خشکی هامون و سیل خروج مردم از سیستان

0
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سیستان و بلوچستان گفت: با توجه به اینکه هنوز وارد فصل سیلاب نشدیم و ادامه دار بودن بحران آب در حوزه سیستان‏‏، بستر تالاب هامون هنوز خشک است.
به گزارش اخبار سبز کشاورزی به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان؛ داوود میرشکار مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سیستان و بلوچستان با اشاره به چالش‌های محیط زیستی موجود در این استان اظهار داشت: مدیریت نامناسب آب در کشور همسایه منجر به مدیریت ضعیف آب در رودخانه هیرمند و تالاب هامون شده است.
وی افزود: معضلات و گرفتاری‌های بسیار زیادی در استان سیستان و بلوچستان وجود دارد و بحران آب و تشدید ریزگرد‌ها در زمان باد‌های ۱۲۰ روزه را به دنبال خواهد داشت.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سیستان و بلوچستان در ادامه گفت: معیشت ساحل‌نشینان و جوامع محلی اطراف تالاب و دریاچه هامون در گذشته در زمینه‌های گردشگری، صیادی، دامداری و … وابسته به حوزه تالاب هامون بوده و اشتغال زیادی را به همراه داشته که با خشک شدن تالاب کلیه مشاغل وابسته نیز تحت تأثیر قرار گرفته است.

سیل خروج محلی‌ها از سیستان

میرشکار تصریح کرد: به دلیل مشکلات موجود در استان شاهد سیل خروج محلی‌ها از سیستان هستیم، اما امیدواریم با فعالیت‌هایی که در حوزه پروژه سیستان انجام می‌شود و اقدام سایر دستگاه‌ها بتوانیم معیشت جایگزین را به مردم بازگرداندیم.
وی ادامه داد: با توجه به شرایط موجود باید اقدامات مناسبی در حوزه گردشگری سیستان در زمینه تأمین مشارکت مردم در امنیت غذایی اعم از پرورش گاو سیستانی که یکی از گونه‌های شاخص آن ناحیه است و همچنین موضوع آبزی‌پروری در حاشیه تالاب با توجه به محدودیت‌ها و مقتضیات انجام شود.

تغییر اقلیم باعث خشک شدن بخشی از مراتع شده

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سیستان و بلوچستان ابراز داشت: در حوزه بلوچستان نیز تهدیداتی در زمینه تنوع زیستی وجود دارد و متأسفانه تغییر اقلیم باعث خشک شدن بخشی از مراتع شده که تحت تأثیر آن چرای دام توسط دامداران به محل زندگی حیات وحش رفته و در تعارض با حیوانات وحشی قرار می‌گیرد که یکی از مشکلات اساسی در استان است.
وی با تأکید بر اینکه با وجود بارندگی در برخی بخش‌ها تعارضات هنوز به قوت خود باقی است‏ ادامه داد: با توجه به بحران آب موجود در حوزه سیستان و عدم تغییر در منابع آبی شرایط نسبت به سال گذشته تغییری نداشته و با توجه به اینکه هنوز وارد فصل سیلاب نشدیم، در حال حاضر بستر تالاب هامون هنوز خشک است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سیستان و بلوچستان در پایان خاطرنشان کرد: در استان پهناوری مانند سیستان بلوچستان با تنوع زیستگاهی فراوان و کمبود منابع انسانی جهت مدیریت و تعداد کم محیط‌بانان، امیدواریم با آموزش به جوامع محلی، مردم و دانش آموزان شاهد مشارکت آن‌ها در حفظ محیط زیست باشیم.
مقاله قبلیکشورهای حوزه خلیج فارس درپی ماشین‌های کشاورزی ایران
مقاله بعدیششمین نمایشگاه بین‌المللی شیلات در ایستگاه پایانی

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید