خساراتی که برای حصول منافع صفر به بار آمد

0
دیروز سیدابراهیم رئیسی در سخنرانی خود نسبت به سکوت برخی خواص در برابر ناآرامی‌های اخیر انتقاد کرد و گفت که وقتی از این افراد _خواص سکوت کرده ـ پرسیده می‌شود که چرا در این شرایط سکوت کرده‌اید پاسخ می‌دهند که از جوسازی در فضای مجازی می‌ترسیم.
اخبار سبز کشاورزی؛ نادر کریمی جونی| در این سخنرانی رئیسی به تندی به این خواص حمله و سعی کرد آنها را به میدان بیاورد؛ اما خواص یاد شده همچنان بر مواضع خود پای می‌فشارند.
در واقع در طول وقع ناآرامی‌ها اخیر عده زیادی از چهره‌های مذهبی تاکنون سکوت کرده‌اند؛ در حالی که انتظار می‌رفت نهادهایی مانند حوزه‌های علمیه، هیات‌های مذهبی، جامعه مداحان و… تمام‌قد به میدان بیایند و از جمهوری اسلامی ایران دفاع کنند؛ اما این نهادهای و چهره‌ها سکوت توأم با احتیاط را ترجیح دادند و حتی برخی از ایشان جبهه مخالفان جمهوری اسلامی را برای حمایت انتخاب کردند.
مساله فقط به همین‌جا ختم نشد، برخی از همین افراد که تریبون در اختیار داشتند مانند برخی مراجع تقلید، مداحان و چهره‌های سیاسی نزدیک به محافظه‌کاران، آشکار به سرزنش دولت و حاکمیت پرداختند و به این ترتیب به صورت دوفاکتو و غیرآشکار از اعتراض‌کنندگان حمایت کردند.
اما همان‌طور که سیدابراهیم رئیسی هم اشاره کرد، برخی از این نهادها یا چهره‌ها سکوت کردند؛ چنانکه رئیس جمهور در سخنانش گفت اینان دلیل سکوت خود را هراس از جوسازی در فضای مجازی ذکر کرده‌اند.
با توجه به اینکه خواص مورد نظر رئیس جمهور همگی ایرانی و فارسی‌زبان هستند؛ حتما فضای مجازی فارسی زبانان مدنظر این خواص بوده که جوسازی در آن باعث ترس آنها شده است.
اما نکته مهم در این‌باره آن است که فضای مجازی فارسی زبان محدودسازی شده و عملیات فیلترینگ روی آن انجام گرفته؛ در این صورت پرسش مطرح آن است که آیا فیلترینگ اعمال شده آن قدر که مورد انتظار بوده موثر نبوده است؟ آیا با وجود این فیلترینگ گسترده که شامل تقلیل دادن پهنای باند هم شده و در مواردی اینترنت ملی جایگزین اینترنت بین‌الملل شده باز هم حجم فعالیت کاربران ایرانی آن قدر زیاد است که موافقان نظام از ترس جوسازی در شبکه‌های اجتماعی ترجیح می‌دهند که در مقابل تحولات جاری کشور سکوت کنند.
پس این اعمال فیلترینگ و مسدود ساختن شبکه‌های اجتماعی اینستاگرام و وآتس‌آپ چه کارکردهایی داشته و چقدر برای تامین نظر و حصول نتیجه مورد علاقه جمهوری اسلامی ایران موثر بوده است؟
دست‌کم آن طور که رئیس جمهور تصریح کرده، محدودسازی شبکه های اجتماعی اینستاگرام و وآتس‌آپ را برای مهار اعتراض ها و اغتشاش ها ضروری می شمرد.
هیچ یک نتیجه مطلوب دربر نداشته است تا جایی که در عمل، چهره‌های شاخص هوادار نظام از حضور گسترده شهروندان در این شبکه‌های اجتماعی و حملات آن _که جوسازی توصیف شده است _ هراس دارند.
حالا معلوم می‌شود کسانی که آن موقع این گونه رفتارهای تقابلی و حذفی را نه چندان موثر و بیشتر نمایشی تشخیص می‌دادند و به آقای وزیر، رئیس جمهور و راهبردنویسان دولت توصیه می‌کردند که به جای فعالیت‌های نمایشی و بی‌محتوا راه تقابل را در پیش بگیرند، حرف درستی می‌زدند؛ آن موقع معلوم نیست زارع‌پور و راهبردنویسان وزارت ارتباطات کدام نقطه را مشاهده می‌کردند که این‌طور مصرانه از راهبرد خویش دفاع می‌کردند.
حالا این وزیر و کسانی که از فیلترینگ و مسدودسازی دفاع می‌کردند در کجا قرار دارند و چه دفاعی دارند که ده‌ها هزار کسب و کار اینترنتی را در کشور نابود کردند و سرمایه‌هایشان را به خاک سوخته تبدیل کردند.
آن هنگام زارع‌پور با تکبر می‌گفت که برابر مصوبه شورای‌عالی فضای مجازی این اقدام را انجام داده و هر کس که کار و کاسبی خود را بر شبکه‌های خارجی متکی ساخته، بهتر است راهی پلتفرم‌های ایرانی شود تا این اتفاق به او آسیب نزند.
حالا آن همه تکبر و حرف های از سر قدرت زدن چقدر به کار آمده و مشکلات آن را برطرف ساخته است؟
قدر مسلم آن است که این تمهید به جز ندانم کاری و بار آوردن خسارت‌های چند میلیون دلاری، عایدی دیگری برای نظام جمهوری اسلامی ایران نداشته است؛ ولی مانند برخی ندانم‌‌کاری‌های دیگر مدیران ترجیح می‌دهند پشت واژه‌های سنگین مانند امنیت نظام و… پنهان شوند و آشغال‌ها را زیر عبارات عوام‌فریب دفن نمایند.
مقاله قبلیقیمت فروش دام نصف هزینه‌های آن است
مقاله بعدیصادرات ایران به عراق چقدر است؟

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید