آخرین خبرها:
شناسه خبر: 16193

توت‌ فرنگی‌ گلستان نیازمند صنایع تبدیلی

نداشتن صنایع تبدیلی، خرید تضمینی، گرانی نهاده‌ها و واسطه‌ها از جمله دغدغه‌های اساسی توت فرنگی‌کاران گلستانی است

توت‌ فرنگی‌ گلستان نیازمند صنایع تبدیلی

مسئولان برای رفع مشکلات کشاورزان گلستانی اقدام کنند

نداشتن صنایع تبدیلی، خرید تضمینی، گرانی نهاده‌ها و واسطه‌ها از جمله دغدغه‌های اساسی توت فرنگی‌کاران گلستانی است که به تاکید آنان مسئولان امر باید برای رفع مشکلات فراروی این بخش اقتصادی و اشتغالزای استان تدابیر ویژه ای اتخاذ کنند.
به گزارش مزرعه سبز ، گلستان بعد از استان های کردستان و مازندران با تولید ۹ هزار تن توت فرنگی در ۹۵۰ هکتار از اراضی زیر کشت، سومین تولیدکننده این محصول کشاورزی در کشور است که با توجه به ظرفیت موجود این بخش استان، مسئولان امر باید برای تامین نیازهای تولیدکنندگان در سال تولید، دانش بنیان و اشتغالزایی چاره ای اساسی بیندیشند.
از بین ۱۴ شهرستان استان، رامیان با کشت ۸۵۰ هکتار توت فرنگی بیشترین سهم تولید را با چشم انداز‌ تولید ۹ هزار تن توت فرنگی از ارقام "کاماروسا، سابرینا و سلوا" به خود اختصاص داده است.
استان گلستان با جمعیت بهره‌برداران کشاورزی، در تولید ۱۵ محصول راهبردی کشور شامل دانه‌های روغنی کلزا، سویا و آفتابگردان، هلو، توتون و گوشت مرغ رتبه اول، گندم، چغندرقند و خرمالو مقام دوم، شلتوک(برنج)، پیله تر ابریشم، میگو و پنبه رتبه سوم، ماهیان پرورشی و خاویاری رتبه چهارم و جو و زیتون رتبه پنجم کشوری را دارد.
کارشناسان امر سرمایه گذاری در بخش های مختلف کشاورزی گلستان را ضروری می دانند و تاکید دارند بسیاری از ظرفیت های موجود استان به معنای واقعی تاکنون شکوفا نشده است که به طور قطع با برنامه ریزی علمی و داشتن نقشه راه اصولی تولید برای از هر یک محصولات شاخص علاوه بر رونق تولید بسیاری از چالش های اقتصادی و اشتغال استان برطرف شود.

آفت دلالان در بازار نوبرانه‌ها آفت دلالان در بازار نوبرانه‌ها

ضرورت حمایت مسئولان

حاج حسین مقدم یکی از کشاورزان توت فرنگی کار رامیانی بر ضرورت حمایت همه جانبه مسئولان امر از کشاورزان تاکید کرد و گفت: اگر بخش کشاورزی گلستان سرمایه گذاری و حمایت واقعی بشود به طور قطع‌ بسیاری از نیازهای امروز این استان را تامین خواهد کرد.
وی خاطرنشان کرد: نیاز اساسی امروز توت فرنگی کاران این استان صنایع تبدیلی است که متاسفانه تا اکنون برای این خواسته آنان تدابیری اتخاذ نشده است و ما همچنان به خاطر همین نیاز با چالش های متعددی مواجه هستیم.
مقدم تصریح کرد: این استان به ویژه شهرستان رامیان برای توسعه کشت توت فرنگی دارای ظرفیت فراوانی است که ضرورت دارد با حمایت نهادهای مربوط در بحث خرید تضمینی بیش از پیش شکوفا شود.
وی با بیان این که توت فرنگی محصولی تازه خوری است و باید هرچه زودتر در دسترس بازار قرار گیرد، گفت: برنامه ریزان امر باید با فراهم کردن زیرساخت های لازم برای توسعه کشت این محصول درآمدزا و تحقق صنایع تبدیلی به صادرات آن بیندیشند.‌ ‌
سکینه حاجی زاده دیگر توت فرنگی کار گلستانی در حالی که مشغول جابجایی سبد توت فرنگی هاست گفت: اگر این محصول به موقع برداشت نشود و یا دیر به بازار برسد به دلیل عمر کوتاه این میوه خراب می شود.
وی از مسئولان نهادهای مربوط خواست تا نیازهای کشاورزان را احصا و برای حل تدریجی آنان تدابیر ویژه ای اتخاذ کنند.

گرانی نهاده ها و وجود واسطه ها از چالش فراروی توت فرنگی کاران

وی گرانی نهاده ها و وجود واسطه ها را دیگر چالش فراروی توت فرنگی کاران برشمرد و افزود : کشاورز به عنوان تولید کننده‌ مهم کشور نباید دغدغه فروش محصولاتش را داشته باشد چراکه مشکلات و موانع راه آنان را در ادامه فعالیت دلسرد می کند.‌
وی یادآور شد : سال گذشته شرکتی برای تهیه چیپس میوه بخشی از محصول ما را خرید ولی کافی نبود و حجم بسیار زیادی از دسترنج‌ ما کشاورزان این منطقه یا در زمین و یا در سبدهای چیده شده فاسد شد.
برای ادامه تهیه گزارش میدانی به روستای شفیع آباد شهرستان رامیان رسیدیم، در حیاط هر خانه این روستا باز است و همه اعضای خانواده را می بینی که به جاسازی توت فرنگی در سبدهای مختلف مشغول هستند.

آفت دلالان در بازار نوبرانه‌ها آفت دلالان در بازار نوبرانه‌ها

نبود تسهیلات کم بهره

حاج مرتضی یکی از این روستاییان که فهمید خبرنگاریم ما را به حیاط منزلش دعوت کرد و گفت: شما خبرنگاران باید مشکلات کشاورزان را بیشتر بنویسید تا دین خود را به کشورتان ادا کنید چرا که با رفع هر مشکل بخش کشاورزی و یا توسعه آن رونق تولید در کشور ایجاد شده و حتی اقتصاد استان نیز توسعه می یابد.
وی تاکید کرد: برای احداث یک کارخانه صنایع تبدیلی‌ این بخش استان باید تدبیر کرد تا هم جوانان بیکار مشغول به کار شوند و هم کشاورز خیالش از خرید تضمینی محصول راحت باشد.
به گفته وی باید ساز و کار صادرات این محصول با استفاده از بسته بندی های نوین و با بهره گیری از شرکت های دانش بنیان مهیا شود.
وی افزایش قیمت نهال توت فرنگی و گرانی نهاده های مربوط و نبود تسهیلات کم بهره را از دیگر دغدغه های این کشاورزان برشمرد. ماه فروردین فصل برداشت توت فرنگی است.
توت ‌فرنگی یکی از بهترین میوه‌ های مناطق معتدله و از میوه‌ های بسیار پرطرفدار است که در سال ‌های اخیر به‌شدت مورد توجه مصرف‌کنندگان قرار گرفته است و از آنجا که تولید آن در مقایسه با بسیاری از میوه ‌ها، برای کشاورزان سودآوری بالایی دارد به همین دلیل توسعه کشت این محصول در حال افزایش است.
اگر بخواهیم اشاره مختصری به خواص توت فرنگی داشته ‌باشیم، باید بگوییم که توت فرنگی برای کاهش بیماری‌های قلبی توصیه می‌گردد و به علت وجود آنتی‌اکسیدان و پلی‌فنرها و ویتامین‌ K، پتاسیم، فسفر، کلسیم، ویتامین‌ C و فیبر، خاصیت دارویی دارد.
از این رو باعث سلامت پوست و مو شده و می‌تواند به کاهش وزن و بهبود هضم غذا کمک کند. این میوه باعث تنظیم میزان قند خون، افزایش سیستم ایمنی و کاهش کلسترول می‌گردد.

تولید یک و نیم هکتار توت فرنگی به صورت گلخانه ای

در همین رابطه معاون مدیریت باغبانی سازمان جهاد کشاورزی گلستان گفت: میوه توت فرنگی همه ساله در شهرستان های شرق استان کشت می شود و در مجموع‌ یک و نیم هکتار به صورت گلخانه ای تولید می شود.
نوید رضا فراهانی افزود: با توجه به شرایط مناسب این استان کشاورزان می توانند با روی آوردن به کاشت این میوه به صورت گلخانه ای از سودآوری آن در طول سال با توجه به قیمت مناسب بهره‌مند شوند.
وی خاطرنشان کرد: در همین زمینه علاقه مندان می توانند با مراجعه به ادارات جهاد کشاورزی در استان ضمن کسب اطلاعات تکمیلی از تسهیلات مناسب و کم بهره ای که در این بخش به کشاورزان اعطا می شود استفاده کنند.
فراهانی بیان کرد: این محصول با توجه به استقبال مناسب از سوی خریداران به دلیل قیمت مناسب و مزه آن در فصل برداشت نیروی کار خوبی را در این بازه زمانی به خود اختصاص می دهد.

مشکلات بر سر راه صنایع تبدیلی

معاون مدیریت صنایع تبدیلی و غذایی سازمان جهاد کشاورزی گلستان‌ هم گفت: صنایع تبدیلی استان در سه بخش میوه، سبزی و صیفی‌جات را آماده کردیم که شامل انجماد ۴۰۰ تن، خشک کردن هجده هزار و۷۰۰ تن و تولید مربا و کمپوت بیش از هزار و ۹۰۰ تن با اشتغال ۳۸۶ نفر می باشد.
یاسر ساورسفلی با اشاره به مشکلات بر سر راه صنایع تبدیلی استان افزود: تامین سرمایه در گردش از منابع تسهیلاتی، متغیر بودن استقبال و توان بازار از محصولات فرآوری شده به جهت بازگشت سرمایه و عدم کشت قراردادی ما بین صنایع و کشاورزان از مهمترین چالش های بر سر راه در این مسیر است.
وی بیان کرد: با توجه به دستور وزیر جهاد کشاورزی کشت قراردادی اصلی ترین راه برون رفت از مشکلاتی نظیر اشباع بازار و برنامه ریزی صنایع است که براین اساس نقشه راه در حال تدوین است تا با برنامه ریزی درست چشم اندازی درست را در زمینه کشت محصولات در گلستان ترسیم کنیم.
گلستان پس از استان های کردستان و مازندران سومین تولید کننده محصول توت فرنگی در کشور است./ ایرنا
دیدگاه تان را بنویسید

چندرسانه‌ای