سفره خالی بسیاری از خانوارها در ماه رمضان

0

بی‌اثر بودن نظارت‌ها و وعده‌های عملی نشده مسئولان

اخبار سبز کشاورزی: سفره خالی بسیاری از خانوارها در ماه رمضان خالی است؛ چند نرخی بودن قیمت کالاهای اساسی و مورد نیاز ماه رمضان گلایه شهروندان را از بی اثر بودن نظارت ها و وعده های عملی نشده مسئولان در پی داشته است.
با شروع ماه مبارک رمضان همانند روزهای قبل سال نو بازار کالاهای اساسی و خرید برخی محصولات رونق دوباره گرفته است. اما در سال‌های اخیر همیشه مشکلات اقتصادی و نبود ثبات در بازار قیمت‌ها سبب شده که بسیاری از خانواده‌های کم درآمد توانایی تهیه این اقلام را نداشته باشند. هر چند طی دو سال گذشته با شیوع ویروس کرونا و با ابتکار رهبر معظم انقلاب حرکتی معنوی و فرهنگی با عنوان رزمایش مواسات و کمک‌های مومنانه شکل گرفت تا بخشی از این کمبودها جبران شود.
اما اگر امروز سری به بازار کالاهای اساسی مورد نیاز ماه رمضان بزنیم می‌بینیم که افزایش چند برابری قیمت‌ها، عدم تأثیرگذاری نظارت و بازرسی، چند نرخی بودن کالاها سبب سرگردانی و گلایه شهروندان شده است.

سبد خانوارها خالی است

زینب رضایی یکی از شهروندان رشتی با اشاره به اینکه دیدن قیمت‌های متفاوت برای یک محصول نشان دهنده نبود نظارت‌های اثرگذار است، اظهار کرد: همیشه قبل از شروع سال نو و ایام ماه مبارک رمضان مسئولان از تشدید نظارت‌ها خبر می‌دهند اما در عمل چنین چیزی دیده نمی‌شود.
وی با بیان اینکه شکر، قند و چای که از اقلام پر مصرف در ماه رمضان است در هر مغازه به یک قیمت فروخته می‌شود، افزود: زمانی هم که از فروشنده درباره این تفاوت قیمت‌ها سوال می‌شود تنها یک پاسخ شنیده می‌شود قیمت خرید برای هر فروشنده متفاوت است.
این شهروند رشتی با اشاره به اینکه قیمت گوشت و مرغ که قابل گفتن نیست و احساس می‌کنم که تا چند وقت دیگر فقط باید پشت ویترین مغازه‌ها بایستیم و آنها را تماشا کنیم، تصریح کرد: اگر به گفته مسئولان گیلان در تولید بسیاری از این محصولات مثل مرغ و یا گوشت حرف‌های زیادی برای گفتن در سطح کشور دارد چرا شهروندان گیلانی باید آنها را حتی گران‌تر از مناطق دیگر بخرند.
وی با بیان اینکه با یک حساب سر انگشتی متوجه می‌شویم که هزینه یک خانواده دو یا سه نفر در ماه رمضان امسال در مقایسه با سال گذشته چندین برابر افزایش یافته است، ادامه داد: این افزایش در حالی است که حقوق کارگران و کارمندان افزایش در مقایسه به تورم افزایش چندانی نداشته و در کنار سایر هزینه‌ها همانند اجاره منزل، آب، برق و گاز و تلفن قطعاً بسیاری از خانواده‌ها مجبورم اغلب کالاهای اساسی ماه رمضان را از سبد خانوار حذف کنند.
رضایی با تأکید بر اینکه وعده‌های مسئولان باید عملی شود، گفت: ما باید عملی شدن این وعده‌های را در سطح بازار و قیمت کالاها ببینیم در غیر این صورت من هم می‌تواند وعده کاهش قیمت و تأمین اقلام اساسی بدهم.

عدم مدیریت صحیح و ناکارآمدی متولیان در کنترل قیمت‌ها

ابراهیم ثابت یکی دیگر از شهروندان با بیان اینکه متأسفانه روند گرانی کالاها عادی شده و گلایه‌های مردم نیز تا کنون نتیجه مثبتی به دنبال نداشته است، اظهار کرد: سال‌های قبل تر مناسبت‌هایی نظیر نوروز، شب یلدا و ماه مبارک رمضان بهانه‌ای بود برای افزایش قیمت‌ها اما در چندسال اخیر به اندازه‌ای گرانی رو به افزایش بوده که گرانی در مناسبت‌هایی چون رمضان در این میان گم می‌شود.
وی با بیان اینکه اگر سری به بازار بزنیم می‌بینیم که شکر که یکی از ملزومات اصلی ماه مبارک رمضان محسوب می‌شود هر کیلوی ۲۴ هزار تومان به فروش می‌رسید، افزود: خرما دیگر کالای اساسی در این ماه هر کیلو حدود ۵۰ هزار تومان است.
این شهروند گیلانی با اشاره به اینکه با یک حساب معمولی می‌بینیم که خانواده‌ها برای تهیه همین دو قلم کالا باید چقدر هزینه کنند، ادامه داد: قیمت زولبیا و بامیه که تا همین ماه پیش کیلویی ۵۰ هزار تومان بود با توجه به نرخ‌های اعلام شده برای درجه یک کیلوی ۷۰ و درجه دو کیلویی ۶۰ هزار تومان به فروش می‌رسد.
وی با بیان اینکه در این میان نظارت‌هایی بر کیفیت‌ها و قیمت‌ها اعمال می‌شود که با توجه به این شرایط جای بحث دارد و نواقص آن بر کسی پوشیده نیست، اضافه کرد: متأسفانه عدم مدیریت صحیح و ناکارآمدی متولیان ذی ربط از یک سو و سودجویی برخی از کاسبان از سوی دیگر آتش گرانی را بیش از پیش شعله ور کرده و بر رنج مردم افزوده است.

کاهش قیمت اقلام مورد نیاز ماه مبارک رمضان

رئیس سازمان صمت گیلان با اشاره به بازدیدهای میدانی انجام شده از بازار، اظهار کرد: با توجه به این بازدیدها و در راستای رفاه حال شهروندان برای متعادل کردن قیمت کالاهای مورد نیاز با رؤسای اتحادیه‌ها جلسه‌ای برگزار شد.
تیمور پورحیدری به کاهش قیمت اقلام اساسی ماه مبارک رمضان بعد از این جلسه اشاره کرد و گفت: به همین منظور کارگروه تنظیم بازار این سازمان نرخ‌های اعلام شده از وزارت صمت را برای رفاه شهروندان کاهش داد.
وی با بیان اینکه قبل از این جلسه هر کیلو زولبیا و بامیه درجه ممتاز ۸۰ هزار تومان در نظر گرفته شده بود که به ۶۵ هزار تومان کاهش یافت، افزود: هر کیلو زولبیا و بامیه درجه دو نیز ۶۰ هزار تومان باید بفروش برسد.
رئیس سازمان صمت گیلان با اشاره به اینکه قیمت هر کیلو حلیم ممتاز نیز ۵۰ هزار تومان و درجه یک ۴۵ هزار تومان در نظر گرفته شد که پیش از این ۶۰ هزار تومان بود، ادامه داد: قیمت هر کیلو آش درجه یک نیز ۵۵ هزار تومان و درجه دو ۴۵ هزار تومان تعیین شده که پیش از این با قیمت ۶۰ تا ۶۸ هزار تومان به دست مصرف کننده می‌رسید.
وی همچنین بر نظارت‌ها بر بازار ماه مبارک رمضان همانند بازار شب عید نیز تأکید کرد و افزود: این بازرسی‌ها در زمینه اقلام مورد استفاده روزه داران استان به صورت جدی در دو شیفت صبح و عصر در دستور کار قرار دارد تا آرامش و تعادل مناسب در بازار گیلان برقرار باشد.
مقاله قبلیتجارت حیات وحش؛ پر سود و غیرقانونی
مقاله بعدیاحداث پتروشیمی تیر خلاص به قلب میانکاله

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید