خبر فوری
شناسه خبر: 36383

فراموشی بازنشستگان در برنامه هفتم توسعه!

بازنشستگان در برنامه هفتم توسعه، جاماندند. این را از کلام نمایندگان محترم مجلس می‌توان دریافت. یکی با بیان اینکه متاسفانه در برنامه هفتم

فراموشی بازنشستگان در برنامه هفتم توسعه!
بازنشستگان در برنامه هفتم توسعه، جاماندند. این را از کلام نمایندگان محترم مجلس می‌توان دریافت. یکی با بیان اینکه متاسفانه در برنامه هفتم مسئله همسان‌سازی حقوق بازنشستگان نیامده است، می‌گوید درباره تعاون نیز هیچ موضوعی نیامده است.
اخبار سبز کشاورزی ؛ غلامرضا بنی‌اسدی | دیگری هم با اشاره به مغفول ماندن همسان‌سازی حقوق بازنشستگان در برنامه هفتم توسعه، خواستار توجه نمایندگان نسبت به اصلاح این مورد در کنار دیگر مواردی چون وضعیت ایثارگران شده است.
بیشتر بخوانید: سردرگمی همسان‌سازی حقوق بازنشستگان در برنامه هفتم
این نماینده محترم - البته- دولت روحانی را از نوازش محروم نمی‌کند و می‌گوید در برنامه ششم قرار شد در یک شیب معنادار 5 ساله همسان‌سازی انجام شود متاسفانه دولت قبل به وظیفه خود عمل نکرد و در این دولت بخشی از این فاصله ترمیم شد، ولی جا دارد این فاصله کمتر شود.
اما آنچه بازنشستگان در فیش حقوقی خود به چشم دیده‌اند این است آن دولتی که با همسان‌سازی و متناسب‌سازی حقوق دست بازنشستگان را گرفت، دولت روحانی بود.

دولت رئیسی، تاکنون گرهی نگشوده است

دولت رئیسی، تاکنون گرهی نگشوده است از کلاف وضعیت بازنشستگان. اتفاقا در دو سالی که از عمر این دولت می گذرد، نه متناسب‌سازی که فاصله بیشتر شده است؛ به ویژه برای بازنشستگان تامین اجتماعی که نسبت به ضریب زمان بازنشستگی، کلی عقب افتاده‌اند.
حداقل 20 درصد عقب افتادگی در این دو سال نسبت به ضریب زمان بازنشستگی حاصل شده است. اینکه جناب نماینده چطور حساب کرده‌اند که دولت سابق به وظیفه خود عمل نکرد و در این دولت بخشی ترمیم شد را فقط خود می‌تواند جواب دهند.
به هر روی خبرهایی از این دست، بازنشستگان و خانواده هاشان را به شدت نگران می‌کند. وضع امروزشان خوب نیست، تورم در حال رکورد شکستن است و بازنشستگان ستون فقرات‌شان در حال شکستن.
دلیلش را هم در صحبت‌های رئیس هیأت مدیر کانون عالی کارمندان دولتی بازنشسته مشمول قانون تأمین اجتماعی، می‌خوانیم که می‌گوید: یکی از مهم‌ترین مواد قانونی، ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی است. طبق این ماده حقوق بازنشستگان باید بر اساس نرخ تورم و هزینه‌های زندگی افزایش یابد. اگر سازمان از سال ۸۶ -۸۷ ترمیم حقوق را برابر با نرخ تورم و سبد هزینه‌های زندگی انجام می‌داد و مشمولان را به دو گروه حداقل و سایر سطوح تقسیم نمی‌کرد و درصد افزایش را برای هر دو گروه یکسان بالا می‌برد، دیگر امروز نیازی به متناسب‌سازی نبود.
سلطانی کیا به تاکید از دولت می‌خواهد که بند «ب» ماده ۱۲ قانون برنامه ششم توسعه عینا به برنامه هفتم منتقل شود و متناسب‌سازی و همسان‌سازی حقوق بازنشستگان، مصوبه دائمی شود. اگر این اتفاق نیفتد معلوم نیست چه به روز پیشکسوتان عرصه تولید و جهاد خواهد آمد.
دیدگاه تان را بنویسید

چندرسانه‌ای