نقش جنگل‌ها در حفظ آب‌های زیرزمینی

0
جنگل‌ها به‌ویژه جنگل‌های هیرکانی برای جامعه بشریت حائز اهمیت هستند و سازمان یونسکو جنگل‌های هیرکانی را به عنوان میراث طبیعی جهان ثبت کرده است.
به گزارش مزرعه سبز، عمرجنگل‌های هیرکانی به میلیون‌ها سال قبل بازمی گردد و برخلاف جنگل‌های اروپایی که عمری کمتر از ۱۰هزار سال دارند و جنگل‌های جوان محسوب می‌شود، قدمت جنگل‌های ایران مربوط به میلیون‌ها سال پیش است و از جنگل‌های کهنسال محسوب می‌شود.
به گفته دبیر مرجع ملی کنوانسیون تنوع زیستی کشور اکوسیستم منابع طبیعی حامی حیات بشر هستند و از اهمیت بالایی برخوردارند و به شکل‌های گوناگونی می‌توانند به انسان بهره دهند.
در ادامه به ۱۹ نکته درباره اهمیت جنگل‌های هیرکانی اشاره می‌کنیم:
*جنگل‌ها و اکوسیستم‌ها از خاک و آب و هوا محافظت و موجب ابجاد تنوع زیستی می‌شوند. تنوع زیستی کلید پایداری یک سرزمین است.
*اکوسیستم‌ها از جمله جنگل‌ها برای مردم شغل و درآمد ایجاد می‌کنند و مکانی برای تفرج و تفریح آنان است بنابراین برای یک کشور بسیار با ارزش محسوب می‌شوند.
*طبق مطالعات انجام شده، هر هکتار جنگل سالانه ۷۰ تن گرد و غبار را جذب خود می‌کند و هر هکتار جنگل بکر و دست نخورده می‌تواند ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ مترمربع در هکتار، آب را درخود ذخیره و در نتیجه در از فرسایش خاک نیز جلوگیری کند.
*تمام اقدامات بشر مثل کشاورزی به ثبات و پایداری طبیعت بالادست ربط دارد و در صورت از بین رفتن آن امنیت حیاتی ما نیز از بین می‌رود.
*طبیعت و منابع طبیعی و جنگل‌ها به دلیل اینکه امنیت حیاتی انسان را فراهم می‌کنند از اهمیت بالایی برخوردارهستند و هر روز بهره‌های بیشتری از محیط طبیعی به انسان می‌رسد. امروزه در طب سنتی و طبیعی از گیاهان دارویی کمک می‌گیرند و این داروهای گیاهی را که انواع مختلف آن را در طبیعت ایران موجود است، تجاری می‌کنند.
*جنگل‌های ایران هرگز تحت تاثیر یخبندان قرار نگرفتند و از بین نرفتند و به همین دلیل قدمت بالایی دارند و عمر آن‌ها به میلیون‌ها سال قبل بازمی‌گردد و برخلاف جنگل‌های اروپایی که عمری کمتر از ۱۰هزار سال دارند و جنگل های جوان محسوب می‌شوند، قدمت جنگل‌های ایران مربوط به میلیون‌ها سال پیش است و از جنگل‌های کهنسال محسوب می‌شود.
*قدمت جنگل‌های ایران مربوط به دوران سوم زمین شناسی است و عمر آن‌ها به میلیون‌ها سال قبل بازمی‌گردد و به تبع آن تنوع زیستی بالایی دارند و به همین دلیل برای جامعه بشریت حائز اهمیت هستند و سازمان یونسکو جنگل‌های هیرکانی را به عنوان میراث طبیعی جهان ثبت کرده است.
*در جنگل‌های ایران بیش از ۷۰۰۰ گونه گیاهی و جانوری مثل سنجاب ایرانیبه مناسبت روز جهانی خاک، درختان شمشاد ایرانی و بلوط ایرانی وجود دارد که برخی از آن‌ها مخصوص جنگل‌های ایران هستند و در دنیا به اسم کشور ما معروف شده‌اند همچنین به لحاظ باستانی بسیار حائز اهمیت هستند.
* جنگل‌های ایران حدود ۱۲ میلیون هکتار مساحت دارد که این میزان برابر با ۷ درصد از خاک ایران است.
*در جنگل‌های هیرکانی ۸۰ گونه درختی وجود دارد.
*اکوسیستم ایران بسیار غنی است ولی به‌شدت در معرض انقراض و تخریب قرار دارند و از عواملی که موجب تخریب این اکوسیستم می‌شود، به تغییرات اقلیمی و مشکلات طبیعی و دخالت‌های انسانی می‌توان اشاره کرد.
*تغییر کاربری، ویلاسازی، تجاوز به حریم جنگل‌ها، قاچاق گونه‌های گیاهی و جانوری و چرای بی‌رویه دام منشأهای انسانی تخریب جنگل‌ها هستند.
*میزان تخریب‌ها بسیار بالا است و طبق آمار طی ۱۵ سال اخیر سطح جنگل‌های طبیعی ایران حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار کاهش یافته و این در شرایطی است که سطح جنگل در کشور ما به طور کلی بسیار کم است و مجموعه این عوامل موجب تخریب جنگل‌ها می‌شود.
*بهره برداری از معادن و ضعف‌های قانونی، طغیان آفات و بیماری‌ها درسطوح مختلف و زباله‌های که در محدوده های طبیعی ریخته می‌شود موجب نابودی این طبیعت می‌شود و چندان محافظتی از جنگلی نمی‌کنیم که به عنوان میراث طبیعی ثبت شده است./ ایسنا
مقاله قبلیتدوین 38 برنامه جامع مدیریت تالاب‌های کشور
مقاله بعدیناامنی غذایی در خاورمیانه افزایش یافته

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید