توسعه پرورش شتر دوکوهانه طرح مشترک ایران و فائو

0
توسعه، جلوگیری از انقراض و مردمی‌سازی پرورش شتر دوکوهانه در طرح مشترک ایران و سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) هدفگذاری شده است.
به گزارش اخبار سبز کشاورزی به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی، مدیرکل دفتر بهبود، تغذیه و جایگاه دام وزارتخانه در گفت و گو با خبرنگار ما افزود: سازمان فائو برای اجرای این طرح مشترک سه ساله ۳۵۰ هزار دلار اعتبار اختصاص داده است و مقرر شده براساس این طرح، شرایط فرهنگی، ترویجی و آموزشی پرورش شتر دوکوهانه با مشارکت طایفه‌های بزرگ مانند شاهسوند که در استان‌های اردبیل، آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی مستقر هستند، فراهم شود.

بیشتر بخوانید: پروژه مشترک ایران و فائو با هدف پایداری تولید در دیمزارها

حفظ نژادهای خالص شتر دوکوهانه بدون مشارکت مردم امکان‌پذیر نیست

سیدرضا علیان جمعیت شترهای دوکوهانه در کشور را ۲۰۰ نفر و تعداد شترهای یک کوهانه را ۲۰۰ هزار نفر عنوان کرد و اظهار داشت: در سال‌های گذشته در زمینه تلاقی نژادی بین شتر دوکوهانه و یک کوهانه در کشور کار کرده‌ایم، اما امروز به این نتیجه رسیده‌ایم که جمعیت هیبرید و آمیخته دو کوهانه و یک کوهانه به اندازه کافی در استان‌هایی مانند سمنان، اصفهان، قم، قزوین داریم، اما باید نژاد خالص را حفظ و حراست کنیم.
وی افزود: حفظ و حراست از نژادهای خالص شتر دوکوهانه بدون مشارکت مردم امکان‌پذیر نیست و در این راستا باید بهره‌برداری اقتصادی برای افراد ایجاد شود.
علیان ادامه داد: برای هیبرید یک کوهانه و دو کوهانه، بازار جهانی خوبی به ویژه در ترکیه وجود دارد.
وی در همین حال تصریح کرد: روش‌های تولید جنین و اسپرم شتر دوکوهانه در دستور کار وزارت جهاد کشاورزی قرار گرفته است.
مدیرکل دفتر بهبود، تغذیه و جایگاه دام وزارت جهاد کشاورزی در مورد تغذیه شتر نیز اذعان داشت: در حال حاضر روی گیاهان هالوفیت یا گیاهان شورپسند مانند خارشتر و گز کار می‌کنیم ضمن آن که دستورالعمل جمع‌آوری و عمل‌آوری گیاه خار شتر برای تعلیف شتر را به سراسر کشور ابلاغ کرده‌ایم.
وی گفت: شتر دوکوهانه یک اکوتیپ منحصر به فرد است و بیشتر در غرب کشور به ویژه در استان اردبیل و استان‌های سردسیر موجود است.
گفتنی است؛ طرح سه ساله مشترک ایران و سازمان فائو حفظ و حراست از از نژاد خالص شتر دوکوهانه سال آینده به پایان می‌رسد.
مقاله قبلیقیمت طلا، سکه و دلار در ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۲
مقاله بعدیوزارت بازرگانی به حلقه سوم تبدیل نشود

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید