آخرین خبرها:
شناسه خبر: 41236

صدور 7 هزار تن سیب زمینی از استان اردبیل

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان اردبیل اعلام کرد: امسال هفت هزار تن سیب زمینی تولید شده در این استان به جمهوری آذربایجان صادر شده است. اخبار سبز کشاورزی؛ سیاوش

صدور 7 هزار تن سیب زمینی از استان اردبیل
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان اردبیل اعلام کرد: امسال هفت هزار تن سیب زمینی تولید شده در این استان به جمهوری آذربایجان صادر شده است.
اخبار سبز کشاورزی ؛ سیاوش نیرومند با اشاره به پیش‌بینی تولید بالغ بر ۶۰۰هزار تن محصول سیب زمینی در این شهرستان طی امسال اعلام کرد: شهرستان اردبیل با تولید یک پنجم محصول سیب زمینی کشور، ظرفیت بالایی برای صادرات این محصول دارد.
وی از کشت محصول سیب زمینی در ۱۵هزار هکتار از مزارع شهرستان اردبیل در سال جاری خبر داد و اظهار کرد: برداشت سیب زمینی در این شهرستان در مراحل نهایی قرار دارد و محصول تولید شده در ۱۱سردخانه مجهز و فنی شهرستان در حال ذخیره‌سازی است.

رتبه دوم اردبیل در تولید سیب زمینی

به گفته نوبخت اژدری سرپرست سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل امسال بالغ بر ۷۷۰هزار تن محصول سیب زمینی در مزارع این استان تولید می شود و استان اردبیل در تولید این محصول رتبه دوم را به خود اختصاص داده است.
امسال در ۱۹هزار و ۲۳۳هکتار از اراضی استان به خصوص در شهرستان‌های اردبیل، نمین، نیر و سرعین محصول سیب زمینی کشت شده بود که فرایند برداشت آن از حدود ۲ماه پیش آغاز شد که هم اینک مراحل نهایی خود را طی می کند.
متوسط تولید سیب زمینی در هر هکتار از اراضی کشاورزی استان اردبیل ۴۰تن در هکتار اعلام شده ولی رکورد تولید ۷۰تن در هکتار نیز ثبت شده است.
۹۶درصد ارقام کشت شده سیب زمینی در مزارع استان اردبیل از نوع آگریا و چهار درصد دیگر نیز از ارقام دیگر شامل جلی، بانبا، اسپریت و فونتانا بوده است.
۱۰۰درصد مزارع سیب زمینی استان اردبیل به صورت مکانیزه کشت می شود و شیوه آبیاری مزارع استان نیز در چند سال اخیر مدرن شده و اغلب به صورت آبیاری با نوار تیپ انجام می شود.
۲۰۰هزار تن از میزان تولیدات سیب زمینی اردبیل در داخل استان به شکل ۸۰ هزار تن بذر خودمصرفی برای کاشت، ۶۰ هزار تن برای خوراک و مصرف جمعیتی و ۶۰ هزار تن نیاز صنایع تبدیلی و تکمیلی مصرف می شود.
همه ساله حدود ۵۷۰هزار تن از محصول سب زمینی استان اردبیل به بازارهای مصرف داخلی در سایر استان‌ها و نیز به کشورهای همسایه از جمله عراق، جمهوری آذربایجان، گرجستان و روسیه صادر می شود.
پیش‌بینی می‌شود که امسال حدود ۲۰۰هزار تن سیب زمینی تولیدی استان اردبیل به کشورهای دیگر صادر شود./ایرنا
دیدگاه تان را بنویسید

چندرسانه‌ای