آخرین خبرها:
شناسه خبر: 45520

معاون وزیر جهاد کشاورزی خبر داد

صادرات ۲۱۰ هزار تن محصولات شیلاتی به ۶۷ کشور

معاون وزیر جهاد گفت: سال گذشته صادرات ۲۱۰ هزار تن محصولات شیلاتی با ارزش ۶۵۰ میلیون دلار را به ۶۷ کشور داشتیم.

صادرات ۲۱۰ هزار تن محصولات شیلاتی به ۶۷ کشور

به گزارش اخبار سبز کشاورزی؛ سید حسین حسینی معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان شیلات ایران گفت: نمایشگاه اکسپو یکی از نمایشگاه‌های مهم در زمینه ظرفیت‌های صادراتی است.

به گفته او، در سال‌های اخیر ایجاد زنجیره‌های ارزش در دستور کار استاندار‌ها قرار گرفته و زنجیره ارزش آبزیان در تیپ الگویی زنجیره ارزش در ۱۵ استان در حال اجرا است.

حسینی ادامه داد: صنعت شیلات یکی از ظرفیت‌های بی بدیل در حوزه سرمایه گذاری و ارزآوری بوده و از اهداف اصلی وزارت جهاد کشاورزی است، سال گذشته ۱۹ همت جذب سرمایه گذاری در بخش شیلات داشتیم که ۹۰ درصد آن توسط بخش خصوصی انجام شده است. در سال ۱۴۰۱، ۱۱.۸ همت سرمایه گذاری در این بخش انجام شده بود که نشان دهنده آن است که ظرفیت‌هایی بالایی در این صنعت وجود دارد.

او در رابطه با صادرات در حوزه شیلات افزود: سال گذشته ۲۱۰ هزار تن صادرات محصولات شیلاتی با ارزش ۶۵۰ میلیون دلار را به ۶۷ کشور داشتیم و تنوع محصولات صادراتی شامل تخم چشم زده ماهی، غذای آبزیان و خاویار پرورشی می‌شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: خاویار صادراتی ما از محل پرورش ماهی خاویاری در ۲۲ استان کشور و حدود ۲۰۰ مزرعه تامین می‌شود که بالغ بر ۲۱ تن استحصال خاویار داشته ایم.

او در رابطه با جهش تولید ماهیان گرمابی در سال گذشته افزود: میزان تولید ماهیان گرمابی در سال گذشته از ۵ هزار تن به ۳۷ هزار تن افزایش یافته است.

حسینی ادامه داد: با وجود بروز بیماری در مزارع میگو در سال گذشته بالغ بر ۵۰ هزار تن تولید داشتیم و محصولات دیگر آبزی پروری کاهش صادرات میگو را در سال گذشته جبران کرد و از ۱۸۰ هزار تن به ۲۱۰ هزار تن صادرات آبزیان در سال ۱۴۰۲ رسیدیم.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در خصوص برنامه سازمان شیلات برای افزایش صادرات محصولات شیلاتی در سال ۱۴۰۳ گفت: ما رجیستری کردن کل محصولات شیلاتی، رهگیری و شناسنامه دار کردن محصولات صادراتی استاندارد را در دستور کار داریم و امیدواریم با این روند بتوانیم تسهیلگری در راستای افزایش صادرات داشته باشیم./باشگاه خبرنگاران جوان

 

 

دیدگاه تان را بنویسید

چندرسانه‌ای