راه‌اندازی بازار آب به زودی

0

برای کاهش تعداد شهرهای دارای تنش آبی چالش داریم

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب کشور گفت: چارچوب‌های بازار آب برای مدیریت منابع آب در حال برنامه‌ریزی و شامل بخش‌های مختلف از جمله کشاورزی و صنعت می‌شود که اکنون در حال طراحی سامانه و بخش‌نامه‌ها است، فکر می‌کنم به بزودی ابلاغ و سامانه در دسترس قرار خواهد گرفت.
به گزارش اخبار سبز کشاورزی به نقل از ایلنا؛ اتابک جعفری درباره وضعیت اجرای بازار آب در کشور گفت: چارچوب‌های بازار آب در مدیریت منابع آب در حال برنامه‌ریزی و شامل بخش‌های مختلف از جمله کشاورزی و صنعت می‌شود، اکنون در حال طراحی سامانه و بخش‌نامه‌ها است، فکر می‌کنم به بزودی ابلاغ و سامانه در دسترس قرار خواهد گرفت.

بیشتر بخوانید: بازار آب پاسخی به چالش کمبود آب‌

وی افزود: بخشی از بازار آب را نیز که مربوط به صنعت و در قالب پساب بود اکنون در دسترس است و متقاضیان می‌توانند در قالب آب غیرمتعارف مراجعه کنند و در این بازار مشارکت داشته باشند.
مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب کشور درباره امکان وقفه در برنامه کاهش شهرهای دارای تنش به دلیل تداوم خشکسالی و کاهش بارندگی‌ها بیان داشت: اگر منابع تولید آب کمتر از منابع مصرف باشد شهر در تنش آبی قرار می‌گیرد مثلا شهری داریم که باید طبق سرانه با 500 لیتر آب تامین کنیم ولی 490 لیتر آب داریم در این صورت شهر دارای تنش است، اکنون 270 شهر کشور دارای تنش هستند که ما کاهش این تعداد را در دستور کار داریم.

تغییر اقلیم و تداوم خشکسالی‌ها کار را سخت می‌کند

وی تاکید کرد: تغییر اقلیم و تداوم خشکسالی‌ها کار را سخت می‌کند، هزینه ما را بالا می‌برد، منبع تامین آب را دورتر و خطوط انتقال آب بیشتر می‌شود ولی سعی می‌کنیم علیرغم تمام محدودیت‌ها و مشکلات بتوانیم تعداد شهرها را کاهش دهیم.
جعفری خاطرنشان کرد: هرچه سهم منابع آب کمتر و منابع آب شرب خشک و ناپایدار می‌شود کار ما در راستای برنامه‌های کاهش شهرهای دارای تنش سخت‌تر می‌شود، چون باید جایگزین کنیم اما در هر صورت با برنامه‌ریزی که انجام داده‌ایم سعی می‌کنیم امسال رقم کمتری از شهرها تنش آبی داشته باشند.
مقاله قبلیالگوی کشت راهی برای پایداری تولید و درآمد کشاورزان
مقاله بعدیحواشی صنعت مرغداری جهانی

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید