قیمت برنج تا مرز ۱۰۹ هزار تومان بالا رفت

0

رویای خودکفایی برنج زیر سایه سنگین خشکسالی

قیمت برنج مرغوب ایرانی به ۱۰۰ هزار تا ۱۰۹ هزار تومان رسید. این رقمی است روزنامه همشهری در گزارش اخیر خود به آن اشاره کرد. گویا رکوردشکنی قیمت برنج در سال جدید هم ادامه دارد.
مزرعه سبز: این در حالی است که پس از عبور قیمت برنج از مرز ۹۵ هزار تومان در بهمن سال گذشته، دولت نرخ ۶۵ هزار تومان را تصویب کرد. سیاستی که با توجه به تجارب گذشته، شکست آن تقریبا مسجل بود.
البته بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد بیشتر خرده‌فروشی‌ها هر کیلوگرم برنج را با نرخ کمتر از ۱۰۰ هزار تومان عرضه می‌کنند.

قیمت برنج چرا بالا رفت؟

در همین زمینه دبیر انجمن برنج ایران به تجارت‌نیوز گفت: شاید برخی خرده‌فروشی‌ها قیمت برنج را تا بیش از ۱۰۰ هزار تومان بالا برده‌اند، اما این نرخ را نمی‌توان تعمیم داد. اکنون بسیاری از فروشگاه‌ها و مغازه‌ها برنج را با قیمت‌های پایین‌تری عرضه می‌کنند.
جمیل علیزاده‌شایق همچنین اظهار کرد: البته ما منکر گران‌شدن برنج در سال جدید نیستیم. این محصول نیز مانند بسیاری از کالاهای دیگر از تورم پیروی می‌کند.
او درباره دلیل گران‌شدن برنج در سال جدید توضیح داد: هیچ دلیل منطقی برای این موضوع نمی‌توان پیدا کرد. این واسطه‌ها هستند که از تحویل بار در زمین تا ارائه آن به خرده‌فروش بهای محصول را تا این حد بالا می‌برند.
وی افزود: شاید مسئولان به مواردی مانند افزایش هزینه حمل‌ونقل، قیمت دلار، رشد دستمزدها و … اشاره کنند، اما این‌ها توجیه مناسبی برای بالابردن قیمت‌ها نیستند.
این فعال صنفی یادآور شد: اتفاقا کسانی که قیمت برنج را ۱۰۰ هزار تومان اعلام و آن را در بوق و کرنا می‌کنند، خود از عوامل گرانی به حساب می‌آیند.

تولید برنج کاهش یافت؟

علیزاده‌شایق در پایان خاطرنشان کرد: کمبود آنچنانی در تولید برنج وجود ندارد. باید توجه داشت حوالی شهریور فصل برداشت محصول است و اگر بعد از این زمان گرانی اتفاق بیفتد، ارتباطی به تولید و کشاورز ندارد. امسال نیز بعید به نظر می‌رسد که میزان تولید تاثیری بر قیمت برنج بگذارد.

افزایش قیمت‌ برنج ادامه دارد

رئیس اتحادیه برنج فروشان بابل گفت: قیمت برنج کشت دوم طارم، هاشمی و امراللهی در بنکداری کیلویی 90 هزار تومان است و این نوع برنج‌ها در خرده‌فروشی بالای 100 هزار تومان بفروش می‌رسند.
حسن تقی‌زاده با تایید خبر افزایش قیمت برنج داخلی، به ایلنا گفت: قیمت برنج داخلی به صورت تدریجی در حال افزایش است. قیمت برنج طارم بودار نشده که در بنکداری هفته گذشته کیلویی 71 هزار تومان بفروش می‌رسید با آغاز هفته جدید قیمت آن به کیلویی 80 هزار تومان رسید.

افزایش 3 تا 5 هزار تومانی قیمت برنج‌های پرمحصول

وی با اشاره به افزایش 3 تا 5 هزار تومانی قیمت برنج‌های پرمحصول، خاطر نشان کرد: قیمت برنج شیرودی در بنکداری از کیلویی 45 هزار تومان به کیلویی 48 هزار تومان افزایش یافته است؛ همچنین قیمت برنج ندا از کیلویی 42 هزار تومان به کیلویی 45 هزار تومان رسید.

قیمت گذاری دستوری باعث شد که کشاورزان فروش بار را متوقف کنند

این فعال اقتصادی تصریح کرد: قیمت گذاری دستوری که پیش از آغاز نوروز بر نرخ برنج اعمال شد مانع افزایش نرخ این محصول در بازار داخلی شد. قیمت گذاری دستوری باعث شد که کشاورزان فروش بار را متوقف کنند از این‌رو میزان عرضه در حجم قابل توجهی کاهش پیدا کرد.
به گفته وی؛ برخی از سودجویان و فعالان در این حوزه می‌دانند با چه روش‌هایی مصوبه قیمت گذاری دستوری را دور بزنند و قیمت برنج همانی شود که آنها می‌خواهند.

افزایش تقاضا برای خرید برنج ایرانی

تقی‌زاده با اشاره به افزایش تقاضا برای خرید برنج ایرانی، افزود: فروشگاه‌های زنجیره‌ای که پیش از عید به دلیل قیمت‌ گذاری دستوری، خرید برنج را متوقف کرده بودند این روزها در حال خرید برنج هستند و از آنجایی ‌که میزان عرضه این محصول کم شده است شاهد افزایش نرخ برنج داخلی در بازار هستیم.
رئیس اتحادیه برنج فروشان بابل در پاسخ به این پرسش که آیا قیمت‌ گذاری دستوری بر روی قیمت برنج دیگر اعمال نمی‌شود، گفت: خبری یا مصوبه‌ای مبنی برداشته شدن قیمت‌ گذاری دستوری روی نرخ برنج اعلام نشده است اما احتمال می‌دهم شدت فشار آن کاسته شده که شاهد خرید برنج از سوی فروشگاه‌های زنجیره‌ای هستیم.
وی فروش برنج داخلی بالای 100 هزار تومان را بی‌انصافی در حق مصرف‌کنندگان دانست و خاطر نشان کرد: قیمت برنج کشت دوم طارم، هاشمی و امراللهی در بنکداری کیلویی 90 هزار تومان است و این نوع برنج‌ها در خرده‌فروشی بالای 100 هزار تومان بفروش می‌رسند.

تولید برنج در سال زراعی جدید قابل توجه است

تقی زاده پیش‌بینی تولید برنج در سال زراعی جدید را قابل توجه دانست و افزود: بعد از افزایش نرخ برنج در بازار داخلی تمایل کشاورزان برای کشت برنج دوچندان شد و حتی زودتر از موعد اقدام به آماده سازی شالیزارها کردند که بتوانند به کشت دوم نیز برسند اگر روزهای آفتابی بالای 40 درجه زیاد نباشد کشت برنج در مازندارن قابل توجه خواهد شد.
بنا به اظهارات این فعال اقتصادی؛ میزان بارندگی در مازندران قابل توجه است و کشاورزان مشکلی در زمینه کمبود آب کشاورزی ندارند.
بر اساس این گزارش، برخلاف صحبت‌های دبیر انجمن برنج، وزارت جهاد کشاورزی بارها کمبود تولید و خشکسالی را عامل افزایش قیمت برنج معرفی کرد. اما در همین حین وزیر مربوطه بارها اولویت اصلی این وزارتخانه را خودکفایی برنج اعلام کرد.
حال در شرایطی که گویا هیچ سدی در برابر پیشروی نرخ برنج وجود ندارد، مشخص نیست دولت چگونه و به چه قیمتی می‌خواهد بودجه کشور را صرف رویای خودکفایی کند؟!
مقاله قبلینهضت ملی مسکن؛ طرحی با ابهام فراوان
مقاله بعدیوابستگی 36 کشور به گندم روسیه و اوکراین

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید