آخرین خبرها:
شناسه خبر: 40988

افزایش محصول با کوددهی زمستانه

کوددهی زمستانه و پاییزه علی‌رغم تصور برخی بسیار حائز اهمیت است. با وجود اینکه فصل زمستان زمان خواب ریشه درختان است، اما بهترین زمان و فرصت برای تغذیه و اصلاح

افزایش محصول با کوددهی زمستانه

کوددهی زمستانه و پاییزه علی‌رغم تصور برخی بسیار حائز اهمیت است. با وجود اینکه فصل زمستان زمان خواب ریشه درختان است، اما بهترین زمان و فرصت برای تغذیه و اصلاح خاک محسوب می‌شود.

اخبار سبز کشاورزی ؛ تغذیه زمستانه شامل مصرف کودهای فسفره و پتاسه و ریزمغذی‌ها و کود دامی به روش چال‌کود است. با شروع سرما در فصل پاییز و زمستان و به خواب رفتن ریشه، گیاه در برابر سرما و بیماری‌ها مقاومت و بنیه خود را از دست‌ داده و به عبارتی ضعیف می‌شود.

بیشتر بخوانید: تاثیر کودهای تولیدی ریشه ذرت بر محصول گندم

اگر این ضعف با کوددهی زمستانه جبران نشود در محصول بهار تأثیرات منفی گذاشته و باعث می‌شود تا جوانه‌ها به‌خوبی رشد نکرده و ایجاد نشوند. در صورت ایجاد نیز ممکن است محصول از لحاظ کیفیت و کمیت، مطلوب و مرغوب نباشد. اگر گیاه بنیه قوی نداشته باشد با کوچک‌ترین افت دما از بین خواهد رفت.

وقتی ‌که کشاورز کوددهی زمستانه و پاییزه انجام می‌دهد، درخت نه ‌تنها در فصل خواب ذخیره کافی دارد، بلکه در فصل بهار رشد خود را سریع‌تر و بهتر انجام می‌دهد.

چال‌کود چیست؟

روش چال‌کود از جمله ساده‌ترین و مؤثرترین روش‌های کوددهی در زمستان است. با استفاده از این روش مواد غذایی لازم در ابتدای فصل رشد، در محل ریشه گیاه فراهم می‌شود.

این روش از پخش سطحی کود مزایای بیشتری دارد و موجب جذب بهتر کود توسط ریشه، تهویه بهتر و نفوذ بهتر آب می‌‌شود.

پیشنهادهایی برای کوددهی زمستانه و پاییزه

استفاده از کود دامی

این کودها به‌عنوان کود گرم شناخته می‌شوند. در فصل زمستان از کود دامی پوسیده گاوی و گوسفندی استفاده می‌شود. این کود اطراف طوقه و ریشه را گرم نگاه‌داشته و از سرمازدگی آن‌ها جلوگیری می‌کند. به‌ هیچ‌وجه نباید از کود دامی نپوسیده استفاده کرد؛ زیرا این کود برای پوسیده شدن به نیتروژن نیاز دارد و با ریشه گیاه به رقابت پرداخته و برای گیاه مضر است.

استفاده از کود آهن(کلات آهن EDDHA)

این کود یکی از مهم‌ترین کودها برای درختان و گیاهان است. عنصر آهن باعث افزایش میزان کلروفیل برگ شده و در نتیجه فتوسنتز افزایش می‌یابد. کلات آهن همچنین باعث افزایش گلدهی، سنتز پروتئین‌ها و آنزیم‌ها و درنهایت سبب افزایش کلی محصول می‌شود. این کود به‌صورت چال‌کود مورداستفاده قرار می‌گیرد.

استفاده از کود مس(کلات مس EDTA)

عنصر مس مقاومت گیاه را در برابر آفات و بیماری‌ها افزایش می‌دهد و در نتیجه بهترین کود در فصل زمستان به‌حساب می‌آید. این کود همچنین انتقال آب و املاح در داخل آوندها را بهبود می‌بخشد و از گیاه در مقابل سرمازدگی محافظت می‌کند. کود مس را به‌صورت محلول‌پاشی و یا در آب آبیاری می‌توان استفاده کرد.

هیومیک اسید

اسید هیومیک یک کود آلی است که معمولاً همراه با سایر کودهای شیمیایی مانند کود پتاس به گیاهان و درختان داده می‌شود. استفاده از هیومیک اسید موجب افزایش ظرفیت تبادل یونی و تهویه مناسب خاک، کمک به جوانی‌زنی بذر و بهبود رشد جوانه و ریشه‌زایی و افزایش جذب کودهای میکرو و ماکرو در استفاده هم‌زمان آن‌ها است.

کود NPK

کودهای شیمیایی در تمام طول سال مورد استفاده قرار می‌گیرند تا خاک همواره بتواند مواد مورد نیاز گیاه را تأمین کند. استفاده از کودهای ازت، فسفر و پتاسیم مستلزم داشتن آزمون خاک است. همچنین اسیدیته خاک و آب مصرفی نیز بر میزان استفاده از این کودها تأثیر می‌گذارد.

سخن پایانی

استفاده به‌موقع و مناسب از ترکیبات کودی ضامن فصلی پربار در سال زراعی آتی برای باغ‌ها خواهد بود. استفاده از چال‌کود زمستانه چه به‌صورت فرمول دستی ایجاد شده ناشی از آنالیز خاک و چه به‌صورت فرموله شده توسط شرکت‌های تولیدکننده کود، به‌خوبی می‌توانند سبب افزایش تولید محصول درختان شود.

اگرچه استفاده از کود در فصل زمستان به‌تنهایی برای تغذیه گیاه کافی نیست، اما به‌عنوان یکی از مراقبت‌های سالانه به شمار رفته و حذف آن راندمان تولیدی درختان مثمر را کاهش می‌دهد.

ماهنامه دام و کشت و صنعت - شماره ۲۷۸ - شهریور ۱۴۰۲

دیدگاه تان را بنویسید

چندرسانه‌ای