آخرین خبرها:
شناسه خبر: 44282

تولید سالانه ۴ میلیون تن محصول گلخانه‌ای کیفی در کشور

برابری گلخانه‌های مدرن ایران با اروپا

معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی از تولید سالانه ۴ میلیون تن محصول گلخانه‌ای کیفی در کشور خبر داد و گفت: گلخانه‌های مدرن ایران با گلخانه‌های مدرن اروپایی نه تنها برابری بلکه در مواردی برتری دارد.

برابری گلخانه‌های مدرن ایران با اروپا

به گزارش اخبار سبز کشاورزی، محمد مهدی برومندی امروز دوشنبه در برنامه تلویزیونی صبح بخیر ایران در خصوص گرامیداشت چهل و پنجمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی درباره افتتاح بزرگترین گلخانه کشور در استان زنجان افزود: در حوزه باغبانی یکی از برنامه های مهم براساس برنامه های مقام عالی وزارت و دولت سیزدهم توسعه گلخانه ها در کشور است که برای تجاری سازی و کیفی سازی آنها تلاش های زیادی شده است.

معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: در گذشته برای ایجاد گلخانه ها وابسته به خارج از کشور بودیم و حتی سازه های گلخانه ای ما از خارج کشور وارد می شد اما اکنون به نقطه ای رسیدیم که به بسیاری از کشورهای دنیا و کشورهای همسایه در توسعه گلخانه ها کمک می کنیم.

وی اظهارداشت: امروز حدود ۴ میلیون تن تولید محصول گلخانه ای با کیفیت داریم که در سبد صادرات کشور قرار دارد و درآمد ارزی خوبی برای ما به همراه دارد.

برومندی گفت: گلخانه بسیار پیشرفته و مدرن با اعتباری بالغ بر ۲ هزار میلیارد تومان با مشارکت بخش خصوصی و دولت در هیدج استان زنجان توسط رییس جمهوری به بهره برداری رسید، این گلخانه پیشرفته حتی از گلخانه های اروپا پیشرفته تر است گاها با گلخانه های مدرن اروپایی برابری می کند و یا برتر از آنها است.

به گفته وی، اکنون گلخانه مدرن استان زنجان آمادگی تولید سالانه ۱۵ هزارتن محصول گلخانه ای را به طور کامل برای صادرات دارد.

وی افزود: مگاپروژه های خوبی در بخش باغبانی در حوزه گلخانه ها داریم اکنون ۲۵ هزارو ۷۰۰ هکتار گلخانه در کشور داریم که در استان های مختلف در حال اجراست به ترتیب در سفرهای رییس جمهوری بهره برداری می شوند.

جلوگیری از خام فروشی گیاهان دارویی در دستور کاراست

معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی درباره توسعه گیاهان دارویی گفت: کشور ما در واقع مزیت های فراوانی در حوزه گیاهان دارویی دارد اکنون ۲۳۰۰ گونه گیاه دارویی در ایران داریم که در دو تا سه سال اخیر به ویژه در دولت سیزدهم توجه ویژه ای به گیاهان دارویی شده است.

وی اضافه کرد: تقریبا ۲۵۱ هزار هکتار اراضی کشور را تحت کشت گیاهان دارویی داریم و در استان های مختلف روی این مسئله کار می شود حدود ۴۰۰ هزارتن انواع گیاهان دارویی را در کشور در حال تولید است.

برومندی اظهارداشت: نکته با اهمیت که در دولت سیزدهم به آن توجه شده جلوگیری از خام فروشی گیاهان دارویی از زعفران تا دیگر محصولات است که در این خصوص باید زنجیره های تولید تقویت شود تا به سمت سمت استخراج مواد موثره و اسانس هایی که در گیاهان دارویی موجود است، برویم.

وی تصریح کرد: امروز گردش مالی گیاهان دارویی در دنیا حدود ۲۰۰ میلیارد دلار است ما علیرغم مزیت های بالایی که در این حوزه داریم هم به لحاظ تنوع گیاهان دارویی و گونه هایی که در ایران است جای کار زیادی داریم.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور باغبانی گفت: در زمینه استخراج اسانس و عصاره گیاهان دارویی در گذشته عقب بودیم باید تلاش کنیم سهم خوبی در این زمینه داشته باشیم در دو تا سه سال اخیر دو پالایشگاه گیاهان دارویی در کشور داشتیم.

به گفته وی، پالایشگاه جایی است که اسانس ها و عصاره گیاهان دارویی استخراج می شود و این پایه بسیاری از مواد غذایی، مواد بهداشتی و مواد دارویی است.

وی اضافه کرد: با توجه به شرایط اقلیمی و تغییر اقلیم که گیاهان دارویی کم آب بر هستند و ما از کشور خشک و نیمه خشک دنیا هستیم باید به سمتی گام برداریم که این گیاهان را در کشور توسعه بدهیم و فراورده های آنها را استخراج و صادر کنیم.

وی اظهارداشت: وزیر جهاد کشاورزی برنامه مفصلی را در این خصوص به مجلس شورای اسلامی ارایه داده است که در معاونت امور باغبانی و مجری توسعه گیاهان دارویی د رحال اجرای برنامه هستیم.

برومندی افزود: در همین دولت خبرهای خوبی در زمینه تکمیل زنجیره های تولید گیاهان دارویی و توسعه پالایشگاه ها اتفاق می افتد و اخیرا به دنبال مگاپروژه های خوبی در حوزه گیاهان دارویی هستیم که با دستور وزیر جهاد کشاورزی کار را آغاز کرده ایم و امیدواریم با مشارکت بخش خصوصی بتوانیم در این زمینه با بسیاری از کشورهای توسعه یافته در دنیا برابری و رقابت داشته باشیم.

 

 

دیدگاه تان را بنویسید

چندرسانه‌ای