آخرین خبرها:
شناسه خبر: 45154

فدراسیون‌ها و کِنل کلاب‌ها(The Kennel Club)

زیربنای تولید و پرورش سگ مدرن

در دنیای مدرن همه چیز به‌صورت تخصصی و علمی تولید می‌شود، پرورش حیونات نیز از این قاعده مستثنی نیست. سگ، پرکاربردترین همراه انسان مدرن محسوب می‌شود و به دلیل استفاده‌های زیادی که در دنیای امروز دارد بسیار تخصصی‌تر و حرفه‌ای‌تر از سایر حیوانات پرورش می‌یابد.

زیربنای تولید و پرورش سگ مدرن

به گزارش اخبار سبز کشاورزی؛ از سال 1873 که اولین سازمان نظارت بر پرورش و تولید نسل سگ‌های خاص به وجود آمد، تا زمان حال این صنعت، دستخوش تحولات زیادی شده و در کیفیت نسل‌کِشی و موارد به کارگیری سگ پیشرفت‌های قابل توجهی ایجاد شده است.

سازمان‌های نظارت بر پرورش سگ

اولین سازمانی که در زمینة‌ نظارت بر پرورش و برگزاری مسابقات سگ تأسیس شد«کِنل کلاب» (KC) نام داشت که در انگلستان به وجود آمد. پس از تأسیس این سازمان، تشکیلات مشابهی در ایتالیا، فرانسه، آمریکا و به ترتیب در سراسر دنیا تأسیس شدند تا بر امور پرورش و مسابقات سگ نظارت کنند. سازمان‌هایی که به پیروی از KC تأسیس شدند بر امور تمام نژادهای سگ که آن سازمان به رسمیت می‌شناسد نظارت نموده و حمایت‌های علمی و فرهنگی انجام می‌دهند.

معروف‌ترین این سازمان‌ها KC ،AKC ،FCI ،CKC و UKC هستند که فعالیت بین‌المللی دارند و هر سازمان در تعدادی از کشورها دارای اعتبار و نماینده است. گرچه این سازمان‌ها تقریباً در تمام دنیا مورد قبول هستند، اما هیچ‌کدام از آن‌ها قانونگذار و سازمان رسمی متولی پرورش سگ محسوب نمی‌شود و تنها براساس قراردادهای غیررسمی در کشورهای مختلف اعتبارسنجی می‌شوند.

ضمن آن‌که (این سازمان‌ها تنها متولیان سگ نیستند) سازمان‌هایی نیز براساس پرورش یک نژاد خاص به‌صورت حرفه‌ای تشکل شدند که قدیمی‌ترین آن‌ها سازمان SV آلمان است؛ که در سال 1899 به‌منظور پرورش حرفه‌ای و استانداردسازی نژاد ژرمن شپهرد تأسیس شد.

امروزه سازمان‌های زیادی برای نژاد‌های مختلف تأسیس شدند تا با تمرکز بر یک نسل خاص بتوانند سگ‌های با کیفیت‌تر و تخصصی‌تری تولید کنند.

همچنین، نهادهایی براساس گروه‌های مختلف سگ شکل گرفتند که نژادهای مختلفی را در یک گروه مشخص پوشش می‌دهند، مانند انجمن سگ‌های شکاری، کاری و ورزشی که در کشورهای مختلف فعال هستند. این سازمان‌ها بر فعالیت سگ در یک رشته خاص متمرکز و فرانژادی عمل می‌کنند. در این سازمان‌ها نه خلوص نژاد، بلکه مهارت سگ مورد سنجش قرار می‌گیرد و مدارکی بر اساس میزان فرمان‌پذیری و دقت سگ صادر می‌شود که اعتبار بین‌المللی دارد و برای فعالانی که به دنبال کار تخصصی در یک رشته خاص هستند برای انتخاب خط خونی برتر، براساس سوابق اجداد آن‌ها، ارزشمند هستند. در شماره‌های آینده تعدادی از معتبرترین این آزمون‌ها را معرفی خواهیم کرد.

 

دیدگاه تان را بنویسید

چندرسانه‌ای