آخرین خبرها:
شناسه خبر: 8136

صنعت گلخانه‌سازی نیازمند نمایشگاه تخصصی

نمایشگاه آیفارم1400 عرصه نمایش توانمندی صنعت گلخانه‌سازی

صنعت گلخانه‌سازی نیازمند نمایشگاه تخصصی
عبدالرحمن حسینی‌فر، رئیس هیأت ‌مدیره انجمن ملی گلخانه‌سازان کشور و فعال حوزه گلخانه‌سازی گفت: چهارمین نمایشگاه آیفارم عرصه نمایش توانمندی‎های صنعت گلخانه‌سازی در ایران بود.
حسینی‌فر در حاشیه این نمایشگاه آیفارم1400 و در گفت‌وگو با خبرنگار مزرعه سبز گفت: فعالان صنعت گلخانه‌سازی درصدد این بودند که بتوانند توانایی‌های اعضا را در قالب نمایشگاهی تخصصی برای علاقمندان و فعالان این حوزه به نمایش بگذارند و پیرو همین خواسته از پنج سال قبل با هماهنگی معاونت باغبانی وزارت جهادکشاورزی یک نمایشگاه اختصاصی برای معاونت باغبانی با محوریت گلخانه‌ها تشکیل شد که سال قبل به‌دلیل شرایط کرونا برگزار نشد و امسال چهارمین دوره آن را با توجه به محدودیت‌های کرونایی، برگزار کردیم که استقبال خیلی خوبی هم از آن شد.
حسینی‌فر در ادامه گفت: این نمایشگاه 130 غرفه دارد که 80 غرفه آن متعلق به گلخانه‌سازان و صنایع وابسته است و بقیه آن نیز در سایر زمینه‌ها مانند پهپادها و… است. امیدواریم که در سال‌های آینده نمایشگاه را کاملا اختصاصی برای انجمن ملی گلخانه‌سازان برگزار کنیم و درصدد هستیم که اگر بخواهیم این نمایشگاه را توسعه دهیم، فعالان کود، سم و بذر نیز در این نمایشگاه حضور داشته باشند.

افزایش توانمندی گلخانه‌سازان ایرانی

رئیس هیأت‌مدیره انجمن ملی گلخانه‌سازان کشور توضیح داد: در این دوره شاهد نوآوری‌ها و پیشرفت زیادی در صنعت گلخانه‌سازی بودیم و اگر به نوع سازه‌ها توجه داشته باشید، مشهود است که این سازه‌ها بسیار متنوع‌تر و محکم‌تر شده است؛ از نظر عرض و ارتفاع در صنعت گلخانه‌سازی پیشرفت‌های زیادی حاصل شده است. از عرض تا 5/8 متر به عرض‌های تا 60/12 متر ارتقا پیدا کرده و از نظر ارتفاع هم تا همین حدود افزایش پیدا کرده است. همچنین سازه‌های شیشه‌ای نیز در سبد محصولات انجمن قرار گرفته است.
حسینی‌فر در ادامه افزود: از نظر تجهیزات هم در زمینه پلاستیک، تجهیزات برودتی- حرارتی، سیستم‌های کنترل اقلیم، اتوماسیون، تأسیسات متنوع بسترها و… به‎روز و پیشرفته‌تر شده است و امیدواریم که در سال‌های آینده نوآوری‌های بیشتری را نیز شاهد باشیم.
رئیس هیأت‌مدیره انجمن ملی گلخانه‌سازان کشور در ادامه این گفت‌و‌گو توضیح داد: علم گلخانه‌سازی به‌صورت روزانه و مدام در حال توسعه و پیشرفت است و ما هم با توجه به اقلیم، نوع گیاه و کمبودهایی که در این عرصه داریم به‌طور مرتب تولیداتمان را به‌روزرسانی می‌کنیم و سعی داریم سازه‌هایی را طراحی کنیم که متناسب با اقلیم کشورمان باشد.

توان صادراتی گلخانه‌سازان

حسینی‌فر در مورد فرصت‌های گلخانه‌سازان توضیح داد: در حال حاضر با توجه به قیمت ارز، شرایط برای صادرات مناسب است و با توجه به توان و پیشرفت‎ها داخلی که در این چند سال در صنعت گلخانه‌سازی اتفاق افتاده، این صنعت می‌تواند یکی از فرصت‌های صادراتی کشور ما محسوب شود.
از طرفی در شرایط فعلی بسیاری از نهادها، تشکل‌ها و… که سرمایه‌هایی در اختیار دارند اقدام به ایجاد گلخانه کرده‌اند و شهرک‌ها و مجتمع‌های گلخانه‌ای متنوع و زیادی شکل گرفته است.

رسانه‌ها، یار همیشگی بخش کشاورزی

حسینی همچنین گفت: از اصحاب رسانه هم تشکر می‌کنیم که همیشه در کنار ما بوده‌اند! چون اگر رسانه‌ها نباشند و اطلاع‌رسانی نکنند و توانمندی‌ها را معرفی نکنند در روند کار خلاءهایی به‎وجود خواهد آمد و حتی آنجایی که انتقادهایی هم می‌کنند، برای فعالان این عرصه سازنده خواهد بود.

حسین کاظمی ـ روزنامه نگار و کارشناس کشاورزی

دیدگاه تان را بنویسید

چندرسانه‌ای