مرگ تالاب هشیلان

0
مرگ تالاب هشیلان
رئیس اداره محیط زیست شهرستان کرمانشاه از خشکی کامل تالاب هشیلان خبر داد و گفت: تنها بخش کوچکی از جانداران موجود در تالاب از طریق آبرسانی سیار زنده مانده اند.
اخبار سبز کشاورزی به نقل از ایلنا؛ محمد حسین فلاحتی با اعلام این خبر افزود: همان‌گونه که پیش بینی می‌شد تالاب هشیلان در هفته‌های اخیر  به صورت کامل خشک شد و در حال حاضر آب رسانی از طریق تانکرهای سیار برای زنده ماندن اندک جانداران موجود در تالاب در حال انجام است.
وی افزود: دیگر تالاب‌ها و سراب‌های سطح استان نظیر سراب نیلوفر نیز یا به طور کامل خشک شده‌اند و یا در حال خشک شدن هستند اما برخی مکان‌های  توریستی و تفریحی چون تحت اختیار سازمان محیط زیست نیستند بنابراین ما نمی‌توانیم برای نجات آنها اقدامی انجام دهیم.
رئیس حفاظت محیط زیست استان آب رسانی با تانکر های سیار را فقط برای جلوگیری از تلف شدن جانداران موجود در تالاب کافی دانست و گفت: به هیچ عنوان نمی‌توان تالاب هشیلان را با آب رسانی سیار احیا کرد، بنابراین باید منتظر بارش باران در هفته‌های آینده باشیم که با پیش بینی‌های انجام گرفته به نظر می‌رسد بارش‌ها سریع‌تر از سال‌های گذشته آغاز خواهد شد و این باعث امیدواری است.
وی وضعیت زیست پرندگان و حیوانات غیر آبزی مجاورت تالاب را مثبت ارزیابی کرد و گفت: با توجه به اینکه این پرندگان و بسیاری از حیوانات نیاز کمی به آب دارند و برای تغذیه از محصولات کشاورزی مجاورت تالار  و همچنین آب موجود در زیر پل که به وسیله تانکر به آن تزریق می‌شود استفاده می‌کنند بنابراین حیات این موجودات با خشک شدن تالاب تا حدود زیادی ادامه پیدا می‌کند.
وی افزود: نگرانی اصلی ما حیات بسیاری از زیست مندانی است که به آب نیاز اساسی دارند مانند بسیاری از لاک پشت‌ها، قورباغه‌ها و گونه‌های کوچک‌تر که با توجه به سطح کم آب ممکن است برای تهیه غذا از آب خارج شوند و توسط حیوانات شکارچی دیگر شکار شوند.

بسیاری از ماهیان و آبزیان تالاب از بین رفته‌اند

فلاحتی تصریح کرد: در حال حاضر بسیاری از ماهیان و آبزیان  تالاب از بین رفته‌اند و فقط تعداد محدودی در آب زیر پل زندگی می‌کنند، البته مقداری از تخم این ماهی‌ها و دوزیستان در گل و لجن‌زار باقی مانده قرار دارند و هنوز از بین نرفته‌اند که با شروع بارش‌ها این تخم‌ها دوباره احیا خواهند شد.
رئیس محیط زیست شهرستان کرمانشاه، خشکی کامل تالاب هشیلان را آغاز یک معضل زیست محیطی ارزیابی کرد و گفت: در صورت خشکی کامل، از بین رفتن و مرگ تالاب هشیلان قطعا این مکان به یک کانون ریزگرد تبدیل خواهد شد که حتی شهر کرمانشاه را نیز تحت تأثیر قرار خواهد داد و سلامت مردم را به خطر می‌اندازد.

یکی از دلایل خشکی هشیلان عدم پرداخت حق آبه است

فلاحتی با اشاره به عدم تخصیص حق آبه تالاب هشیلان از سد گاوشان که در اختیار آب منطقه‌ای است تصریح کرد: مکاتبات فراوانی با آب منطقه‌ای مبنی بر  دادن حق آبه تالاب هشیلان از سد گاوشان انجام داده‌ایم اما آنها اولویت تقسیم آب را به آب شرب اختصاص داده‌اند که منطقی نیز به نظر می‌رسد. بنابراین  با توجه به نیاز مردم به آب شرب حق آبه تالاب هشیلان و سایر رودخانه‌ها و سراب‌ها تخصیص داده نمی‌شود و یکی از دلایل دیگر خشکی تالاب هشیلان همین عدم پرداخت حق آبه است.
وی گفت: با توجه به کم شدن میزان بارش‌ها در کشور،  تنها راه جلوگیری از خشک شدن تالاب در سال‌های آینده برنامه ریزی بلند مدت و مسدود کردن چاه‌های غیر مجاز مجاورت تالاب و سرچشمه هشیلان یعنی سراب سبزعلی و همچنین جلوگیری از کشت محصولات آب بر مانند چغندر و ذرت است که این برنامه ریزی نیاز به تامین اعتبار و همکاری مردم و مسوولین استان دارد.
وی در پایان  با اشاره به ارزش اکولوژیکی و زیست محیطی تالاب هشیلان برای جانداران ساکن در آن و همچنین مردم کرمانشاه گفت:  همکاری مردم، کشاورزان و ارگان‌های دولتی نظیر آب منطقه‌ای و جهاد کشاورزی می‌تواند نجات بخش نه تنها تالاب هشیلان بلکه دیگر تالاب‌ها و سراب‌های سطح استان شود که از مسوولان تقاضا داریم در این زمینه همکاری لازم را داشته باشند. / ایلنا
مطلب قبلیبا منبع آب ایران چگونه سازگار شویم؟
مطلب بعدیلایه برداری از پوست با میوه‌ای پاییزی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید