واحدهای صنفی عرضه ماهی رو به تعطیلی می‌روند

0
واحدهای صنفی عرضه ماهی رو به تعطیلی می‌روند

سبد مصرفی پروتئین مردم کاهش پیدا کرده

مدیر عامل اتحادیه ماهیان سردآبی خاطرنشان کرد: سبد مصرفی پروتئین مردم کاهش پیدا کرده و همین مسئله بر تولید نیز تاثیر گذاشته است. در سال جاری میزان تولید به‌خصوص بچه ماهی حدود 30 درصد افت کرد و پیش‌بینی می‌شود که میزان تولید به 90 هزار تن در سال نرسد؛ این در حالیست که تولید قزل‌آلا دو سال پیش به 120 هزار تن در سال رسیده بود؛ همچنین خشکسالی نیز روند کاهشی تولید را تشدید کرد.
به گزارش اخبار سبز کشاورزی به نقل از ایلنا؛ آرش نبی‌زاده در پاسخ به این پرسش که بعد از حذف ارز ترجیحی نهاده‌های مرغ گوشتی احتمال افزایش مصرف ماهی از سوی مصرف‌کنندگان تقویت شد؛ چراکه فاصله معنادار نرخ این دو محصول کاهش پیدا می‌کرد آیا در عمل چنین اتفاقی رخ داد، گفت: این عامل می‌توانست تاثیرگذار باشد اما وضعیت اقتصادی مردم فاکتور مهم در رونق یک بازار محسوب می‌شود.

بازار مرغ گوشتی ریزش قابل توجهی کرده است

وی با بیان اینکه بازار مرغ گوشتی ریزش قابل توجهی کرده است، تصریح کرد: قیمت ماهی به قیمت منطقی نزدیک شده و با 10هزار تومان افزایش نرخ به کیلویی 73 هزار تومان در مرزعه رسیده است در حالی که هر کیلوگرم تولید برای تولیدکنندگان 90 هزار تومان تمام می‌شود و با ضرر می‌فروشد که تولیدشان متوقف نشود اما این عامل بر کاهش تولید تاثیر ملموس گذاشته است.

سبد پروتئینی مردم کاهش پیدا کرده است

به گفته مدیرعامل اتحادیه ماهیان سردآبی، مصرف سبد پروتئینی مردم کاهش پیدا کرده است و همین مسئله بر تولید نیز تاثیر گذاشته است. در سال جاری میزان تولید به‌خصوص بچه ماهی حدود 30 درصد افت کرد و پیش‌بینی می‌شود که میزان تولید به 90 هزار تن در سال نرسد؛ این در حالیست که تولید قزل‌آلا 2 سال پیش به 120 هزار تن در  سال رسیده بود؛ همچنین خشکسالی نیز روند کاهشی تولید را تشدید کرد.

سیل 8 هزار تن محصول بالای یک و نیم کیلو را از بین برد

وی با بیان اینکه سیل اواخر تیر آسیب جدی به محصولات صادراتی وارد کرد، افزود: سیل 8 هزار تن محصول بالای یک و نیم کیلو را از بین برد و امسال نتوانستیم آنگونه که باید محصول صادراتی را تولید و بار برای صادرات هماهنگ کنیم.
نبی‌زاده با اشاره به تلاش‌های تولیدکنندگان برای دریافت استانداردهای بازارهای کشورهای اروپایی و چین، اذعان کرد: در حال حاضر قزل‌آلا تولیدی به کشورهای روسیه، آذربایجان، ارمنستان صادر می‌شود.

نهاده تولید آبزیان زودتر از سایر پروتئین‌ها حذف شد

این فعال اقتصادی تصریح کرد: نهاده تولید آبزیان زودتر از سایر پروتئین‌ها حذف شد و از سوی دیگر دولت قول داد که برای تقویت بنیه تولید و جبران کسری نقدینگی تسهیلاتی در غالب شیلات‌کار به تولیدکنندگان ارائه بدهد اما سقف این تسهیلات کم است؛ 200 میلیون تومان شاید در سال 95 می‌توانست بخشی از نقدینگی تولیدکنندگان را تامین کند اما این سقف برای مزرعه‌ای که 100 تن تولید دارد و به سرمایه در گردش نزدیک به 6 میلیارد تومان نیاز دارد قابل توجه نیست. اما از آنجایی‌که سود این وام کم است تعدادی از تولیدکنندگان خرد این تسهیلات را دریافت کردند و اگر دولت نمی‌تواند با این ارقام دردی از تولیدکنندگان بزرگ دوا کند.
مدیرعامل اتحادیه ماهیان سردآبی در پایان بیان کرد: تعداد قابل توجهی از واحدهای صنفی عرضه ماهی تعطیل شده‌اند و دیگر در سطح شهر کمتر واحدی به عرضه ماهی صرف اقدام می‌کند و واحد بیشتر مرغ و ماهی بفروش می‌رسانند.
مطلب قبلینفس اصفهان به شماره افتاد
مطلب بعدیمعاون وزیر: نگرانی بابت تامین نان مردم نداریم

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید