آخرین خبرها:
شناسه خبر: 12386

چرا ساداتی‌نژاد در مسکو غایب بود؟

با اینکه یکی از مهم‌ترین توافق‌های به امضاء رسیده در مسکو، موضوعات مربوط به کشاورزی و صدور محصولات کشاورزی به روسیه بود

چرا ساداتی‌نژاد در مسکو غایب بود؟
مزرعه سبز: با اینکه یکی از مهم‌ترین توافق‌های به امضاء رسیده در مسکو، موضوعات مربوط به کشاورزی و صدور محصولات کشاورزی به روسیه بود در هیئت همراه رئیسی هیچ اثری از وزیر جهاد کشاورزی مشاهده نمی‌شد. حتی در هیئتی که همراه رئیس جمهور در قالب هیئت‌های گوناگون حضور داشتند، هیچ یک از معاونان وزیر جهاد کشاورزی هم مشاهده نمی‌شد؛ یعنی وقتی درباره منافع کشاورزی و کشاورزان ایرانی صحبت می‌شد، هیچ نماینده‌ای از ایشان حضور نداشت.
آیا می‌توان مطمئن بود که منافع تولیدکنندگان و صادرکنندگان بخش کشاورزی از سوی مذاکره کنندگان در مسکو آن گونه که می‌باید مورد توجه قرار گرفته است؟
روشن است که این پرسش ناظر به صداقت، دلسوزی و تعهد مذاکره کنندگان نیست؛ چراکه در مورد وجود این شاخصه ها در نزد مقامات حاضر در مسکو تردیدی وجود ندارد؛ اما آیا همپای تعهد، مذاکره کنندگان تخصص لازم را هم داشته‌اند؟ آیا این تخصص تا آن حد بوده که مسافران مسکو، خود را مستغنی از دریافت مشورت می‌دیده‌اند؟
ممکن گفته شود که چون هیچ مقام متناظری برای وزیر جهاد کشاورزی در گفتگو شرکت نداشته، برابر پروتکل‌های دیپلماتیک، وزیر جهاد کشاورزی نمی‌توانسته و نباید در این گفتگوها حضور داشته باشد.
این این اعادی درست البته پاسخ صریحی دارد و آن اینکه با فرض این مساله که وزیر جهاد کشاورزی برابر پروتکل‌ها نمی‌توانسته در هیئت دیپلماتیک جایی داشته باشد، آیا به همراه بردن یک کارشناس ارشد و یا مقامی در حد معاون وزیر هم امکان‌پذیر نبوده است؟
ممکن است چنین گفته شود که مجموعه خواست‌ها و اطلاعات از پیش از مجموعه‌های ذی‌ربط اخذ شده و در مذاکرات مورد استفاده قرار گرفته است؛ اما آیا هیئت دیپلماتیک محصولات کشاورزی ایران را پیش‌‎گویی کرده بودند که نیاز به حضور مشاور در موضوع صادرات محصولات کشاورزی احساس نکرده‌اند؟

اگر چنین بود، چرا سایر اعضای هیئت به مسکو رفتند؟

چراکه می‌شد از همان ابتدا همه اطلاعات و مذاکرات پیش‌گویی شود و فقط رئیس جمهور برای امضای توافق‌نامه‌ها و ملاقات با مقامات روس به مسکو برود تا هم در هزینه و هم در زمان صرفه‌جویی مناسبی صورت گیرد.
یک حالت دیگر آن است که وزیر جهاد کشاورزی خود به این سفر مهم نرفته باشد و دعوت نهاد ریاست جمهوری برای حضور در این سفر را رد کرده باشد.
این امر اگرچه کم سابقه است؛ ولی بی‌سابقه نیست و امکان دارد چنین شده باشد، در این صورت پرسش اصلی از سید جواد ساداتی‌نژاد آن است که چرا در این سفر مهم شرکت نداشته است؟ او پیش از این نیز دعوت ریاست مجلس برای حضور در مجلس و توضیح در مورد وزارتخانه‌‎اش را نپذیرفته بود و اگرچه قالیباف در جلسه علنی و خطاب به نمایندگان مجلس شورای اسلامی وعده داد که وزیر جهاد کشاورزی در وعده مقرر در صحن علنی حضور پیدا خواهد کرد، اما آقای وزیر در جلسه وعده داده شده حضور نیافت.
جالب آن که در همان روزی که قرار بود ساداتی‌نژاد در جلسه علنی حضور پیدا کند، آقای وزیر برنامه مهمی که رسانه‌ای شود نداشت و پرسش از آقای وزیر آن است که چرا در جلسه توضیح وضعیت وزارتخانه برای نمایندگان حضور پیدا نکرد و چه کاری را بر آن جلسه مقدم داشت؟
انتظار از ساداتی‌نژاد آن است که به عنوان نماینده و مسئول کشاورزان و کشاورزی کشور در جلسه‌هایی که منافع کشاورزی و کشاورزان ایرانی مطرح است مصرانه حضور پیدا کند و مسئولیت خویش را در این باره محترم شمارد.

نادر کریمی جونی ـ کارشناس اقتصاد کشاورزی

دیدگاه تان را بنویسید

چندرسانه‌ای