در بازار افزایش پیدا کند. به گفته کارشناسان، صادرات و خرید دام مازاد توسط شرکت پشتیبانی امور دام نیز ازجمله عللی بود که موجب شد قیمت دام افزایش یابد و اثر خود را روی خرده‌فروشی نیز بگذارد.
داستان از اینجا شروع شد که وزارت جهاد کشاورزی صادرات دام زنده را آزاد کرد و دام‌های زیادی در مرزها دپو شدند تا به کشور عراق صادر شود. دامداران ترجیح می‌دادند، به جای فروش دام در داخل، دام خود را به صادرکنندگان با قیمت بالاتری بفروشند؛ بنابراین عرضه در بازار داخلی کم شد و قیمت‌ها بالا کشید، قیمت دام زنده از کیلویی ۵۵ هزار تومان به کیلویی ۹۰ هزار تومان به مقصد صادرات رسید.
«علی‌اصغر ملکی» رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی در این‌ باره گفت: «صادرات دام زنده عامل رشد قیمت گوشت شده است، اما از نظر من اکنون فصل صادرات نیست و باید در فصل زایش در ماه‌های خرداد و تیر صادرات دام زنده انجام شود.»
این مسئول این را هم گفت که وزارت جهاد کشاورزی تحت فشار اتحادیه‌ها، تسلیم خواسته‌های آن‌ها شده و صادرات را آزاد کرده است؛ وگرنه شرایط برای صادرات نیست، حداقل در این فصل نباید انجام شود.

صادرات دام زنده ادامه دارد

ایران برای تأمین نیاز داخل سالانه ۱۵۰ هزار تن گوشت وارد می‌کند. اخیراً اتحادیه‌های تولیدکننده اصرار کردند که تولید کشور بیشتر شده و باید صادر شود، این‌ها در بدو ورود دولت سیزدهم با اصرار وزیر تازه‌ورود را وادار کردند که مجوز صادرات دام زنده را صادر کند.
پس از آن کلیپ‌های زیادی در فضای مجازی منتشر شد که دام زنده به کشورهای عربی اطراف صادر می‌شد، گرچه وزارت جهاد تأیید نکرد، اما صادرات دام زنده را هم لغو نکرده است؛ حتی معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد: «صادرات ادامه دارد.»
منتقدان صادرات دام زنده در ابتدای صدور مجوز صادرات از سوی وزارت جهاد کشاورزی می‌گفتند، اگر دام زیاد تولید شده، شرکت پشتیبانی امور دام کشور خریداری و ذخیره‌سازی کند و در فصولی که نیاز است، به بازار تزریق کند؛ زیرا واردات هزینه بیشتری برای دولت دارد. شاید هم این کار نیاز به اعتبار داشته است که وزارت جهاد ترجیح داده به جای خرید در داخل صادرات شود.

قیمت گوشت گوسفندی ۳۳۰ هزار تومان شد!

با فروکش‌کردن سونامی کشتار دام‌های آبستن و مولد، تداوم کمبود و گرانی نهاده‌های دامی، قیمت هر کیلوگرم از برخی انواع گوشت گوسفندی و گوساله به مرز ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان رسیده است.
مشاهدات میدانی در مناطق مختلف شهر تهران حاکی از تندتر شدن شتاب گرانی گوشت در مراکز خرده‌فروشی است. این شرایط به تداوم عرضه چندنرخی و شکاف ۲۰ تا ۵۰ هزار تومانی قیمت هر کیلوگرم گوشت قرمز در مناطق مختلف منجر شده است. به‌نحوی که قیمت هر کیلوگرم گوشت شقه گوسفندی در تهرانسر، شهرک آپادانا و مناطق شمال شهر تهران به‌ترتیب ۱۴۲ هزار، ۱۶۵ هزار و ۱۷۳ هزار تومان است.
قیمت ران گوسفندی به‌ترتیب ۱۶۸ هزار، ۱۸۸ هزار و ۱۹۵ هزار، راسته با استخوان گوسفندی ۱۵۸ هزار، ۱۷۳ هزار و ۱۸۵ هزار، سردست گوسفندی ۱۵۹ هزار، ۱۷۰ هزار و ۱۸۲ هزار، فیله گوسفندی از ۲۷۵ تا ۲۸۷ و ۳۳۰ هزار و قیمت هر کیلوگرم گوشت چرخ‌کرده مخلوط گوسفندی بنا بر کیفیت از ۱۵۷ تا ۱۶۱ و ۱۷۰ هزار تومان در نوسان است. همچنین قیمت خرده‌فروشی هر کیلوگرم گوشت ران گوساله در مناطق مذکور به‌ترتیب به نرخ ۱۵۷ هزار، ۱۸۰ هزار و ۱۹۵ هزار تومان، سردست گوساله از ۱۶۵ هزار تا ۱۷۲ هزار و ۱۸۰ هزار و فیله گوساله از ۲۷۰ تا ۳۰۰ و ۳۲۰ هزار تومان به مشتریان عرضه می‌شود.

ناکارآمدی عرضه عامل التهاب بازار گوشت

«افشین صدردادرس، مدیرعامل اتحادیه دام سبک در توضیح شرایط بازار مواد پروتئینی می‌گوید: میانگین قیمت دام سبک زنده با رشد پنج هزار تومانی از ۵۵ هزار به ۶٠ تا ۶١ هزار تومان رسیده و قیمت گوشت گوسفندی از کیلویی ١٢٠‌هزار به ١۶٠ هزار تومان و بالاتر رسیده است.
به‌گفته وی، افزایش قیمت دام زنده با رشد ٣٠ تا ۵٠ هزار تومانی قیمت گوشت گوسفندی تناسب ندارد.
«ابراهیم زارع» مدیر بازرگانی داخلی وزارت جهاد کشاورزی نیز با بیان اینکه کمبودی در تأمین گوشت قرمز وجود ندارد، گفت: امسال با مازاد کشتار و عرضه گوشت قرمز روبه‌رو هستیم.

عده‌ای با انتشار شایعه افزایش قیمت گوشت قرمز به ۳۰۰ هزار تومان در پی واردات هستند

«جمشید پوریان» رئیس شورای تأمین دام نیز با بیان اینکه مصرف‌کنندگان توانایی خرید گوشت بالای ۱۵۰ هزار تومان را ندارند، گفت: حجم دام مازاد سبک آماده کشتار، بالای دو میلیون رأس است اما خرید حمایتی دام سبک ۲۰۰ هزار رأس و میزان صادرات نیز ۲۵۰ هزار رأس در نظر گرفته شد.
وی درباره برخی ادعاها در فضای مجازی و رسانه‌ها مبنی بر قیمت ۳۰۰ هزار تومانی گوشت قرمز در بازار، افزود: اکنون بازار با مازاد دام سبک و سنگین مواجه است؛ بنابراین هیچ افزایش قیمتی در گوشت قرمز منطقی نیست.
رئیس شورای تأمین دام کشور اظهار کرد: امروز قیمت بره پرواری نقدی ۶۰ هزار تومان، غیرنقدی (چک دو تا سه هفته) ۶۴ هزار تومان، گوسفند و بز ماده و میش پیر ۵۵ هزار تومان و گوساله کشتاری بین ۵۸ هزار تا ۶۰ هزار تومان است.
وی تصریح کرد: بنابراین با توجه به نرخ دام زنده، قیمت هر کیلوگرم لاشه گوشت گوسفندی برای عمده‌فروشی حدود ۱۲۲ هزار تومان و گوساله در عمده فروشی ۱۰۸ هزار تومان است که در قصابی‌ها و مراکز خرده‌فروشی نرخ تفکیکی هر قطعه گوشت گوسفندی باید نزدیک ۱۴۰ هزار تومان و گوساله ۱۳۵ هزار تومان باشد و بیش از این قیمت، اجحاف به مصرف‌کنندگان خواهد بود.
پوریان گفت: هفته گذشته عده‌ای با دمیدن بر طبل افزایش قیمت کاذب گوشت قرمز به دنبال واردات گوشت و ممنوعیت صادرات بودند، در حالی که با وجود عرضه بالای دام زنده، اکنون معادل ۲۷۰ هزار تن گوشت قرمز منجمد در بازار وجود دارد که هنوز جذب نشده است.
وی حجم صادرات دام زنده مازاد کشور را پایین دانست و افزود: اکنون آنچه به عنوان صادرات دام زنده در کشور انجام می‌شود، حجم پایینی دارد و به تازگی سازمان مرکزی تعاون روستایی متولی صادرات دام زنده شده است؛ تاجایی‌که مقرر شده ۵۰ هزار رأس گوسفند به قطر صادر شود. در بخش صادرات دام زنده دستگاه‌های دولتی همچون شرکت پشتیبانی امور دام و سازمان مرکزی تعاون روستایی خود رقیبی برای بخش خصوصی شده‌اند، به نحوی که دام زنده صادراتی بخش خصوصی بعد از دو هفته تاییدیه‌ای دریافت نکرده است.
وی ادامه داد: اکنون کشورهای ترکیه، گرجستان، ارمنستان رقبای صادراتی ما در دام زنده هستند و ما با میزان پایینِ صادرات، نمی‌توانیم با این کشورها رقابت کنیم.
دیدگاه تان را بنویسید

چندرسانه‌ای