آخرین خبرها:
شناسه خبر: 44206

رییس سازمان امور عشایر کشور خبر داد

ذبح 30 درصد دام مولد کشور

رییس سازمان امور عشایر کشور گفت: در سال قبل حدود ۳۰ درصد دام های مولد کشور ذبح و باعث کاهش تولید در سال جاری شد.

ذبح 30 درصد دام مولد کشور

به گزارش اخبار سبز کشاورزی، شایان نادری رییس سازمان امور عشایر امروز در نشست خبری اظهار داشت: در ایام دهه فجر۲۹۴ پروژه با اعتباری بالغ بر ۴۵۰ میلیارد تومان افتتاح میشود که ۲۰ هزار خانواده عشایری از منافع آن منتفع می‌شوند.

وی افزود: آبرسانی، راه های عشایری تامین آب شرب از اولویت‌های پروژه های خواهند بود.

رییس سازمان امور عشایر ادامه داد: برای بهبود وضعیت تامین آب شرب عشایر امسال ۲۹۲ تانکر آب باید اضافه شود.

وی با اشاره به پراکندگی در خدمات رسانی به عشایر تصریح کرد: ۵۰ دستگاه در حوزه عشایر فعال هستند اما جور آنها نیز باید توسط سازمان امور عشایر کشیده شود به طوری که پنل های خورشیدی را وزارت نیرو باید برای جوامع عشایری تامین کند یا خانه های بهداشت را باید وزارت بهداشت ایجاد کند زیرا ما بودجه ای در این ارتباط نداریم.

نادری گفت: امسال ۱.۶همت تسهیلات مربوط عشایر بود که در استان های مختلف پرداخت شد.

رییس سازمان عشایر ایران ادامه داد: در سال جاری۲۰ درصد دسترسی به آب سالم در جوامع عشایری افزایش یافته است.

نادری با بیان اینکه عشایر ۲۵ درصد گوشت کشور را تامین میکنند گفت: عشایر کشورمان ۲۹ میلیون راس دام دارند که هرسال ۸ تا ۹ میلیون راس خود را در بازار عرضه میکنند.

وی اظهار داشت: در سال قبل حجم زیادی از دام های مولد کشور ذبح و باعث کاهش تولید در امسال شد به طوری که اعلام شده حدود ۳۰ درصد دام مولد کشور در سال قبل ذبح شد.

نلادری گفت: با تامین به موقع نهاده ها، کاهش تولید جبران و حتی در مقایسه با قبل تولید بیشتر خواهد شد به طوری که طرح تولید قراردادی گوشت قرمز در دستور کار قرار دارد؛ در این طرح با تحویل نهاده به دامداران، دام آنها بر اساس قیمت توافقی خریداری ‌می‌شود.

تولید ۶ میلیون راس دام در طرح تولید قراردادی

وی اظهار داشت: با روش های مختلف در حال جبران کسری تولید هستیم به طوری که پیش بینی می‌شود در این طرح ۶ میلیون راس تولید شود.

وی افزود: صادرات اکنون ممنوع است اما قاچاق دام روستایی و عشایر انجام می‌شود اما اطلاع از میزان آن یا مرزی که قاچاق از آن صورت می‌گیرد، نداریم.

نادری در پاسخ به تسنیم اظهارداشت: در طرح تولید قراردادی دام عشایر به نرخ روز خریداری می‌شود.

 

 

دیدگاه تان را بنویسید

چندرسانه‌ای