آخرین خبرها:
شناسه خبر: 25693

مشکلات اپراتور همراه اول در مشارکت با کشت قراردادی

رئیس بنیاد ملی گندمکاران ضمن اشاره به اینکه کاشت گندم در برخی مناطق به اتمام رسیده، از ورود اپراتور همراه اول به کشت قراردادی خبر داد و گفت: اپراتور همراه اول

مشکلات اپراتور همراه اول در مشارکت با کشت قراردادی
رئیس بنیاد ملی گندمکاران ضمن اشاره به اینکه کاشت گندم در برخی مناطق به اتمام رسیده، از ورود اپراتور همراه اول به کشت قراردادی خبر داد و گفت: اپراتور همراه اول مسئولیت ثبت نام، هدایت کشاورز به بانک، بیمه، شرکت خدمات حمایتی و جهادکشاورزی را در کشت قراردادی برعهده گرفته ولی متاسفانه به واسطه مشکلات سامانه و اینترنت، فرآیند عقد قرارداد و تامین نهاده ها با مشکلاتی مواجه شده است.
به گزارش اخبار سبز کشاورزی به نقل از ایسنا ؛ عطاءالله هاشمی با بیان اینکه در استان های شمال غرب، غرب و استان های مرکزی تقریبا فصل کشت گندم تمام شده است، گفت: در استان های سردسیر شمالغرب و غرب ۱۰۰ درصد، در استان های مرکزی بیش از ۹۵ درصد و در استان های جنوبی نیز طبق گزارش های روسای سازمان های جهاد کشاورزی و معاونت تولیدات بهبود گیاهی بیش از ۷۰ درصد کاشت گندم انجام شده است.
وی ادامه داد: مجموعا در کل کشور بیش از ۸۰ درصد کاشت گندم به اتمام رسیده است.
متولی کشت قراردادی شرکت بازرگانی دولتی است که این شرکت با اپراتور همراه اول برای اطلاع رسانی و هدایت کشاورزان همراه شده است
رئیس بنیاد ملی گندمکاران با اشاره به اینکه مشکلاتی در خصوص تامین کودهای پایه( فسفاته و پتاسه) وجود دارد، گفت: متولی کشت قراردادی شرکت بازرگانی دولتی است که این شرکت با اپراتور همراه اول برای اطلاع رسانی و هدایت کشاورزان همراه شده است. در حقیقت اپراتور همراه اول مسئولیت ثبت نام، هدایت کشاورز به بانک، بیمه، شرکت خدمات حمایتی و جهادکشاورزی را برعهده گرفته است. ولی متاسفانه به واسطه مشکلات سامانه و اینترنت، مراحل عقد قرارداد به طور کامل انجام نشده و به همین دلیل کودهای پایه امسال به اندازه کافی به دست کشاورزان نرسیده است.
درخواست ما این بود که ثبت نام، هدایت و مراحل اجرایی کشت قراردادی و تحویل نهاده ها با همراهی تشکل ها انجام پذیرد؛ ولی اپراتور همراه اول به عنوان هماهنگ کننده و خدمات رسان در این بخش تعیین شد
وی تصریح کرد: نظام مهندسی کشاورزی و اتاق اصناف کشاورزی سامانه ها جامع و فراگیری دارند. از طرفی مسئولان آنها در داخل مزارع و روستاها حضور و با کشاورزان ارتباط دارند و مشکلات آنها را مرتفع می کنند. درخواست ما این بود که ثبت نام، هدایت و مراحل اجرایی کشت قراردادی و تحویل نهاده ها با همراهی تشکل ها انجام پذیرد ولی این درخواست مورد توجه قرار نگرفت و اپراتور همراه اول به عنوان هماهنگ کننده و خدمات رسان در این بخش تعیین شد.
وی در پایان در پاسخ به اینکه امسال چند درصد از گندم، تحت پوشش کشت قراردادی درآمده است؟ گفت: هنوز آمار دقیقی در این زمینه اعلام نشده است ، اما بنابر گزارش هایی که از استان ها و کشاورزان داریم عدد آن چندان قابل اتکا نیست. یعنی امسال باید دو میلیون هکتار کشاورزی قرار دادی انجام می دادیم ولی به این عدد نرسیده است.
دیدگاه تان را بنویسید

چندرسانه‌ای